Xiaomi Mi 9T
recenze

Xiaomi Mi 9T

Prostě má šmrnc
39

Vypadá to, že inženýři společnosti Xiaomi objevili recept na ideální telefon. Jak to dopadne, když se smíchá kompaktní tělo, kvalitní displej bez rámečků a čtveřice solidních fotoaparátů a vše se okoření pořádnou dávkou výkonu, na to se podíváme v dnešní recenzi. A třešnička na dortu? No přeci výsuvná kamerka.

Konektivita: tentokrát i s NFC

Z hlediska konektivity nechybí Xiaomi Mi 9T nic podstatného. Bezdrátové propojení zabezpečí Wi-Fi s podporou 802.11a/b/g/n/ac či nejnovější Bluetooth 5.0. Pokud byste se náhodou ztratili, nebo se jen potřebovali dostat do cíle, můžete využít GPS, Galileo, GLONASS nebo BeiDou. Velkou pochvalu si výrobce zaslouží za přítomnost NFC, které v telefonech Xiaomi často schází a bohužel není samozřejmostí.

Líbilo se nám
 • NFC, které u Xiaomi není samozřejmostí
 • nic důležitého nechybí

Fotoaparát: pozor, vyletí ptáček

Xiaomi Mi 9T disponuje hned čtveřicí fotoaparátů. Jeden se skrývá ve výsuvné kamerce, zbylé tři pak na zadní straně. Senzor v modulu fotoaparátu přitom disponuje rozlišením 20 megapixelů a světelností f/2.2. To možná nikoho nezvedne ze židle, ale výsledné snímky jsou opravdu hezké a rozhodně překonaly má očekávání. Pokud se vám podaří najít správnou vzdálenost telefonu od obličeje, vyfotíte opravdu líbivé snímky, kterým nebude chybět ostrost ani pěkné barvy.

Standardní senzor Dvojnásobný teleobjektiv Širokoúhlý snímač
Světelnost objektivu f/1.75 f/2.4 f/2.4
Velikost snímače 1/2" 1/4" 1/3"
Ohnisková délka 26 mm 53 mm 12 mm
Rozteč pixelů 0,8 μm 1,12 μm 1,12 μm
Rozlišení 48 Mpx 8 Mpx 13 Mpx

Velmi dobře je na tom také zadní trio snímačů, kterým jednoznačně dominuje 48megapixelový senzor, jenž skládá čtyři pixely do jednoho „superpixelu“. Výsledné snímky oplývají pěkným kontrastem, chvalitebným dynamickým rozsahem i bezproblémovou ostrostí. Navíc nechybí ani možnost vyfotit nativní 48megapixelový snímek, který si z úložiště ukousne přibližně 25 až 30 MB, ale podle mého názoru nenabídne nic moc navíc. Ano, fotografie jsou detailnější, ale občas se na nich vyskytují artefakty a pořízení takovéhoto snímku zabere déle. Pokud si tedy nechcete pořízenou fotografii vytisknout, pravděpodobně necháte tento režim po většinu času vypnutý.

Poslední dvě fotografie byly pořízeny čelním fotoaparátem
Standardní objektiv, dvojnásobný teleobjektiv a ultraširokoúhlý objektiv (dvě sady snímků), poslední snímek byl vyfocen s 10× přiblížením

Za ultraširokoúhlý snímač si Xiaomi rozhodně zaslouží pochvalu, neboť je podle mého názoru opravdu praktický a průměrný uživatel jej využije častěji než teleobjektiv. Rozlišení 13 megapixelů je dostačující. S ubývajícím světlem se kvalita fotografií zhoršuje. Uživatelé mají možnost zachovat vyšší kvalitu snímku na úkor zkreslených boků, nebo eliminovat efekt rybího oka a ztratit něco na kvalitě.

Srovnání běžného režimu a režimu „Noc“
Srovnání běžného režimu a režimu „Noc“
Foceno standardním „denním“ režimem

Poslední 8megapixelový teleobjektiv funguje spolehlivě, pokud chcete zachytit vzdálenější objekt. I tento snímač je však určen primárně k focení v dobrých světelných podmínkách a při šeru se již nezapne vůbec. Namísto toho vám bude nabídnut digitální výřez z hlavního fotoaparátu. Barevné podání je však v pořádku a celkově mu (s ohledem na cenu telefonu) není mnoho co vytknout. Pro více informací o tom, jak Xiaomi Mi 9T fotí, vám doporučuji si přečíst články zaměřené na denní a noční fotografie.

Videa lze natáčet v rozlišení 4K až při 30 FPS, ve Full HD pak až v 60 FPS. Kvalitou však nijak nepřekvapí a jedná se spíše o průměr.

Xiaomi Mi 9T testovací video 1080p 30 FPS

Xiaomi Mi 9T testovací video 1080p 60 FPS

Xiaomi Mi 9T testovací video 2160p 30 FPS den

Xiaomi Mi 9T testovací video 2160p 30 FPS šero

Líbilo se nám
 • povedená čelní kamerka
 • ultraširokoúhlý senzor
 • dvojnásobný teleobjektiv
 • solidní kvalita snímků
 • noční režim
Nelíbilo se nám
 • chybí optická stabilizace
 • občas horší kvalita videa

Software: Android 9 Pie pod taktovkou MIUI

Xiaomi Mi 9T po softwarové stránce ničím nepřekvapí. V telefonu se nachází nejnovější Android 9 Pie s nadstavbou MIUI 10 (testováno ve stabilní verzi MIUI Global 10.3.7). Prostředí MIUI vypadá pěkně, je vyvedeno v líbivých barvách a nabízí spoustu užitečných funkcí nad rámec základních aplikací, jako je například FM rádio, záznamník, nahrávání obrazovky či aplikaci Optimalizace, která v případě potřeby vyčistí telefon od nepotřebných souborů, zkontroluje bezpečnost a zvýší rychlost.

Nechybí aplikace k optimalizaci herního zážitku.

Pochopitelně nechybí ani funkce duálních aplikací, což znamená, že můžete mít v telefonu samostatně vyznačené dvě aplikace například pro Facebook, pokud spravujete více účtů. Během používání jsem se nesetkal s žádnými záseky, a tak hodnotím prostředí kladně. Xiaomi je navíc známé dlouhou softwarovou podporou. Jediné, co se mi nelíbilo a na co jsem v telefonu natrefil, jsou aplikace jako AliExpress, Facebook či Lazada, které by si podle mého měl uživatel v případě zájmu sám nainstalovat. Nakonec zmíním úsměvně přeloženou aplikaci „Posílení herní rychlosti“, která umožní vypnout notifikace, použít rychlé předvolby a celkově optimalizovat zážitek, když spustíte hru.

Líbilo se nám
 • dobře optimalizované prostředí
 • vylepšení herních zážitků
Nelíbilo se nám
 • zbytečně předinstalované aplikace
Diskuze ke článku
Pesedm
Povedený stroj.
Plačícím ohledně výřezu bylo učiněno za dost :)
Recenze perfektní.
G.
Hovorte si čo chcete, ale pre 95% užívateľov, ktorí nepotrebujú profesionálny stroj (ako napríklad Note) je toto top voľba. K dokonalosti mu chýba len cievka na bezdrôtové nabíjanie a slot na microSD. Z Gearbestu za cca 260eur/285 eur (64/128) je v podstate bezkonkurenčný.
Peter
Zdravím, je na tomto telefóne aj možnosť slow motion videa 960fps? A pri akom max rozlíšení? A koľko dokáže maximálne natočiť? Diki
Blue Scum
Má takový šmrnc, že bych ho obratem vrznul do frcu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze