Xiaomi Redmi 5 a 5 Plus
recenze

Xiaomi Redmi 5 a 5 Plus

Tohle se prostě povedlo
50

Xiaomi se do povědomí Ameriky dostalo až díky svému Mi MIXu, ale u nás už jej známe pár let, a to především díky těm nejlevnějším telefonům z řady Redmi. Ty totiž většinou nabízejí jeden z nejlepších poměrů cena/výkon na trhu. A o novinkách Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus to platí dvojnásob.

Displej: Nudle pro všechny!

Xiaomi se rozhodlo, že by o moderní trendy neměli přijít žádní jeho uživatelé, ať už si kupují jakkoli drahé telefony. Redmi 5 a Redmi 5 Plus jsou tak jedna z prvních zařízení s displejem s poměrem stran 18:9 v cenovce pod 4, respektive 5 tisíc korun. Díky tomu telefony vyčnívají mezi ostatními telefony své třídy a Xiaomi si zajistilo, že přímé konkurence v současnosti opravdu moc není.

Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus

V případě Redmi 5 najdeme mezi tenkými rámečky menší IPS displej s úhlopříčkou 5,7 palců a HD+ rozlišením. Dvakrát jemný tedy zrovna není, což zamrzí, ale přesto nevypadá špatně, když vezmeme v potaz cenu necelých 4 tisíc korun. Pozorovací úhly jsou v pořádku, rozsah jasu je slušný a nad displejem najdeme i bílou notifikační diodu, kterou nelze nijak konfigurovat. Jen automatická regulace jasu je neskutečně pomalá a občas nastavila jas až moc nízko.

V podstatě to samé platí i o notně jemnějším 6palcovém Full HD+ panelu většího sourozence. Jen barvy jsou u tohoto velkého displeje trochu divné. Mnoho barev je až přesaturovaných a kontrast je vyšponovaný na maximum. Paradoxně se tak na displej levnějšího telefonu dívá mnohem lépe, jelikož vypadají barvy u Redmi 5 Plus úplně jinak, než by měly. Jako příklad může posloužit fotografie porovnávající zelenou barvu Google Play nebo Viberu, jehož fialová zde vypadá úplně jinak, než by měla. Musím ovšem uznat, že má tento panel překvapivě hlubokou černou.

Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus

Rozhodně pomůže přenastavit kontrast displeje v nastavení obrazu na standardní z původního automatického režimu, ale stejně vypadá občas obraz prostě ošklivě, obzvláště právě u Viberu, ale na fotkách to bohužel nejde vidět tak dobře jako ve skutečnosti. Otázkou je, zda to nebude jen vadou našeho kusu. Oba telefony máme totiž v předprodukční verzi a bohužel má displej Redmi 5 Plus i další problémy.

Občas prostě nereaguje na klepání na ikony, často se mi povedlo stáhnout notifikační lištu až na třetí pokus a nejlépe jdou vidět špatné reakce při hraní v horizontálním režimu, kdy zkrátka softwarová tlačítka jen tak nevytáhnu, zatímco u menšího Redmi 5 to jde snadno. Ostatně můžete toto chování vidět i v naší videorecenzi. Dokonce ani na dvojité poklepání pro odemčení telefon nereaguje, zatímco menší Redmi funguje skvěle. Všiml jsem si také, že se sklo u obou displejů velmi snadno poškrábe a silně pochybuji, že mají naše telefony Gorilla Glass. Opět se ovšem sluší připomenout, že jde o předprodukční kusy a svůj díl viny by na tom mohl nést i nedodělaný systém, ale k tomu až později.

Líbilo se nám
 • moderní displej s tenkými rámečky
 • slušný HD+ IPS panel u Redmi 5
 • oba modely mají notifikační diodu
Nelíbilo se nám
 • problémy s rozeznáním dotyků u Redmi 5 Plus
 • větší Redmi má také místy zcela rozhašené barvy
 • oba displeje se snadno poškrábou

Zvuk: hrají, a to je asi nejdůležitější

Zvuk linoucí se z jediného spodního reproduktoru není předností ani jednoho z telefonů. Zvuk je vcelku plochý, občas na vyšší hlasitosti až plechový, a především by mohl být ještě trochu hlasitější. V hlučných prostorech či venku na ulici jsem občas zvuk upozornění přeslechl, a i vyzvánění mi nějakou chvilku unikalo.

Opět ale s přihlédnutím ke své třídě nejde vůbec o žádnou katastrofu a zkrátka jen o průměr. Zvuk zkrátka není ta věc, kterou Xiaomi na tyto modely lidi naláká. Doporučoval bych tedy poslouchat hudbu přes 3,5mm jack, který vám už poskytne slušnou kvalitu.

Líbilo se nám
 • slušný 3,5mm jack
Nelíbilo se nám
 • hlasitost reproduktoru by mohla být vyšší

Výkon hardwaru: málo ho není

Přejděme rovnou k věci. Menší Redmi má procesor nižší řady Snapdragon 450, ale nejedná se v žádném případě o slabý kousek. Rozdíl mezi ním a časem prověřeným Snapdragonem 625 ve větším sourozenci není zas tak výrazný, jak byste mohli čekat. Oba telefony běží plynule bez sekání a vcelku i rychle. Ano, „Plusko“ otevírá aplikace a hry trochu rychleji, ale ne o tolik, abyste si z toho u Redmi 5 trhali vlasy.

Xiaomi Redmi 5

Rozdíl pocítíte až u RAMky, jelikož má Redmi 5 jen 2 GB a Redmi 5 Plus rovné 3 GB. Kupodivu ani jeden model neudrží v paměti mnoho zapnutých aplikací najednou, ale 2 GB RAM jsou občas při náročnějším multitaskingu prostě málo. Dá se s tím určitě žít, ale třeba používání navigace a mailu najednou při zapnutém Spotify a pár dalších aplikací v pozadí už telefonu trochu přitopilo.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Zmínit musíme nepochybně také interní úložiště, které u naší verze Redmi 5 má 16 GB (cca 10 GB volných) a dvojnásobných 32 GB u většího Redmi (necelých 22 GB k dispozici). Oba telefony můžete rozšířit microSD kartou, tedy pokud nevyužíváte možnosti provozovat dvě nanoSIM karty naráz. K dispozici jsou i průměrně o 600 korun dražší vylepšené verze. Redmi 5 dostane poté 3 GB RAM a 32 GB úložiště a Redmi 5 Plus hned 4 GB RAM a 64 GB úložiště.

Líbilo se nám
 • slušný výkon obou telefonů
 • microSD slot
 • možnost využívání Dual SIM
Nelíbilo se nám
 • 2 GB RAM u Redmi 5 často nestačí na náročnější práci
 • jen hybridní slot

Výdrž baterie: nemusíte mít starosti

S dlouhou výdrží jsem u Redmi 5 Plus s jeho velkou 4000mAh baterií počítal a skutečně jsem nebyl zklamán. Na jedno nabití vydrží telefon snadno dva dny běžného používání a ještě mu 30 procent zbude. Menší Redmi 5 má citelně menší baterii, ale kupodivu i 3 300 mAh stačilo na dva dny jen trochu opatrnějšího používání. Skončíte sice druhý den k večeru s odřenýma ušima jen s 10 procenty, ale zvládne to.

Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus

I při náročném používání s hraním a sledováním videí vás oba telefony provedou vždy celým dnem, takže se na ně můžete opravdu spolehnout za všech okolností. Co se týče našeho redakčního testu, „Plusko“ vydrželo streamovat Full HD video přes Wi-Fi velmi nadstandardních 10 hodin a 34 minut. Menší sourozenec si také nevedl špatně a streamoval HD video 8 hodin a 21 minut. Bohužel sdílejí nejen skvělou výdrž, ale také pomalé nabíjení pomocí staršího microUSB. Menšímu modelu trvá nabití zhruba 2 hodiny a 32 minut, zatímco většímu až trýznivé 3 hodiny a 42 minut.

Líbilo se nám
 • oba telefony mají velmi dobrou výdrž za všech okolností
Nelíbilo se nám
 • pomalé nabíjení skrz microUSB
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Nové Redmi na mě působí jako už moc kompromisů pohromadě, jen aby se dosáhlo nízké ceny. Velký displej, jenže nekvailtní a se špatným podáním barev. Velká baterka, jenže s příliš dlouhou nabíjecí dobou. Foťák mi přijde naprosto tragický - vybledlé barvy, přepaly, slabé podání detailů, za horšího světla mazanice. Slabý hlasitý reproduktor asi taky hodně lidí nepotěší.
Takže sice máme k dispozici velký výkon, varianty s větší pamětí, jenže celek je... slabý.
Jimmy
I přes pětku v názvu a větší displej by mi přechod z Redmi Note 4 LTE Global přišel jako downgrade, a nejenom kvůli chybějící 1GB RAM.
michal
foti to lepsie ako LG G3?
Ondra
Plusko ma kovovy ram, narozdil od mensi verze. S tim displejem je to nejake zvlastni, zahraničí recenze ho chvali a cinska verze ROM na tom snad vliv nema

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze