To nejzajímavější z roku 2016 podle redakce – část druhá

Rok 2016 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Konkrétně se každý z redakce mobilenet.cz zaměřil na několik zařízení, služeb a novinek, které jej v roce 2016 zaujaly nejvíce. V dnešním druhím díle jsme vyzpovídali dalších pět členů redakce, kteří představili svůj výběr.

To nejzajímavější podle Petra Vojtěcha

Google Daydream

Zatímco „dospělé verze“ headsetů pro virtuální realitu se prodávají slušně, o masovém rozšíření mluvit nemůžeme. Aby se virtuální realita skutečně usadila vedle dalších forem zábavy, čeká ji ještě spousta práce a přesvědčování. V tomto duchu mohou výrazně pomoci mobilní headsety, které sice nenabízí srovnatelný zážitek (třeba s HTC Vive), ale mohou uživatelům představit, co to ta virtuální realita vůbec je, protože kdo si to nevyzkouší, nepochopí. Také jsou mnohem dostupnější a chytrý mobilní telefon už většinou lidé stejně v kapse mají.

TIP: Co je Google Daydream? Google to s virtuální realitou myslí vážně

Google Daydream

Špatný první dojem ale může být pro technologii smrtící, proto mě potěšil krok Googlu. Přichází s vlastní platformou, pro kterou vyrábí rovněž první headset. Důležité bude udržet dostatečné podmínky pro certifikaci telefonů, aby se uživatelé nesetkávali s nedostatkem výkonu nebo špatným snímáním. Zjednodušená verze „pohybového“ ovladače je rovněž chvályhodná. Samsung má tak na poli mobilní VR opravdovou konkurenci a doufám, že se pokusí srovnat krok a přijde s novou verzí ovládání, protože dotykový panel na brýlích už nepůsobí přesvědčivě.

Apple iPhone SE

Apple mě letos nepotěšil novými vlajkovými loděmi, notebooky s dotykovým panelem ani bezdrátovými sluchátky. Potěšil mě však inovací staršího modelu, který odstraněním čísla postavil mimo běžnou nabídku. SE klame svým starým tělem a potěší skvělým výkonem i fotoaparátem. Na poměry Applu přišel rovněž s nižší cenovkou, díky které už při koupi člověka netrápí, že místo toho mohl mít nový počítač.

TIP: Recenze Apple iPhone SE – Malý unikát

Apple iPhone SE

Na iPhonu SE mě však nejvíce těší jeho rozměry. Nemám nic proti velkým telefonům s masivními displeji, ale sám je používat nechci. Chci kompaktní telefon, ovladatelný jednou rukou, s dostatečným výkonem a skvělým fotoaparátem. Na druhou stranu chápu i jeho kritiky, rámečky okolo displeje působí neúměrně a Apple by s klidem do stejného těla mohl vměstnat mnohem větší panel. Snad příště. Do budoucna tak doufám, že se nové generace SE dočkáme a bude mít inovovaný design, menší rámečky a udrží si svou příjemnou cenu.

Notebooky s Windows hrají první ligu

Zatímco nové MacBooky Pro rozdělily příznivce Apple na dva tábory, notebooky s Windows se pomalu dostaly do takové fáze použitelnosti, že profesionálové klidně mohou uvažovat o přestupu. Obzvlášť, pokud je trápí vysoká cena nových jablečných produktů. Těžko se vybírá jediný zástupce a téměř u všech produktů narazíme na kompromisy, ale nabídka snad ještě nikdy nebyla tak silná. Vezmu to ze svého pohledu, hledám totiž spolehlivý pracovní nástroj, který je malý, lehký a bezpečně přenosný, ale zároveň nekompromisně výkonný.

Windows 10

Něco podobného se dalo říci už třeba minulý rok, ale letos to v přímém porovnání s MacBooky Pro nešlo přehlédnout. Nové notebooky s Windows jsou skvělé pracovní nástroje, které už netrápí ani slabá baterie. Dell má svou řadu XPS, která se může stát každodenní pracovní stanicí. Razer Blade Stealth se snadno a rychle dovede proměnit v herní stroj a HP Spectre zase překvapí svým vzhledem. Asus ZenBook pak nabízí od každého něco – od lehoučkých cestovních notebooků s nižším výkonem až po plně vybavené, ale stále kompaktní ultrabooky. Přímou konkurencí MacBooků je pak ZenBook 3, který je zároveň kompaktnější a výkonnější. Cena vás už ale tolik potěšit nemusí.

Zkrátka a dobře, pokud používáte MacBook a z nové nabídky si nemůžete vybrat, nebojte se podívat do konkurenčního tábora. Nabídka z roku 2016 je opravdu pestrá.

Diskuze ke článku
Lukáš
Otázka na Michala Šrajera, keďže ste spomenuli "Můžeme si tak konečně pořádně užívat rychlé LTE..." je tomu naozaj tak? Podporuje napríklad také Xiaomi Mi5 alebo Mi5s aj pásmo 800 Mhz, ktoré je mimo veľkých miest najviac rozšírené? Za odpoveď ďakujem :)
DeX.DC
Mam jednu otazku na Martina Prokopa. Proc jste vymenil iPhone 6 za S7 a nasledne zase mate 6s?? Dekuji

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze