Xiaomi Redmi S2
recenze

Xiaomi Redmi S2

Růžový fešák za lidovou cenu
11

Xiaomi je na našem trhu stále silnější a silnější a mohou za to především modely jako dnes testované Xiaomi Redmi S2. Podle krásného designu, protáhlého displeje a duálního foťáku na zádech to tak sice nemusí vypadat, ale tenhle kousek stojí méně jak 4,5 tisíce korun. Stojí tedy tenhle levný krasavec za zvážení?

Konektivita: záskok za ovladač

U levných telefonů ani v dnešní době nelze očekávat třeba NFC či Wi-Fi ac, ale přesto není výbava špatná. A-GPS s podporou GLONASS a BeiDou je sice línější, ale není to žádná tragédie. O propojení s okolím se pak stará Bluetooth 4.2, kompletní LTE a „enková“ Wi-Fi. S kvalitou hovorů nebyly nejmenší potíže, a navíc tu máme hned tři sloty pro karty. Můžete tak používat dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu najednou. Xiaomi je také jedním z mála výrobců, kteří si stále udržují infraport – jinak tomu není ani zde.

Xiaomi Redmi S2
Líbilo se nám
 • tři sloty zvlášť pro jednu microSD kartu a dvě nanoSIM
 • infraport

Fotoaparát: dva tahouni vzadu a chytrák vepředu

Je zajímavé, jak rychle se začaly duální fotoaparáty rozšiřovat. Nikoho by ještě před rokem nenapadlo, že jím bude disponovat telefon za 4 tisíce, ale je to tak. Tento vertikálně orientovaný fotoaparát, jehož vzhled Xiaomi zcela neostyšně okopírovalo od Applu, přitom fotí 12Mpx snímky, které nevypadají na svou třídu vůbec špatně. Jasně, není to žádný zázrak, nad kterým byste se měli rozplývat, ale myslím, že cílové skupině uživatelů výsledky bohatě postačí a častokrát z něj budou i nadšení.

Druhý 5Mpx senzor představuje skvělou přidanou hodnotu. Rozmaže vám pozadí v populárním portrétním režimu a výsledky nepodává vůbec špatné. Fotoaparát samozřejmě výrazně pokulhává v náročných světelných podmínkách. Snímky mohou být lehce rozmazané a postrádají detaily, kterých se jim dostává za jasného dne. Nejvíce mě však stejně po celou dobu testování iritovala samotná fotoaplikace.

Vyfocení a uložení snímku totiž trvá hrozně dlouho a nemůžete tak fotit jednu fotku za druhou. V normálním automatickém režimu je pauza mezi jednotlivými snímky zhruba 4 sekundy a fotka s rozmazaným pozadím v portrétní režimu se zpracuje dokonce až za nějakých 7 sekund. Focení s telefonem tedy nebyla moc velká zábava.

Portrétní režim a selfie bez zkrášlení, se zkrášlením a s rozmazaným pozadím

Nahrávání průměrně vypadajícího Full HD videa ve 30 FPS poté nikoho asi nezaujme, ale přední 16Mpx foťák už by mohl. Ten totiž nefotí oproti přímé konkurenci vůbec špatně a disponuje dokonce HDR, vlastním LED přisvětlením nebo softwarovým portrétním režimem. Ten nevypadá nijak zvlášť dobře, ale výsledky ujdou, obzvláště když podobnou funkci u jiného telefonu za 4 tisíce asi jen tak neuvidíte. Navíc je tu prý i zkrášlovací režim s umělou inteligencí. Dle mého zkoušení sice funguje stejně jako u řady jiných výrobců, takže z vás udělá porcelánovou panenku, které můžete i zvýraznit oči, zeštíhlit čelist a podobně, ale co já vím – nejsem žádný selfie expert.

Líbilo se nám
 • dobrý duální fotoaparát
 • portrétní režim
 • přední kamerka s mnoha funkcemi
Nelíbilo se nám
 • fotky za horších podmínek
 • bolestivě pomalé zpracování fotek

Software: nejaktuálnější

S blížícím se závěrem recenze jsme se dostali k uživatelskému prostředí, které zajišťuje vlastní nadstavba MIUI 9 založená na prozatím stále nejnovějším Androidu 8.1 Oreo. Za to má u mě Xiaomi velká plus, jelikož mnoho takto levných telefonu s nejnovějším Androidem pořád není, a navíc běží systém v málokterém tak dobře. Čeká na vás přitom již známe prostředí a řada aplikací od Xiaomi, Googlu a pro někoho možná překvapivě také od Microsoftu. Pokud však nechcete Outlook, Word a další, tak můžete vše vymazat. MIUI přitom stále nabízí nespočet různých funkcí, přičemž asi tou nejnovější je ovládání systému gesty namísto trojice navigačních tlačítek.

Swipenutí zespod obrazovky vás vrátí na domovskou obrazovku, swipenutí a podržení otevře multitasking a swipenutí z levého i pravého boku ve spodní polovině obrazovky udělá krok zpět. Osobně si myslím, že jde dost možná v současnosti o to nejlepší ovládání gesty na Androidu, ale tady se bohužel animace gest trochu sekají. Na to jsem ale narazil i u dvakrát silnějšího Redmi Note 5 a pouze nesrovnatelně výkonnější Mi MIX 2S je zvládá krásně plynule. A jen tak mimochodem: pokud gesta prostě nechcete, vždycky si můžete ponechat ovládání klasickými tlačítky, jejichž pořadí si můžete zrcadlově převrátit. Můžete si u nich i nastavit různé zkratky při klepnutí či podržení.

Líbilo se nám
 • Android 8.1 Oreo
 • spousta funkcí MIUI
 • návyková ovládací gesta
Nelíbilo se nám
 • sekání animací gest
Diskuze ke článku
Tablet Dotykowy
Tablet Dotykowy
HD rozlišení na 6 palcích, to fakt nechceš :-)
Blue Sun
Blue Sun
Xiaomi vždycky dělalo levné telefony, což si mnozí oblíbili. Ale tohle Redmi není levné, je vyloženě laciné a šetřilo se na nesprávných místech. Tohle rozhodně nikomu nedoporučím.
briza
Čili jestli to dobře chápu, oproti takovému Note 4x, který ve verzi 4/64 už stojí kolem 4tis., dostanu za pětikilo navíc polovinu úložiště, o gb menší paměť, o čtvrtinu nižší kapacitu baterie, nebarevnou diodu, idiotský nudlodisplej s tragickým rozlišením a foťák, který je sice duální, ale výsledky jsou podobná tragédie. Trda Horste, to se vyplatí!
ICE
Ty fotky mi vůbec nepřijdou lepší než na Redmi 5 Plus v aktuální verzi systému (myšleno opravných aktualizacích). Vlastně jediné co má navíc je duální foťák.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze