TCL Plex
recenze

TCL Plex

Premiéra, která stojí za pozornost
57

TCL Plex přichází na trh jako solidně vybavený telefon střední třídy, kterému nechybí velký displej, trojitý fotoaparát a slušná výdrž. Podařilo se čínskému výrobci hned napoprvé namíchat koktejl, kterým zaujme, nebo by měl raději zůstat u televizorů?

Konektivita: naprosto v normě

Z konektivity nechybí podpora Wi-Fi standardu 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS ani NFC pro bezkontaktní platby či rychlé spárování. Staromilce potěší rovněž přítomnost FM rádia.

Líbilo se nám
  • nic důležitého neschází

Fotoaparát: povedená trojka

Hned po displeji je podle mého názoru nejzajímavější trojice fotoaparátů. Hlavní je 48Mpx snímač IMX582 od Sony, jenž se chlubí světelností f/1.8 a pokud si v aplikaci fotoaparátu nenavolíte 48Mpx režim, skládá čtyři pixely do jednoho, takže mají pořízené snímky 12Mpx rozlišení. Více než rozlišení vás však jistě zajímá samotná kvalita snímků. Zde bych výrobce rád pochválil, neboť telefon za dobrého světla podává velmi dobré výsledky. Fotografie mají pěkné barevné podání, které odpovídá předloze, slušný dynamický rozsah i solidní úroveň detailů. Pokud preferujete spíše věrnější vyobrazení foceného záběru, budete spokojeni.

TCL Plex

Na opačném konci, tedy na levé straně (při pohledu na zadní stranu), je 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2.4 a poměrně širokým rozsahem 123 stupňů. Tento praktický snímač jsem využíval často a výsledky z něj považuji za lehký nadprůměr. Při focení s tímto objektivem se můžete spolehnout na automatickou redukci efektu rybího oka.

Posledním z trojice je 2megapixelový fotoaparát pro zachycení zpomaleného videa, a to až o 960 snímcích za sekundu (v HD rozlišení). Díky poměrně slušné světelnosti f/1.8, ale hlavně velikosti jednotlivých pixelů 2,9 µm, dokáže pracovat i jako dedikovaný snímač pro natáčení ve tmě. Podobně jako u v poslední době oblíbených dedikovaných makro kamerek zde vidím problém v nižším rozlišení, i tak ovšem nevypadají pořízené záznamy vyloženě špatně a své využití si snímač najde.

Aplikace umožňuje zobrazit náhled ze všech tří fotoaparátů najednou.

Pochválit však musím fotoaplikaci, která je přehledná a nabízí zajímavou vychytávku v podobě náhledu ze všech fotoaparátů současně, takže můžete získat lepší dojem o tom, jak bude scéna vyfocená konkrétním snímačem vypadat. U natáčení videa lze využít funkci sledování pohybu, kdy zůstane telefon zaostřený na označený objekt. Natáčet video je možné na všechny tři snímače, včetně ultraširokoúhlého objektivu, a to v maximálním rozlišení 4K při 30 FPS.

TCL Plex testovací video 1080p 30 FPS

TCL Plex testovací video 2160p 30 FPS

TCL Plex testovací video slow motion 720p 960 FPS

Líbilo se nám
  • slušná kvalita fotografií
  • dedikovaný snímač pro natáčení zpomaleného videa a ve tmě
  • povedená fotoaplikace
  • ultraširokoúhlý objektiv s korekcí efektu rybího oka
Nelíbilo se nám
  • nižší rozlišení 2Mpx snímače

Software: minimalistické TCL UI

Svižnému chodu napomáhá i příkladně odladěný software v podobě Androidu 9 Pie s lehkou nadstavbou TCL UI, která v době testování obsahovala nejnovější listopadové bezpečnostní záplaty, což se nevidí ani u značně dražších smartphonů renomovaných výrobců. Nadstavba se vyznačuje kromě odladěného a svižně fungujícího prostředí také hezky zpracovanými ikonami, které jsou často animované. V telefonu nechybí ani pár aplikací přímo od výrobce – můžete tak například jednoduše přenášet obraz do televizorů TCL nebo rychle optimalizovat prostředí a výdrž. TCL nezapomnělo přidat ani praktického správce souborů, galerii či aplikaci pro poslech hudby a sledování videa. Zajímavostí je, že některé ikonky slouží pouze jako zástupci určitých funkcí. Při kliknutí na ikonku „Optimalizace“ tak nedojde k otevření žádné aplikace, nýbrž „pouze“ pročištění RAM a optimalizaci systému. Pokud kliknete na ikonku „Zámek“, telefon se jednoduše uzamkne a zhasne displej.

Líbilo se nám
  • nejnovější listopadové bezpečnostní záplaty
  • plynulý běh systému
  • přehledná nadstavba
Diskuze ke článku
G
Je to tak podpriemerný telefón za tú cenu, až mi je smutno.
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Naposledy upraveno: 30. 11. 2019 09:20
Jediné mínus vidím cenu s ohledem na (na mobilním trhu) pro veřejnost málo známé jméno. Jinak úplně v pohodě a docela čumím :)
Lukáš
Víte někdo jestli je 48mp senzor od SONY nebo horší od Samsungu?
Carda
Velká inspirace Huawei a LG se nezapře ještě bůhví jak starým procesorem který nedosahuje výkonu mého mobilu za ještě větší cenu aktualizace to ani nedostane a navrh abych nezapomněl to má nudloidní displej I s bradou a čtečku na zádech celkem fail roku :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze