Test Windows 10 Anniversary Update: zase o něco dál
recenze

Test Windows 10 Anniversary Update: zase o něco dál

Tento týden vydal Microsoft dlouho očekávaný výroční update operačního systému Windows 10, který přináší mnoho novinek, mezi nimiž nechybí změny v nabídce Start, větší integrace Cortany či zcela nový panel Windows Ink. V dnešním článku je všechny shrneme a podíváme se, jak nové funkce vypadají. Přineseme také výčet problémů, na které uživatelé po aktualizaci narazili.

Ostatní novinky

Redmondský gigant udělal radost i hráčům. Xbox One se dočkal integrace aplikací z Windows Store, které se tak hráčům staly dostupnými. Skvělé je taky přidání podpory doplňků do prohlížeče Edge. Prozatím jich je ve Windows Storu málo, ale časem toho vývojáři jistě využijí. Prozatím tam najdete AdBlock, Překladač, Evernote Web Clipboard či správce hesel. K doplňku pro blokování reklam se ale objevily stížnosti, že nejsou tak efektivní, jako jejich protějšky pro jiné prohlížeče. I v tomto případě platí, že Microsoft zkrátka některé detaily nedoladil a budeme muset počkat až na opravné aktualizace.

Windows 10 Anniversary Update
Doplňky pro prohlížeč Edge

Novinku si také Microsoft připravil i pro touchpad, kterému přidal nové gesto pro přepínání ploch. Stačí čtyřmi prsty přejet po touchpadu a posunout se tak na libovolnou plochu. V našem případě to ale ne vždy fungovalo a opět se tedy setkáváme s počátečními omezeními.

TIP: Microsoft Lumia 650 oficiálně: hliník a Windows 10 pro každého

Windows 10 Anniversary Update
Kalendář

Změny v kalendáři potěší všechny organizátory. Svůj osobní kalendář můžete integrovat do obecného. Kliknutím na informace o datu a času se zobrazí i váš plán na aktuální den a můžete zde i přidávat nové události. Do Nastavení se také nastěhovaly další možnosti z Ovládacích panelů.

Problémy v systému

Windows 10 se s Anniversary Updatem posunul zase o kousek dál. Máme tu mnohem konzistentnější a přizpůsobitelnější prostředí. Navíc díky panelu Windows Ink vznikly další možnosti, jak využít digitální pero. Centrum akcí doznalo značné změny – umí třídit aplikace a můžete si i přizpůsobit priority. Oceňujeme také možnost přidat doplňky do internetového prohlížeče Microsoft Edge, po které uživatelé poměrně dlouho volali.

Windows 10 Anniversary Update
Všechny aplikace jsou nově viditelné ihned po otevření Startu

Přesto se ale nedá říci, že Microsoft aktualizaci zcela zvládl. Opět tu máme počáteční problémy, se kterými se uživatelé setkávají. Ten nejzásadnější se týká případného druhého disku v počítači. Infarkt asi zažili ti, kteří updatovali a druhý disk se jim zcela zneviditelnil. V některých případech byl narušen jeden z oddílů hlavního disku. Tento problém můžete nejlépe vyřešit návratem k předchozímu buildu, na což máte 10 dní od updatu. Pokud se problém nevyřeší, můžete se obrátit na speciální nástroje a data z disku vytáhnout. Jako při každém updatu je dobré data nejdříve zálohovat, přesto ale doporučujeme majitelům zařízení se dvěma disky s aktualizací nepospíchat.

TIP: Recenze Microsoft Lumia 950 XL – To nejlepší z Redmondu

Další problémy se týkají prohlížeče Edge, který má problémy se scrollováním, kdy stránka skáče zpět na začátek. Zmiňovali jsme již problém s blokováním reklam, které není stoprocentní. Hudební aplikace Groove také ne každému zobrazuje artworky. Problém mají i Fotky, kde na touchpadu některým nadále nefunguje gesto pinch-to-zoom. Problému je zkrátka více a jistě budou další přibývat. Nezbývá než čekat, až Microsoft vydá další aktualizace s postupnými opravami.

Závěr a zhodnocení

Microsoft zase udělal krok blíže k lepšímu, intuitivnějšímu a funkčnějšímu systému. Funkce Windows Ink vás přiměje používat více digitální pero, Edge vás zbaví otravných reklam, během jednoho kliknutí se dozvíte, co vás v aktuálním dnu čeká, a v Centru akcí odepíšete kolegovi na SMS ze svého androidího telefonu. Při noční práci vás nebudou bolet oči z bíle zářícího pozadí aplikací a v nabídce Start bleskově najdete hledaný program.

Windows 10

Všechny tyto novinky vás sice ohromí, ale ovšem pouze v případě, že fungují. Pro spousty uživatelů byl update velkým zklamáním, protože funkce, na které se těšily, nepracují jak mají, a spolu s novými možnostmi přibylo i mnoho bugů. U Microsoftu jsou tyto problémy již standardem a v tomto ohledu rozhodně nemá být na co pyšný. Doufejme že co nejdříve dorazí opravné aktualizace.

A jak jste spokojení s Anniversary Updatem vy? Objevily se u vás problémy, anebo vás aktualizace bezvýhradně potěšila?

Diskuze ke článku
Petr
Nejhorší Windows co kdy byl horší než vista, už přes rok to je co to vydali a pořád to je spíše Windows 10 beta a ne Windows 10 ;)
aix
Nechápu vaše dva názory. Desítky jsou skvělé. Jedu na nich už rok a to jak doma, tak v práci a nenašel jsem žádný problém. Proč takoví chytráci jako Juzzy plevelí neustále diskuze kecama, tak jsou špatné, když je vlastně ani neviděli. Sám píše, jak používá 7. Takže vlastně popisuje zase klasiku: můj brácha má kamaráda a ten má bratránka a jeho máma povídala, že její kamarád ty desítky má a jsou na ho@no. :-D Fakt, kvalitka
marastudna
Souhlasím s tím,že tento update posunul Windows 10 o něco dopředu,ale taká je pravda,že to stále není to,jak pracovali Windows 7-konkrétně Home Premium,chce to čas.Podstatný problém,již dva dny mi systém hlásí,že se stahují aktualizace a pořád nic-podle mého je chyba v indexu,nebot jsem aktualizoval přes Creation Tool a system mi tu samou aktualizaci nabízí přímo,ale nedokáže to rozlišit-ale jinak jsem spokojen,systém je svižnější,velmi dobře reaguje,chce to jen čas-uvidíme-rozhodně je na čem pořád pracovat a vylepšovat.
ooo
Za mě teda dobrý, systém je svižnější po update, žádný problém, vše funguje jak má i na mém 10 let starém notebooku. Při instalaci na mém tabletu to hlásilo nekompatibilní hardware, ale to se vyřešilo čistou instalací a ručně doinstalovat ovladače. Nejsem zastáncem Windows, jelikož také používám produkty od Applu. Že tu nějací pisálci něco haněj, jelikož nemají nic jiného na práci a takový ty články že to smaže druhý disk a podobně, tak by si o tom měli něco nejdříve přečíst a potom to komentovat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze