Xiaomi Mi 9
recenze

Xiaomi Mi 9

Na dosah dokonalosti
79

Špičkový výkon, líbivý design, světové prvenství v disciplíně bezdrátového nabíjení i trojitý fotoaparát, který vás nenechá na pochybách, že máte čest s vlajkovou lodí. Telefon, na který se mnozí těšili několik posledních měsíců, je konečně tady a otázka, na kterou si odpovíme v dnešní recenzi, zní jasně: Držel se výrobce osvědčeného receptu a nabídne zákazníkům i tentokrát bezkonkurenční poměr cena/výkon?

Konektivita: nic nechybí

Konektivita je u Xiaomi Mi 9 ukázková – telefon disponuje duálním slotem pro nanoSIM s podporou rychlého LTE a zároveň nechybí Wi-Fi ve standardech a/b/g/n/ac. Milovníci geocachingu ocení duální GPS (s podporou GLONASS, BDS, Galileo a QZSS), která je velmi spolehlivá a funguje přesně. Ti, kteří chtějí mít telefon neustále propojený s chytrým příslušenstvím, kterého samo Xiaomi vyrábí obrovské množství, ocení podporu Bluetooth 5.0 nebo již zmiňovaný infraport. Pochopitelně nechybí ani NFC pro bezkontaktní platby.

Xiaomi Mi 9
Líbilo se nám
  • přesná duální GPS
  • infraport

Fotoaparát: překvapí vás

Jedním z hlavních taháků telefonu je trojitý fotoaparát na zadní straně, který hodně vystupuje nad okolní povrch a telefon se tím pádem na rovném povrchu houpe. Situaci bohužel nepomůže ani nasazené ochranné pouzdro.

Do telefonu lze doinstalovat port aplikace Google Camera.

Hlavní 48megapixelový snímač Sony IMX586 pracuje s takzvaným Quad Bayer filtrem, což znamená, že skládá čtyři pixely do jednoho. Výsledné snímky jsou velmi pěkné a na danou cenovku bych je označil za nadprůměrné. Pochválit musím široký dynamický rozsah, příkladnou práci s kontrastem nebo pěkné vykreslení barev. Fotit však můžete i v nativním 48megapixelovém rozlišení, čímž přijdete o některé funkce jako například HDR a snímky zaberou poměrně hodně místa. Velmi dobře jsou na tom rovněž fotografie pořízené 12megapixelovým teleobjektivem, který nabídne dvojnásobné přiblížení. Přítomnost spodního ultraširokoúhlého senzoru s úhlem záběru 117 stupňů oceníte ve chvílích, kdy už nemůžete udělat krok dozadu.

Xiaomi Mi 9

Xiaomi by však mohlo zapracovat na samotné aplikaci fotoaparátu. Například ke spuštění ultraširokoúhlého senzoru musíte zmáčknout tlačítko nacházející se nad ostatními režimy, což působí trochu zvláštně, ale dá se na to zvyknout.

Telefon podporuje rovněž noční režim focení, který rozsvítí temné snímky, ale s dalšími smartphony, jako jsou vlajkové lodě od Huawei nebo Googlu, se srovnávat nemůže. Pokud vás však noční záběry doopravdy táhnou, máte možnost si do telefonu nainstalovat port aplikace Google Camera a snímky tak ještě vylepšit.

Xiaomi Mi 9 testovací video 1080p 30 FPS

Xiaomi Mi 9 testovací video 1080p 60 FPS

Xiaomi Mi 9 testovací video 2160p 30 FPS

Xiaomi Mi 9 testovací video 2160p 60 FPS

Video lze natáčet až ve 4K při 60 FPS, avšak elektronická stabilizace funguje pouze při 30 snímcích za sekundu, byť velmi dobře. Kvalita obrazu u videa je velmi dobrá, ale o něco horší je to pak s kvalitou zvuku, která občas není ideální. Na telefonu mi též schází optická stabilizace, kterou nedisponuje ani jeden z trojice senzorů.

Líbilo se nám
  • velmi kvalitní videa až ve 4K při 60 FPS
  • ultraširokoúhlý senzor
  • opravdu podařené snímky
  • možnost si stáhnout port aplikace Google Camera
  • noční režim
Nelíbilo se nám
  • chybí optická stabilizace

Software: stále se na něm pracuje

Uvnitř telefonu najdeme Android 9 s klasickou nadstavbou MIUI, která vzhledem připomíná iOS a nemusí každému vyhovovat. Během používání lze vidět, že na softwarové stránce Xiaomi stále pracuje a vylaďuje chyby. Nebudu si však stěžovat, neboť bugy, jako například mizející notifikace, jsou postupně opravovány a podpora od Xiaomi je všeobecně na velmi dobré úrovni. Uživatelé se navíc mohou těšit na poměrně dlouhou podporu, která zpravidla dosahuje alespoň dvou let.

Líbilo se nám
  • uživatelé se mohou těšit na dlouhou softwarovou podporu
Nelíbilo se nám
  • systém by mohl být prostý bugů
Diskuze ke článku
Pepík
Udávat zápor, že nejsou sluchátka v balení. To mi už přijde moc. Stejně pochybuji, že nějaká levná sluchátka by někdo používal.
Xxx
Pěkná recenze, mohli byste už ale přejít na nové značení Wi-Fi 1 - 6, kdy tady 6 chybí :)
#TFS
Momentalne mam dilema :D jestli si kupit:
ASUS ZenFone 5Z 8 GB RAM
a nebo tento Mi9 ach ach...
Na Asusu mě lákají špica stereoreproduktory :[
Viktor
Oneplus letos vyloženě konkurence nebude, jelikož mají ceny začínat někde kolem 20k a nebudou mít bezdrátové nabíjení, což je škoda, oneplus je srdcovka. Telefon 2019 pro mě je Mi9, prozatím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze