Xiaomi Mi A2 Lite
recenze

Xiaomi Mi A2 Lite

Ten levnější, ale stále zdařilý
4

Ani letos nás Xiaomi neochudilo o smartphone z rodiny Android One. Aby čínská společnost zaujala širší publikum, představila rovnou dva modely. Dnes se podíváme na levnější Mi A2 Lite, který i přes slabší procesor a horší fotoaparát nabídne pár trumfů v rukávu. Příjemnější je i cena, a tak se nabízí otázka, jaký z dvojice je vlastně výhodnější.

Konektivita: slušný příděl

U Mi A2 Lite máte k dispozici rychlou Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2 i USB-OTG. Zapomenout se nesmělo ani na bezproblémově fungující A-GPS s podporou GLONASS. Třešničkou na dortu může být infračervený port pro ovládání všelijaké elektroniky nebo podpora všech u nás využívaných LTE frekvencí.

Čím nás Mi A2 Lite jednoznačně zklamalo je absence NFC. Bezkontaktních plateb si tak s Mi A2 Lite neužijete.

Líbilo se nám
 • rychlé LTE
Nelíbilo se nám
 • chybí NFC
 • microUSB konektor

Fotoaparát: opět mírné ústupky

Ano, i Mi A2 Lite je osazen duálním fotoaparátem a díky větší tloušťce modul fotoaparátu dokonce ani tolik nevystupuje nad okolní povrch. Bohužel, i na fotoaparátu se šetřilo – namísto komba 12 + 20 Mpx tu máme jen 12+5 Mpx.

Xiaomi Mi A2 Lite

V přehledném prostředí aplikace se rychle zorientujete. Pohyb v ní je svižný, ačkoliv popisky v aplikaci jsou dobře čitelné jen v režimu na výšku, což není zcela ideální. Jde o drobnost, která nás však zarazila.

Fotografie jsou za ideálního světla barevně věrné a potěšila nás také ostrost. S ubývajícím světlem a v interiérech však kvalita snímků rapidně klesá. Jako náhrada vaší zrcadlovky Mi A2 Lite určitě neposlouží, avšak na pár rodinných fotografií z výletu jsou výsledky použitelné. Potěší také rychlost ostření – kompletně rozmazaný snímek se nám podařilo zaznamenat spíše výjimečně.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Přední selfie kamera disponuje 5Mpx rozlišením, Mi A2 nabízí 20Mpx snímač. Kvalita selfies je dle očekávání průměrná, na sociální sítě však zcela dostatečná.

Video lze zaznamenávat až ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Na danou třídu jde o průměr. Mi A2 Lite má problémy s kontinuálním zaostřením, stejně tak jsou výsledky více roztřesené, než bychom si představovali.

Líbilo se nám
 • duální fotoaparát
 • výsledky za ideálního osvětlení
 • svižné ostření
Nelíbilo se nám
 • horší video
 • průměrná selfie kamera

Software: čistý Android

Výsadou telefonů zařazených v programu Android One je prostředí bez zbytečného balastu a zaručený přísun aktualizací. Stejně tak je tomu i u modelu Mi A2 Lite. V systému Android 8.1 Oreo se velice rychle zorientujete, dalo by se říci, že Mi A2 Lite je takovým Pixelem pro masy. Prostředí běhá svižně, i když občasného zpomalení animací si povšimnout lze. Nejde o velký problém, z globálního pohledu běhá Mi A2 Lite lépe něž některé nejmenované smartphony s výrazně vyšší cenovkou.

Prostředí

Spolehnout se můžeme na pravidelné bezpečnostní aktualizace, v následujících měsících dorazí i aktualizace na Android 9 Pie.

Líbilo se nám
 • přehledné prostředí
 • program Android One
Nelíbilo se nám
 • občasné záseky
Diskuze ke článku
Procházka
U mě tedy vede Redmi Note 5.. Výkon jak blázen, žádný výřez, po aktualizaci na miui 10 nejrychlejší telefon, jaký jsem kdy měl. Včetně iPhone 6s.
David Holman
David Holman
Mě tedy více láká shodný model Redmi 6 PRO s MIUI. Čistý android je sice bezva, ale MIUI je první a zatím jediná nadstavba, na kterou nemohu říct křivého slova. Na rozdíl od nadstavby např. Samsungu a LG. Výborně odladěná (nikoliv samozřejmě 100%ně bez chybek), se spoustou skutečných užitečností a minimem blbostí.
DDR0
největší a nejzásadnější problém je u takto naceněného přístroje cena za kterou se dostají staré vnitřnosti v líbivém pozlátku. Zastaralý SN 625 je v této kategorii děs, ten už jsem měl ve stařičké Note 3. A prý že hw nedostačuje upgradu na Nougat. Tady dají Oreo a funguje to, takže opět výmluva jak nepodporovat oblíbený model.
David
Dobrý večer chci se zeptat kde má Mi-a2 lite GPS když píšou že ta GPS tady je?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze