Xiaomi Redmi 5 a 5 Plus
recenze

Xiaomi Redmi 5 a 5 Plus

Tohle se prostě povedlo
50

Xiaomi se do povědomí Ameriky dostalo až díky svému Mi MIXu, ale u nás už jej známe pár let, a to především díky těm nejlevnějším telefonům z řady Redmi. Ty totiž většinou nabízejí jeden z nejlepších poměrů cena/výkon na trhu. A o novinkách Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus to platí dvojnásob.

Konektivita: takhle to má být

V oblasti propojení s okolním světem skoro nic nechybí. Oba modely mají Bluetooth 4.2, dobrou GPS s podporou GLONASS a nechybí ani Wi-Fi. V případě Redmi 5 Plus se přitom můžete dokonce připojit i k 5GHz sítím. Xiaomi také konečně bere vážněji západní trh, takže ano, máme tu i kompletní podporu všech tuzemských LTE pásem, a ano, LTE tu funguje bez jediného zaváhaní.

Máme tu i kompletní podporu všech tuzemských LTE pásem.

Příjemným bonusem je poté u Xiaomi vcelku obvyklý infraport pro dálkové ovládání elektroniky či FM rádio. Zamrzí sice, že se nedostalo ani u jednoho z telefonů na NFC, ale za tak nízkou částku jej nabízí málokdo.

Líbilo se nám
 • kompletní LTE
 • infraport a FM rádio
 • 5GHz Wi-Fi u Redmi 5 Plus

Fotoaparát: zkrátka jen průměr

Asi největší slabinu telefonů samozřejmě představuje 12Mpx fotoaparát se světelnosti f/2.2, který je u obou telefonu stejný. Slovo „samozřejmě“ přitom říkám zcela záměrně, jelikož zkrátka nemůžete u tak levných telefonů očekávat skvělé fotografické výkony. Na danou cenu to za dobrého světla není vůbec špatné, přesto jsou snímky kvalitou jen průměrné. V galerii si můžete povšimnout, že občas má saturovanější a detailnější fotky Redmi 5 Plus a občas zase Redmi 5. Konzistentnější výkony ale podával spíše menší model.

Ukázkové snímky z Xiaomi Redmi 5

Za horšího světla jde ostrost a detaily rychle dolů a nastupuje silný šum a všudypřítomné rozmazání, ale nelze očekávat nic jiného. Jen mě opět zklamalo větší „Plusko“, které mělo i přes stejný fotoaparát neustále problémy s ostřením (především u makro snímků) bez ohledu na kvalitu světla, zatímco menší model zaostřil vždy na povel, dokonce i relativně rychle. Ani video ve Full HD rozlišení při 30 FPS u Redmi 5 není žádný zázrak a musí se také obejít bez jakékoli stabilizace. Větší bráška zvládne až 4K video při 30 FPS, ale ani to nevypadá nijak extra dobře. Zvuk neoslní ani u jednoho z dvojice.

Ukázkové snímky Xiaomi Redmi 5 Plus

Fotoaplikace je tu jednoduchá a nabízí pár užitečných režimů, přičemž se stále od ostatních Xiaomi prakticky vůbec neliší. To je škoda, jelikož bych už skutečně ocenil menší změny. Třeba fakt, že namísto rozlišení si můžete u fotografií vybrat mezi Nejvyšší, Střední či Nižší kvalitou, mne neustále irituje. To mi kolegové v Číně prostě zakazují znát rozlišení?

Alespoň že není aplikace úplně pomalá a určitě nebude nikomu překážet a komplikovat život, jen s ní mám já osobně pár problémů. Zajímavé také je, že právě u fotoaplikace pocítíte nejvíce rozdíl v procesoru. Redmi 5 Plus fotí rychleji a zpracovává výrazně rychleji také HDR snímky.

U obou modelů je přítomna 5Mpx přední kamerka, která sice také nepodává zrovna skvělé výkony, ale za slušného světla svůj úkol zastane dobře a má v obou případech vlastní přisvětlovací diodu.

Líbilo se nám
 • slušné výkony za dobrého světla
 • přisvětlovací dioda u předních fotoaparátů
 • rychle ostření Redmi 5
Nelíbilo se nám
 • výkony za byť jen trochu horšího světla
 • video
 • potíže s ostřením většího modelu

Software: horská dráha překvapení i zklamání

Hned zkraje musím říct, že Redmi 5 fungovalo po celou dobu testování naprosto bezvadně a na daný hardware mě dokázala plynulost a rychlost často až překvapit. Zkrátka jsem s ním nemusel vůbec nic řešit – prostě vše fungovalo, jak má. Zároveň má v sobě navíc novější betu globální verze nadstavby MIUI 9 a má jako bonus oproti „Plusku“ přepracované a velmi užitečné nastavení gest a zkratek. Prakticky každému hardwarovému i softwarovému tlačítku můžete přiřadit více funkcí.

Mně se kupříkladu dvojitým zmáčknutím vypínacího tlačítka zapíná fotoaparát, dlouhým podržením domovského tlačítka vyjede Google Asistent (pokud tedy máte telefon v angličtině) a dlouhé podržení tlačítka pro návrat uzamkne telefon. Voleb je však více, a to ani nemluvím o možnosti přehodit si pořadí softwarových tlačítek, možnost používat jednu aplikaci na dvou účtech najednou a další staré známé funkce MIUI 9.

Xiaomi Redmi 5

Redmi 5 Plus už běží na nižší verzi nadstavby a je tu bohužel navíc ještě pár nedostatků. Části prostředí jsou anglicky, pár aplikací občas spadlo a třeba ochod Google Play se mi několikrát zasekl na bílé obrazovce a až restartem telefonu se vše zpravilo. Nemluvě o zmíněných potížích s rozeznáním dotyků, což může být také vadou systému. Jako vždy ale musím i zde upozornit, že nemáme finální verzi softwaru. Jsem si jistý, že v prodejních verzích poběží vše jako na drátkách. A třeba i zmizí těch pár chyb v překladu, tedy pokud slovo „dotkyku“ skutečně neexistuje.

Na samotné MIUI 9 si ovšem nestěžuji. Aplikace a celkový vzhled prostředí se mi vcelku zamlouvá a byť s ním mám několik problémů, které mě osobně velmi vadí, dokázal bych si zvyknout. Pod povrchem se sice nachází stále starší Android 7.1.2 Nougat, ale Oreo jsem skutečně nečekal. Co jsem ovšem čekal je spousta předinstalovaných aplikací a v tom Xiaomi „nezklamalo“.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Krom tradičních aplikací jako kalendář, kalkulačka, e-mail, kontakty, SMS a podobně je tu samozřejmě díky globální ROM také sada Google aplikací včetně Google Play. Navíc je tu od Xiaomi i kompas, záznamník, QR skener, Mi ovladač pro využívání infraportu, aplikace pro zpětnou vazbu, stále vlastní prohlížeč a spousta dalších. Menší zeštíhlení portfolia aplikací by telefonům skutečně prospělo.

Redmi 5 fungovalo po celou dobu testování naprosto bezvadně.

Xiaomi má ovšem očividně opačný názor a přidalo ještě aplikaci Mi Video, tedy v podstatě naprosto zbytečný přehrávač videa, který postrádá jakékoli editační nástroje a telefon se do něj vždy přepne přímo z galerie. Jedná se tedy o naprostou zbytečnost, ale druhá novinka Mi Drop už své využití najít může. Jedná se o povedenou aplikaci pro rychlé a bezdrátové posílání souborů mezi telefony (více se o ní můžete dozvědět v našem seriálu Android aplikace týdne).

Líbilo se nám
 • MIUI plné užitečných funkcí
 • systém v Redmi 5 běží velmi dobře
Nelíbilo se nám
 • problémy s větším Redmi
 • zbytečná aplikace Mi Video
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Nové Redmi na mě působí jako už moc kompromisů pohromadě, jen aby se dosáhlo nízké ceny. Velký displej, jenže nekvailtní a se špatným podáním barev. Velká baterka, jenže s příliš dlouhou nabíjecí dobou. Foťák mi přijde naprosto tragický - vybledlé barvy, přepaly, slabé podání detailů, za horšího světla mazanice. Slabý hlasitý reproduktor asi taky hodně lidí nepotěší.
Takže sice máme k dispozici velký výkon, varianty s větší pamětí, jenže celek je... slabý.
Jimmy
I přes pětku v názvu a větší displej by mi přechod z Redmi Note 4 LTE Global přišel jako downgrade, a nejenom kvůli chybějící 1GB RAM.
michal
foti to lepsie ako LG G3?
Ondra
Plusko ma kovovy ram, narozdil od mensi verze. S tim displejem je to nejake zvlastni, zahraničí recenze ho chvali a cinska verze ROM na tom snad vliv nema

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze