To nejzajímavější z roku 2018 podle nás – část druhá

To nejzajímavější z roku 2018 podle nás – část druhá

Rok 2018 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Tento druhý článek z dvoudílné série o tom, co toho kterého člena redakce v uplynulém roce zaujalo nejvíce, obsahuje výběr editorů a redaktorů serveru mobilenet.cz.

Výběr videoeditora a herního redaktora Petra Vojtěcha

Uplynulý rok byl až překvapivě hektický. Fakticky jsme nezaznamenali okurkovou sezónu, což jsem tentokrát citelně poznal, když jsem pro mobilenet.cz začal připravovat první pohledy na telefony, které dorazily do redakce, a obzvláště pak pořad mNews. Trh s telefony prostě každým rokem roste a doufám, že ten příští naše redakce přežije ve zdraví.

Pryč s rámečky

Řeč o odstraňování rámečků okolo displejů se hodí spíše do roku minulého. Kdybych však hledal jednu věc, která celý rok 2018 charakterizuje, bude to asi výřez. Nechvalně proslulý „notch“ proslavený iPhonem X se totiž dostal i do kategorií nižší třídy. Již za pár tisíc korun si tak můžete koupit moderně vypadající telefon s displejem až téměř do stran. Jedním dechem však musím dodat, že se mi tento trend příliš nelíbí a rozhodně preferuji displej celistvý. Nelíbí se to však ani řadě výrobců.

Xiaomi Mi MIX 3

Metou je vytvořit telefon, který na přední straně bude mít viditelný jen a jen displej. Ještě tam nejsme, ale blížíme se. Největší potíž je v přední kameře, která se zatím nemůže schovat za displej, kde bych ji jednou rád viděl. Jedním ze způsobů, jak se s tím vypořádat, je vysouvací konstrukce. Nedávno jsme třeba zrecenzovali Xiaomi Mi MIX 3. Druhou možností je vysouvat jen kameru.

Příští rok se ve větší míře objeví telefony s drobným kruhovým výřezem jen pro kameru přímo v displeji. Tomu jsem se věnoval například v předposledním vydání mNews. Doufejme že to bude už poslední krok ke skutečně nenarušené ploše displeje.

Bezkontaktní placení telefonem

Android Pay u nás odstartoval již na konci roku 2017, ale teprve letos se pořádně zaběhl v praxi. Navíc se služba přejmenovala na Google Pay a podporuje ji značná část našich bank. Já sám jsem nesmírně spokojený. Kartu jsem téměř přestal používat a platím výhradně telefonem. Výhodou je i neustálá kontrola, kdy okamžitě vidím, zda transakce skutečně proběhla a kolik se mi strhlo.

Android Pay v ČR

Jen málo výrobců se ještě tomuto trendu brání (protože jejich primárním cílem není prodej telefonů na západě). Musím ukázat především na Xiaomi nebo třeba MEIZU. V jejich telefonech ještě NFC čip není jistotou, což osobně považuji za velkou nevýhodu. Okolo sebe vidím stále více lidí platit telefonem a snad již začátkem příštího roku se k nám připojí i uživatelé se systémem iOS.

Úmrtí placených her a Battle Royale

Nakonec jsem se snažil vymyslet i nějaké herní téma, ale přišel jsem na jedno jediné, které mě trochu mrzí. Tento rok jsem měl pocit, že zase ubylo kvalitních placených her. Mezi velké tituly se řadily především free-to-play hry s reklamou, čekáním a všemožnými mikrotransakcemi.

Vedle toho se však naplno projevil trend z počítačů – Battle Royale. Utkvěla mi v hlavě hra Battle Royale a Munchkin.io (když nepočítám konverze Fortnite a PUBG). Na konec roku ještě vyšla Brawl Stars od Supercell, kterou doufám zvládnu co nejdříve zrecenzovat.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze