Sony Xperia Z5
recenze

Sony Xperia Z5

Stop kompromisům

Po nedávné recenzi Xperie Z5 s přídomkem Compact tu máme pokračování, tentokrát se zaměříme na její kolegyni bez kompromisů. Těšit se tak můžete na 5,2palcový Full HD displej, větší paměť RAM či kvalitní konstrukci z kovu a skla, která se navíc stále pyšní odolností vůči prachu a vodě. Stojí toto všechno za oficiální prodejní cenu 21 000 Kč?

Telefonní funkce: přehledně a kvalitně

Samotná aplikace Telefon seskupuje snadné základní nastavení účtů a následný import kontaktů, importovat je můžete samozřejmě také z karty SIM. Pokud máte kontakty zálohované na vašem Gmail účtu, je synchronizace otázkou několika vteřin. Šikovná je také možnost „najít kandidáty na spojení“, kdy telefon prohledá váš seznam kontaktů a duplicitní kontakty navrhne spojit v jeden, čímž znatelně ulehčí práci. Přímo do aplikace Telefon je také zabudován záznamník hovorů. Ten můžete aktivovat, namluvit zprávu a v případě, že nebudete dostupní, se volanému přehraje vaše zpráva.

Telefonní funkce

V další záložce najdete klasicky číselník a pod třetí záložkou se nachází seznam oblíbených kontaktů, které si jednoduše přidáte přetažením z vašeho seznamu. Pod poslední záložkou můžete upravovat skupiny – například kolegové, rodina, přátelé – a následně jim přiřadit vlastní nastavení. Názvy skupin můžete snadno editovat nebo některé z přednastavených úplně vymazat. Příkladné je také propojení se sociálními sítěmi, například synchronizace kontaktů s Facebookem funguje na výbornou.

Organizační funkce: vše tak, jak má být

Od Sony předinstalovaná aplikace Kalendář se nese v klasickém kancelářském stylu. Více než 60 % plochy zabírají okénka dní kalendáře a zbytek detaily konkrétního dne. Odpadá tak zbytečné nahlížení. U každého dne je navíc tenká linka, podle jejíž zaplněnosti vidíme, zda událost zabírá celý den nebo jen jeho část. Linka je však poměrně tenká. Nové události mají typické možnosti, co mohou obsahovat. Jsou to časová upozornění, poznámky či stupně priority.

Organizační funkce

Dlouhé chvíle nudy ukrátí například aplikace Náčrt. Jedná se o editor zaměřený na ručně psané zápisky s pokročilými možnostmi kreslení. V nástrojích je paleta různých štětců (až deset typů) či barevná paleta stopy umožňující výběr až z šestnácti barev. Stopa může být tenká cca milimetr a tlustá až skoro centimetr. Dále jsou tu graficky různorodé šablony pozadí (mřížky a vertikální čáry, u nichž si můžeme zvolit intenzitu zobrazení – zcela průhledná mřížka až velmi výrazná mřížka).

Kdo si chce ušetřit tvorbu uměleckého díla, může rovnou vložit fotografii a tu následně zkrášlit výběrem z několika desítek emotikonů a obrázků. Novinka nás nepřipraví ani o prohlížení kancelářských dokumentů. Práci s dokumenty obstarává už tradičně program OfficeSuite, se kterým můžete dokumenty editovat, vytvářet a samozřejmě také prohlížet. Mezi další organizační funkce můžeme zařadit budík, stopky a minutku, to vše se stejnou funkčností, na kterou jste u Android produktů zvyklí.

Zprávy a email: k celkové spokojenosti

Aplikaci pro vytváření textových nebo multimediálních zpráv není potřeba představovat, vše zůstalo při starém. Navíc si můžete jako základní aplikaci pro vytváření a příjem zpráv vybrat aplikaci Hangouts, což značně zpřehledňuje práci, hlavně pokud Hangouts využíváte pro komunikaci s ostatními uživateli i pomocí gmailových účtů. Pro vytváření emailových zpráv si pro nás Sony přichystalo aplikaci E-mail, samozřejmě se nezapomnělo na standardní Gmail aplikaci. V tomto ohledu zůstalo vše při starém a vše (včetně synchronizace) funguje příkladně.

Hangouts, Gmail, Zprávy

V Xperii Z5 nalezneme standardní předinstalovanou klávesnici od Sony, která za svoji dobu ušla pořádný kus cesty. Je známa svojí uživatelskou přívětivostí, v nastavení můžeme změnit téměř cokoli, například vzhled (tmavý, světlý), přidání symbolů, tečky, čárky, ikony mikrofonu pro snadné zadávání textu hlasem nebo například připnutí speciálních symbolů na hlavní obrazovku. Příjemnou funkcí je také možnost naučit telefon vašemu stylu psaní. Stačí nechat telefon propojit s aplikacemi Zprávy, Facebook a Twitter – telefon pak během pár minut (podle míry využívání dané aplikace) „převezme“ váš styl vyjadřování. Ze zkušenosti můžeme potvrdit, že je tato možnost velice spolehlivá. Pokud by ovšem telefon stále ignoroval některé vaše často používané výrazy, můžete je manuálně přidat do uživatelského slovníku.

Konektivita: plná polní

Datová nabídka se nijak neliší od dnešní špičky. Základy v podobě GPRS a EDGE jsou samozřejmostí, Xperia Z5 přidává i technologie HSPA+ (21 Mb/s) a HSUPA (5,76 Mb/s). Nezapomnělo se ani na LTE Cat 6 s maximální přenosovou rychlostí 300 Mb/s, navíc s podporou všech tuzemských pásem. Nebylo vynecháno ani Wi-Fi (a/b/g/n/ac) a Bluetooth ve verzi 4.1 (A2DP, LE). Komunikace s dalšími zařízeními může probíhat přes NFC, díky kterému lze rychle spárovat příslušenství, načítat tagy, posílat rychle soubory přiložením zdrojového a cílového zařízení k sobě a v neposlední řadě také platit za nákupy. Infraport pro ovládání domácí AV techniky bohužel chybí.

Google Chrome

Prohlížení internetu si užijete díky standardně předinstalovanému prohlížeči Chrome. Ten je znám svojí perfektní synchronizací a nejinak je tomu i v tomto případě. Svižnost načítání stránek, přibližování i vykreslování – vše je vždy dílem okamžiku.

Diskuze ke článku
Jana
No nevím za ty peníze... Když vemu kolik stojí G4 nebo NOTE 4.....
Pesedm
Za ty peníze a od Sony bych očekával 100% fotoaparát.
PavelD
Mobil to může být skvělý, ale já ho stejně za ty prachy nevezmu. Myslím,že LG G4 je zatím nej. A to skoro za poloviční cenu. Sony dělá možná skvělý mobily, ale plno lidí se to ani nedozví, páč si ho jednoduše ani nekoupí. 20 táců za mobil je zkrátka moc a kdo ty prachy má, tak je vrazí do snobského iPhonu.
Jakub Herget
Jakub Herget
noční fotky umí stejné jak moje Lumia 735 a denní nic moc. Otázka: Co že na tom stojí pomalu 21 000,-Kč ????? Opravdu se těším na Lumia 950.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze