Xiaomi Pocophone F1
recenze

Xiaomi Pocophone F1

S duší velikánů
32

Xiaomi bylo už od svého zrodu vnímáno jako značka, která dokáže nabídnout nadstandardní funkce za slušné ceny, dvojnásob pak v domovské Číně, kde se do ceny nepromítnou různé příplatky. Modelem Pocophone F1 se značka svým způsobem vrací ke kořenům, kdy za skvělou cenu získáte výkon téměř bez kompromisů. Nízká cena se ale někde promítnout musela. V dnešní recenzi se pokusíme odhalit kde.

Konektivita: ach to NFC...

Xiaomi se snažilo, bohužel v oblasti konektivity muselo šetřit. Ale pěkně od začátku. Spolehnout se můžete na kompletní podporu LTE, 3G i 2G sítí. K internetu se můžete připojit také pomocí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Spojení na kratší vzdálenosti zajišťuje nové Bluetooth 5.0. Pro navigaci či zorientování se můžete využít A-GPS včetně elektromagnetického kompasu, nechybí ani ruský GLONASS. Hledáte NFC? Hledáte marně, bezkontaktních plateb si s Pocophonem neužijete. Velká škoda!

Líbilo se nám
 • kompletní LTE
 • rychlá Wi-Fi
Nelíbilo se nám
 • absentující NFC

Fotoaparát: duálně, ale průměrně

Pocophone je osazen duálním fotoaparátem v kombinaci 12 + 5 Mpx pro tvoření bokeh efektu, nechybí ani přisvětlovací LED. Co naopak budete postrádat je optická stabilizace obrazu. V poměrně přehledném prostředí se brzy zorientujete, zamrzí však že ne všechny popisky a ikony se automaticky přetočí, pokud jste zvyklí fotit na šířku. Za dobrého světla jsou snímky hezky ostré a barevně věrné, spolehnout se navíc můžete na umělou inteligenci, která rozpozná několik desítek scén. Pokud například fotíte zeleň, Pocophone F1 scénu vyhodnotí a snímek trochu „přibarví“. Jakmile však snímky přesunete do počítače, rozdíl mezi dobarveným a standardním snímkem je pouze nepatrný – omalovánek se obávat nemusíte.

Xiaomi Pocophone F1

Zhoršující se světlo znamená digitální šum a také vyšší šanci, že si snímky rozmažete. Bez větších problémů pak telefonem pořídíte makro snímky, avšak ostřící vzdálenost by mohla být kratší.

Video lze nahrávat až ve 4K rozlišení, avšak jen při 30 FPS. 60 FPS chybí, i když výkonu má Pocophone dostatek. Potěší alespoň možnost zaznamenat zpomalené video, konkrétně ve Full HD rozlišení při 240 FPS. Ano, konkurence je dále, ale buďme rádi alespoň za to. Za kvalitu videa se Xiaomi určitě stydět nemusí.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Opřít se můžete i o čelní kamerku, která nabízí 20Mpx rozlišení. Kvalita se pohybuje nad obecným průměrem.

Xiaomi Pocophone F1 (testovací video) - 2160p, 30 FPS

Líbilo se nám
 • přehledné a svižné prostředí
 • kvalita za dobrého osvětlení
 • slušné video
 • slow-mo až při 240 FPS
 • 20Mpx selfie kamera
Nelíbilo se nám
 • chybí záznam při 60 FPS

Software: upravené MIUI

Uvnitř Xiaomi Pocophone F1 nalezneme nadstavbu MIUI, avšak speciálně přizpůsobenou právě pro Pocophone. I když tedy na první pohled příslušnost F1čky k dalším Xiaomi odhalíte, v průběhu prohlídky systému narazíte na pár rozdílů. Pocophonu například nechybí standardní „šuplíček“ s aplikacemi – pokud vám vystavění aplikací na domovských obrazovkách nevyhovuje, budete jásat. Samotná nadstavba se podobá čistému Androidu, případně aplikaci Nova launcher, což rozhodně není urážka. Prostředí je svižné, animace plynulé. Potěší také možnost ovládat systém gesty, na což jsem si zvykl téměř okamžitě.

Uživatelské prostředí

Vše ale sluncem zalité bohužel není. Pocophone F1 trápí občasné chyby v lokalizaci. To bychom ještě zkousli, ale pokud telefon poprvé zapnete a nastavíte jako oblast Českou republiku, autorizaci pomocí obličeje si nenastavíte – nejdříve bude nutné změnit oblast na Indii, případně Hong Kong. Jazyk zařízení se sice nezmění, ovšem jde o hrubý nedostatek, který by mělo Xiaomi co nejdříve opravit.

Bohužel si Xiaomi neodpustilo i poměrně velké množství zbytečných aplikací, některé navíc nelze uživatelsky odinstalovat. Rada pro příště, Xiaomi: méně někdy znamená více!

Líbilo se nám
 • přehledné prostředí
 • rychlost
Nelíbilo se nám
 • zbytečné aplikace navíc
 • chyby v překladu
 • nastavení zámku obličejem si hraje na schovku
Diskuze ke článku
Mr. Fucker
Jako každou Čínu s nástavbou rozumně nadhodit a pěkně lopatou pal....
rumik
Hodně povedený kousek. Když koukám na fotky tak ač v recenzi uvádí průměr mne přijdou parádní. Ale to NFC.....snad příště
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
V telefonu NFC mám, leč banka to nepodporuje, takže tady by mi to nevadilo ani za mák.
Janek
Zdrarec - je v telefonu funkční GPS Galileo?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze