Skon mobilních Windows paradoxně nejvíce odskáčou uživatelé počítačů

Glosa
61
Skon mobilních Windows paradoxně nejvíce odskáčou uživatelé počítačů
  • Oficiálně jsme parte od Microsoftu ještě neobdrželi, ale po nedávných událostech nepochybují o konci Windows 10 Mobile ani ti největší optimisté
  • Webový prohlížeč Edge byl totiž uvolněn pro iOS a Android, přičemž v minulosti zpřístupnil Microsoft svůj browser na konkurenční platformě jen výjimečně
  • Příčin neúspěchu zatím poslední mobilní platformy ze Seattlu se zajisté najde mnoho a budou předmětem nejedné debaty, ale co po Windows 10 Mobile zůstane?

Zpomalení vývoje desktopového systému i aplikací

Výhoda „univerzálních aplikací“ vytvořených pro platformu UWP spočívá v tom, že mají velkou část pracně napsaného zdrojového kódu shodnou, ať už běží na jakémkoliv typu zařízení. Přejí si uživatelé telefonů nějakou novou funkci? Proces její implementace stačí ze strany vývojáře absolvovat pouze jednou a z nové možnosti se budou radovat nejen uživatelé telefonů, ale i například uživatelé notebooků nebo all-in-onů. Dlužno podotknout, že i některé nedílné součásti systému jako Centrum akcí, Nastavení nebo nabídka Start jsou „univerzálními aplikacemi“.

HP Elite x3
Prohlížeč Edge na W10M v režimu landscape

Co však nastane, když krom platformy UWP budete například webovým prohlížečem cílit rovněž na telefony s Androidem nebo iOS, protože si chcete najít zákazníky v řadách uživatelů telefonů a ty s UWP už neexistují? Tým lidí vyvíjející tento prohlížeč se roztříští a příchod nových funkcí a oprav se rapidně zpomalí, a to nejen na domovské platformě, ale i všude jinde. Za normálních okolností by pro zachování tempa stačilo navýšit stav zaměstnanců, ale to by Microsoft nesměl v rámci již několik let trvající restrukturalizace stavy setrvale snižovat.

Musím připomínat, že ještě za života W10M trvalo přes dva roky, než se prohlížeč Edge naučil tak primitivní funkci jako zobrazení stránky přes celou obrazovku, nebo že si hudební přehrávač Groove Music dosud nerozumí s playlistem v souboru či nenabízí ekvalizér, přestože jde dlouhodobě o zdaleka nejžádanější funkci?

Windows 10
I přes následování výzvy nelze v Groovu zprovoznit playlist v souboru *.m3u či *.pls

Můžete namítnout, že UWP podporují i herní konzole Xbox One, Microsoft Hub nebo smíšená či rozšířená realita pomocí patřičného headsetu, takže koncept UWP nadále zůstává relevantní. Tato skupina zařízení ovšem stran počtu uživatelů (a tedy příslibu, že se vývojářům investice do vývoje aplikace vrátí) znamená maximálně desítky milionů. Mobilní telefony – pochopitelně ne ty s Windows – přitom používají uživatelů miliardy! Tato námitka se tak stává jaksi lichou.

Diskuze ke článku
Jakub
No po prvotní zkušenosti s Androidem musím říct... Microsofte mákni a udělej nový telefon! Klidně ať je drahej. Jedno se nedá upřít, možná nemá tolik aplikací a nebo nejsou tolik propracované. Nemůže si člověk tolik uzpůsobit plochu. Ale ty základní MS jsou dost dobrý a hlavně už jsou v základu! a ne nadarmo se říká v jednoduchosti je síla. A pak když už jsou stejné aplikace i v PC, tak se člověk nemusí už nic přenaučovat.
trtko
Autor je trtko. Uzivatelom pocitacov s Win10 moze byt jedno ci mobilny Windows skoncil, nic s nim nemaju. A Mac s Linuxom maju len 10%.
Aldo
Asi mám štěstí že jedu na Lumii 950. WM10 po počátečních drobných problémech, asi tak do dubna 2016, chodí bezvadně. Aplikací je dost na vše potřebné, hry nehraji. Restartovat jsem telefon musel (kromě aktualizací) pouze jednou. Androidí telefony (Sam s ung, HTC) jsem měl od počátku systému až po 5.1 a proti W10M to nejde srovnat. Děti mají Android 7, ten je lepší, ale ani ten se ještě nenaučil uvolnit aplikace z paměti při jejím ukončení a nezbavil se nečekaných záseků i na HW za 10 tis. Budu doufat že Microsoft ještě neřekl poslední slovo v mobilních Windows, k Androidu bych se vracel nerad.
ANO
Naposledy upraveno: 15. 10. 2017 14:56
Microsoft by potreboval identifikovat a vyhazet cirka stovku saboteru z top managementu a hned by se to soukoli promazalo. Dnes je jiz jedina realna sance udrzet windows desktop nazivu je implementace androidu, teda fuj, jen behoveho prostredi, aby sly poustet androidi aplikace, jinak je prevalcuje i tak nicotna vec jako jsou chrome buky. Taky nevim, co budou delat s kompatibilitou, furt vidim jen videa jak na dva kliky udelate z androidi aplikace UWP aplikaci, ale to, ze samotny microsoft nevydal ani jednu korporatni aplikaci pro windows mobile, dokonce ani pro windows desktop, je az trestuhodne zarazejici. Jak muze pak lakat vyvojare, kdyz sam neumi ty dva kliky provest. Jelikoz jsem pracoval ve velke nadnarodni firme, tak vim presne kde je problem (long live mavenir:). V agilni metodice vyvoje a nulove kompetentnosti produkt managementu. Proste cely retez je tak slaby jako jeho nejslabsi clanek a nejslabsi clanek je prakticky vzdy na nejvyssich mistech, obsazeny pitomci z managementu, kteri maji sice miliardu certifikaci jak vest projekt, ale realne znalosti a inteligence je na urovni cloveka bez obcanky.
Jak jinak si vysvetlit, ze nepro z managoromentu prisel a rekl, hej Franto! Zapis si tam dva mandaye a vyhod z tech windows podporu pro FM radio. Nebo Franto, vyhod a zakaz ve storu windows linkedin aplikaci, ikdyz to az do RC3 fungovalo bezvadne, do RTM verze zakaz instalaci metro IE, ktery byl doporud neprekonany a naser vsechny uzivatele tabletu.
Ja verim, ze kdybych prisel do microsoftu, dokazal bych identifikovat 100 managoru, ktere bych na hodinu vyhazel, bez nahrady a firma by usetrila miliardy a cela prace by se zefektnila. Takhle to proste funguje v techto velkych spolecnostech. Kdyz je *** vedeni (a zacina to u CEO), tak neni cesta ven. I CEO by mel pouzivat jejich system a mel by aspon sledovat vlastni keynoty a kdyz vidi, ze koupili linkedin a on se mu z telefonu doinstaloval a na druhe keynote vidi jak prezentujou jak je jednoduche prevest aplikaci z androidu na windows, tak pokud neni uplny *** (jakoze asi teda je), tak se musi zeptat "proc mame aplikaci pro android a ne pro windows" ....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze