Sony VAIO Fit 13A multi-flip
recenze

Sony VAIO Fit 13A multi-flip

Když dojde na lámání displeje
3

Řada konvertibilních notebooků se rozrůstá a Sony si chce ukousnout větší koláče než dříve. V minulém a předminulém roce představilo své hybridní modely VAIO Duo a před nedávnem uvedlo i konvertibilní modely VAIO Fit multi-flip, které jsou více notebookem než tabletem. My jsme nyní otestovali 13palcovou variantu modelu FIT multi-flip.

Výkon: to základní

Procesor: základ z řady Core

Sony osadilo do tohoto modelu procesor Intel Core i3-4005U s frekvencí 1,7GHz. Tato frekvence je daná a procesor nepodporuje technologii Turbo Boost, která čip automaticky přetaktuje. Maximální hodnota vyzařovaného tepla je 15W, takže čip není tak náročný na chlazení, ale hlasitost ventilátoru tomu vůbec neodpovídá.

Informace o procesoru

Výkon procesoru zcela postačuje na kancelářskou práci a zvládne i nějaké ty starší hry, ale na náročnější operace to opravdu není. Procesoru asistují 4GB operační paměti RAM typu DDR3 a tu nelze uživatelsky rozšířit. Pro náročnější uživatele existují ještě varianty s procesory Core i5 a Core i7. Kapacita RAM je u lépe vybavených modelu až 8GB.

Cinebench R11.5
CB R11.5 CPU Multi 64b 1,52 bodů
CB R11.5 CPU OpenGL 64b 14,33 fps

Grafika: opět Intel

O akceleraci veškerého grafického obsahu se stará integrovaný čip Intel HD Graphics 4400, a na něm si zahrajete starší hry i na vyšší detaily, ale stále je to jen integrované řešení. Je stále vidět, že AMD je na tom s integrovaným grafickým výkonem mnohem lépe a Intel má stále co dohánět. U 15“ varianty notebooku lze osadit i grafický akcelerátor NVIDIA GeForce GT735M, který je výkonnější, ale také má vyšší spotřebu a je náročnější na chlazení, takže se jedná o určitý kompromis.

GPU-Z
Benchmark
Alien vs. Predator 2011 6 FPS
Furmark v1.12.0.0 1080p 6 FPS / 403 bodů
Hry FPS
Crysis 3 7
Left 4 Dead 2 29

Úložný prostor: jedno SSD v základu

Pro ukládání dat slouží disk bez pohyblivých částic SSD. V námi testovaném modelu má kapacitu 128GB a pro uživatele zůstane volných 68GB prostoru. Sony nabízí i variantu s 256GB a 512GB diskem. Výrobcem disku je Samsung a připojen je přes rozhraní mSATA 6Gb/s, takže rychlost zcela dostačuje. Start počítači ze zcela vypnutého stavu trvá 9 vteřin a následné reakce systému jsou bleskové, přesně takové, jaké byste od SSD očekávali. Při obnovení z režimu spánku se počítač probudí za 1 vteřinu, a to je pro efektivní práci důležitá hodnota, protože čas jsou peníze.

Testy disku

Hlasitost a teplota: ventilátor o sobě dá vědět

Jelikož procesory z řady Intel Core vyžadují aktivní chlazení, tak i v tomto počítači nalezneme ventilátor. Bohužel je velmi hlasitý a téměř permanentně se točí, což je poměrně někdy hodně nepříjemné. Původně jsem myslel, že je v BIOSu aktivována funkce permanentně aktivovaného ventilátoru, ale žádná taková možnost se zde nenachází a notebook se opravdu hlučně chladí i v klidovém režimu. Při vysokém vytížení je počítač slyšet i v průměrně hlučné místnosti.

Teploty v klidu

Pokud se jedná o teplotu počítače, ta je při kancelářské práci velmi dobrá, možná právě vlivem agresivnějšího chlazení. Při psaní ve Wordu, poslouchání hudby a brouzdání na internetu se počítač příliš nezahřívá a je příjemně vlažný. Práce s ním není problémem, ani tehdy, když máte počítač na klíně. Pokud počítač vytížíte, tak se začne zahřívat a práce s ním na klíně může být nepříjemná, stále to ale není nic, co by bylo mimo normu a standard mezi ostatními počítači.

Výdrž baterie: mohlo by to být lepší

U všech přenosných notebooků je podstatným parametrem výdrž při běhu na baterii. Výsledky této novinky nepatří mezi ty nejhorší, ale jedná se spíše o průměr, což je dle našeho názoru škoda. Hardware není zase tak výkonný a není důvod, aby nevydržel o trochu déle. K počítači bohužel nelze ani připojit další přídavnou baterii, rovněž ji nelze uživatelsky vyjmout nebo vyměnit.

Baterie je integrována v těle

Při kancelářské práci s aktivní Wi-Fi zahrnující psaní ve Wordu a brouzdání po internetu udržela baterie počítač naživu 6 hodin a 42 minut, což je slušná hodnota, ale mohla by být delší. Pokud necháte počítač ležet ladem, budete mít aktivováno minimální podsvícení a aktivovaný režim v letadle, bude činit výdrž na baterii 9 hodin a 2 minuty. Při přehrávání videa v rozlišení 1080p vydrží počítač běžet 6 hodin a 13 minut.

Typ testu
Režim v letadle 9 hodin 2 minuty
Kancelářská práce 6 hodin 42 minut
Přehrávání videa 1080p 6 hodin 13 minut