Vodafone Smart prime 7
recenze

Vodafone Smart prime 7

Levně a kvalitně podruhé
13

Rok se s rokem sešel a Vodafone omlazuje své portfolio telefonů nesoucích jeho logo. Jako první přišel na řadu model s přídomkem „prime“. Letošní sedmička si ponechává velice solidní výbavu, ale zásadním způsobem vylepšila svůj vzhled, který se nebojíme nazvat stylovým. Navrch přidává také lákadlo v podobě nejnovějšího Androidu 6.0 Marshmallow a opět i příznivou cenu.

Poznámka: Kapitola aktualizována o možnost formátování karty a vzniku většího úložného prostoru i pro aplikace

Hardware: sundal nohu z plynu

Pod kapotou se rovněž mnoho nezměnilo. Na první pohled vás zaujme procesor, kterým je nový Snapdragon 212, avšak bohužel je především po grafické stránce o něco slabší než Snapdragon 400 použitý u primu 6. Oba procesory dosahují v benchmarku AnTuTu obdobných výsledků nad hranicí 20 tisíc bodů, ale Snapdragon 212 si neporadí se záznamem Full HD videa, což je škoda. Hodnota operační paměti je průměrný 1 GB a při běžném využívání zbývá zhruba třetina volná. Beze změny zůstala také interní 8GB paměť. Po prvním zapnutí pro vás zbydou takřka 4 GB, což není moc. Přestože podpora až 128GB paměťových karet nechybí, aplikace si na ni neuložíte ani později nepřesunete. Alespoň co se týče klasického stavu. Díky přítomnosti Androidu 6.0 ale máte možnost vloženou paměťovku přeformátovat a ta se pak tváří jako interní úložiště a aplikace na ni uložíte.

Pokud paměťovou kartu správně naformátujete, může se tvářit jako interní úložiště
Benchmark testy

Líbilo se nám:

  • podpora paměťových karet

Nelíbilo se nám:

  • slabší grafický výkon

Uživatelské prostředí: opět to nejnovější

Pokud letošní model přišel opravdu s něčím novým, je to operační systém. U levného přístroje rozhodně potěší přítomnost Androidu 6 Marshmallow, a to v téměř čisté podobě. Vodafone přidal jen několik málo svých aplikací, které lze odinstalovat. Čistá podoba má pozitivní důsledek v podobě velmi svižného chodu celého systému. Při běžné práci prakticky na nic nečekáte. Drobného zpomalení si můžete všimnout snad jen ve chvílích, kdy budete rychle za sebou spouštět náročnější aplikace.

Prostředí

Menší změnou prošla přeci jen odemykací obrazovka, kde si můžete navolit zástupce rychlého spuštění. Další prostor pro vlastní úpravu se nachází na domácí obrazovce, kde tahem zleva doprava spustíte předem zvolenou aplikaci, což se může hodit.

Líbilo se nám:

  • nejnovější verze OS Android
  • dobrá optimalizace prostředí

Fotoaparát: škoda videa

Vodafone upravil také aplikaci fotoaparátu. Ta je v základním automatickém režimu přehledná, nabízí standardní ovládací prvky, možnost aktivovat režim HDR či nastavit blesk a rozlišení. Pro hračičky je k dispozici také manuální režim, kde si lze v mnoha krocích vyvážit bílou, nastavit ISO či zobrazit mřížku. Dále se dostalo i na speciální režimy, kde najdete panorama, barevné filtry či sekvenční snímání.

Prostředí fotoaparátu

Maximální rozlišení snímku v poměru stran 4:3 činí 8 megapixelů, v širokoúhlém formátu jde o 6megapixelové rozlišení. Kvalita snímků je na velmi slušné úrovni a těžko za dané peníze najdete lépe fotící telefon. Potěší solidní vykreslení detailů i barevná věrnost. Dostalo se samozřejmě i na čelní kamerku, která pracuje s až 5megapixelovým rozlišením – pro potřeby selfies plně dostačuje.

Ukázkové fotografie

Ukázkové fotografie
Ukázková fotografie z čelní kamerky

Záznam videa je však zklamáním, neboť stropem je kvůli slabší grafice pouze HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Na displeji však záznam nevypadá zle a postačí i pro sdílení skrze sociální sítě.

Vodafone Smart prime 7 (testovací video) – 720p, 29 FPS

Líbilo se nám:

  • slušné snímky
  • bohaté nastavení

Nelíbilo se nám:

  • záznam videa maximálně v HD kvalitě

Multimédia: zde zvládne i vyšší kvalitu

Hudební přehrávač telefonu samozřejmě nechybí a zastupuje jej aplikace přímo od Googlu. Ta nabízí přehledné dělení dle ID3 štítků, nechybí velké náhledy coverů jednotlivých alb a nejvíce zřejmě potěší uživatelsky nastavitelný ekvalizér. Nechybí ani přehledné FM rádio s podporou RDS.

Hudební přehrávač

Chybět nemůže ani základní videopřehrávač. Samostatnou aplikaci však nehledejte. Videa objevíte ve staré známé aplikaci jménem Galerie. prime 7 zvládá přehrávat běžné AVI či MKV soubory, a to překvapivě až do Full HD rozlišení. Zapomenout musíte na podporu externích titulků, nicméně tento neduh vyřešíte stažením alternativního přehrávače z obchodu Google Play.

Galerie
Diskuze ke článku
Daff.cz
Cožpak nejde paměťovou kartu naformátovat jako vnitřní paměť telefonu?
Redmarx
Qualcomm Snapdragon 212 za 3 277 Kč, asi nekomu hrablo ne???
Petr
Konkurence s WM je spis Lumia 550.
Co se tyce vzhledu, je Prime7 hrozny. Ale je to subjektivni...
David Novotný
David Novotný
Mobilenet.cz má aplikaci na Google Play? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze