Xiaomi Mi 9
recenze

Xiaomi Mi 9

Na dosah dokonalosti
79

Špičkový výkon, líbivý design, světové prvenství v disciplíně bezdrátového nabíjení i trojitý fotoaparát, který vás nenechá na pochybách, že máte čest s vlajkovou lodí. Telefon, na který se mnozí těšili několik posledních měsíců, je konečně tady a otázka, na kterou si odpovíme v dnešní recenzi, zní jasně: Držel se výrobce osvědčeného receptu a nabídne zákazníkům i tentokrát bezkonkurenční poměr cena/výkon?

Displej: kvalita od Samsungu

Obrazovka typu AMOLED s poměrem stran 19,5:9 má velikost 6,39palců a podporuje Full HD+ rozlišení. Jemnost displeje, který pro Xiaomi mimochodem vyrobil Samsung, je plně dostačující a mile překvapil poměrně vysoký jas či výborné podání barev. Asi se nejedná o ten nejlepší displej pod sluncem, ale s ohledem na cenu Mi 9 bych si těžko dokázal představit lepší.

Celkový dojem často záleží také na detailech, a proto mě potěšilo, že si Xiaomi přichystalo hned několik stylů pozadí při zapnutém Always On režimu, takže si vybere opravdu každý. Funkci Always On si lze navíc prakticky nastavit pouze na určité časové intervaly.

Výkroj je softwarově zakulacený.

Zajímavostí u displeje Xiaomi Mi 9 je na první pohled obyčejně vypadající kapkovitý výřez. Při bližším zkoumání lze ale odhalit uměle dotvořené softwarové zakulacení. Důvodem k tomuto kroku měli být údajně čínští zákazníci, kterým se předchozí tvar výřezu nelíbil. Pokud se vám výkroj nelíbí, můžete jej skrýt úplně, ale ukousnete si tím poměrně podstatnou část displeje.

S čím jsem byl nadmíru spokojen je v displeji integrovaná čtečka otisků prstů, která fungovala velmi spolehlivě a poměrně rychle. Jedná se sice jen o optickou čtečku, ale i tak funguje velmi dobře. Zajímavou vychytávkou je pak možnost prst podržet na čtečce o něco déle, čímž vyvoláte menu se zkratkami. Animaci odemknutí si navíc můžete obdobně jako u Always On displeje upravit podle svých preferencí.

Mezi biometrické metody odemknutí se řadí i rozpoznání pomocí obličeje. V malém výřezu se 20megapixelovou selfie kamerkou se již nenašlo místo pro infračervený senzor, takže je rozpoznání o něco méně spolehlivé ve srovnání s telefony, které disponují 3D nebo takzvaným time-of-flight senzorem. Za tmy však fungovalo poměrně dobře i tak.

Líbilo se nám
 • krásný AMOLED displej
 • malý kapkovitý výřez
 • spolehlivá čtečka otisků prstů
 • možnost nastavení Always On displeje
 • možnost nastavení animace odemykání displeje prstem
 • spolehlivé rozpoznávání obličejem i v horších světelných podmínkách

Zvuk: nahlas průměrný, do sluchátek skvělý

O zvuk se stará jediný monoreproduktor na spodní straně, který má slušnou hlasitost a na základní poslech vám pravděpodobně postačí. Příznivce klasických sluchátek však může zamrzet absence 3,5mm audiokonektoru, což se výrobce snaží vynahradit přiloženou redukcí z USB-C. Poslech do sluchátek jako takový je pak zcela bezproblémový a výstup bych označil čistotou podání i hlasitostí za nadprůměrný. Zbývá ještě dodat, že kvalita telefonních hovorů byla rovněž v pořádku a já ani protistrana jsme si nestěžovali.

Xiaomi Mi 9
Líbilo se nám
 • velmi dobrý výstup do sluchátek
Nelíbilo se nám
 • telefon by si zasloužil lepší hlasitý reproduktor

Výkon hardwaru: Bruce Lee ve světě mobilů

Po stránce výkonu nelze Xiaomi Mi 9 absolutně nic vytknout. Metafora s Brucem Lee je zcela na místě, a pokud jste viděli některý z jeho filmů, nemusím vám vysvětlovat, jak rychlé jsou reakce Xiaomi Mi 9. Jedná se o první smartphone s novým čipsetem Snapdragon 855, který se k nám do redakce dostal, a naše dojmy jsou pouze kladné. Spolu s 6 GB operační paměti typu LPDDR4x běžící na taktu 2 133 MHz a grafickým čipem Adreno 640 je hraní her nebo extrémně náročný multitasking naprosto bez problémový. Pochválit musím rovněž dobrou práci s odvodem tepla, neb telefon se nijak nadměrně nezahříval. Pro uložení dat poslouží interní úložiště typu UFS2.1 o kapacitě 64 až 128 GB. U testované varianty se 128GB úložištěm mi zůstalo volných přibližně 110 GB. Jediné, co může excelentnímu výkonu trochu házet klacky pod nohy, je snad jen samotný systém.

Výsledky námi provedeného testu AnTuTu.
Líbilo se nám
 • nadbytek výkonu na měsíce až roky dopředu díky Snapdragonu 855
 • 6 GB LPDDR4x 2 133 MHz RAM

Výdrž baterie: „průměrňák“

Baterie s kapacitou 3 300 mAh bez problémů zvládla jeden den používání a pokud se telefon vybije předčasně, určitě přijde vhod rychlé drátové nabíjení výkonem až 27W. Telefon byste tak měli dobít na 70 % během pouhé půlhodinky. Tento adaptér je však potřeba si dokoupit samostatně, neboť v balení s telefonem najdete „pouze“ 18wattový. Pomyslným esem v rukávu tohoto telefonu je také fakt, že jako první na světě zvládá 20W bezdrátové nabíjení. Takovouto bezdrátovou nabíječku jsem bohužel neměl k dispozici a nemohu vám tedy z osobní zkušenosti sdělit, kolik času takovéto nabití zabere. Oproti standardnímu nabíjení kabelem je však potřeba počítat se ztrátami.

Líbilo se nám
 • rychlé 27W drátové nabíjení
 • 20W bezdrátové nabíjení
Diskuze ke článku
Pepík
Udávat zápor, že nejsou sluchátka v balení. To mi už přijde moc. Stejně pochybuji, že nějaká levná sluchátka by někdo používal.
Xxx
Pěkná recenze, mohli byste už ale přejít na nové značení Wi-Fi 1 - 6, kdy tady 6 chybí :)
#TFS
Momentalne mam dilema :D jestli si kupit:
ASUS ZenFone 5Z 8 GB RAM
a nebo tento Mi9 ach ach...
Na Asusu mě lákají špica stereoreproduktory :[
Viktor
Oneplus letos vyloženě konkurence nebude, jelikož mají ceny začínat někde kolem 20k a nebudou mít bezdrátové nabíjení, což je škoda, oneplus je srdcovka. Telefon 2019 pro mě je Mi9, prozatím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze