Sony Xperia Z5
recenze

Sony Xperia Z5

Stop kompromisům

Po nedávné recenzi Xperie Z5 s přídomkem Compact tu máme pokračování, tentokrát se zaměříme na její kolegyni bez kompromisů. Těšit se tak můžete na 5,2palcový Full HD displej, větší paměť RAM či kvalitní konstrukci z kovu a skla, která se navíc stále pyšní odolností vůči prachu a vodě. Stojí toto všechno za oficiální prodejní cenu 21 000 Kč?

Hardware a výkon: ještě svižnější

Čeho se u Xperie Z5 rozhodně nemusíte obávat je výkonnostní složka. Uvnitř zařízení nalezneme druhou revizi osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 810 s taktem 2,0, respektive 1,5 GHz na zbylých čtyřech jádrech. Tomu sekundují 3 GB paměti RAM, kde je po spuštění k dispozici zhruba polovina. Jako grafický akcelerátor slouží Adreno 430. Interní paměť nabídne kapacitu 32 GB (pro uživatele je dostupných zhruba 25 GB) a jak již víme, paměťovou microSDXC kartou ji teoreticky lze rozšířit až o další 2 TB. Na kartu lze přesouvat také data aplikací. Sony Xperia Z5 nabízí operační systém 5.1.1 Lollipop, nad nímž se nese pouze decentní grafická nadstavba. Vše spolu hezky ladí, telefon je svižný a na vaše požadavky reaguje bez prodlev.

Výsledky benchmark testů

Papírově novinka vypadá výborně a praxe potvrzuje, že se nezalekne ani těch nejvýkonnějších zařízení současnosti. Co se spouštění různých aplikací týče, novinka je bleskurychlá. Dominuje také v náročných 3D hrách a multitaskingu. Doplníme, že nová revize procesoru Snapdragon 810 nabídne opravdu citelné snížení zahřívání – malá kamna tedy již nečekejte. Ano, novinka se dokáže zapotit, o nic zásadního se ovšem nejedná.

Sony Xperia Z5 Apple iPhone 6s Samsung Galaxy S6 edge HTC One M9
Procesor Qualcomm Snapdragon 810 Apple A9 Samsung Exynos 7420 Qualcomm Snapdragon 810
Takt procesoru 4×2 GHz + 4×1,5 GHz 2×1,85 GHz 4×2,1 GHz + 4×1,5 GHz 4×2 GHz + 4×1,5 GHz
Paměť RAM 3 GB 2 GB 3 GB 3 GB

Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu

Uživatelské prostředí: ideál

Sony opět vsadilo na svoji ověřenou jednoduchou a elegantní grafickou nadstavbu, která nezatěžuje hardware a působí účelně a hlavně přehledně. Všechny posuny po displeji jsou plynule animovány. Telefon samotný se za celou dobu testování nijak výrazně nezasekl a ani si nevynutil restart. Bonusem pro majitele smartphonů Xperia jsou již delší dobu témata, která mění celý vzhled prostředí. Jejich počet se od svého počátku razantně zvýšil, v nabídce tak nalezneme zhruba dvacítku témat + 7 předinstalovaných. Nutno však podotknout, že ne všechna dodatečně stažená schémata jsou zdarma a některá bohužel nejsou zrovna levná (okolo 100 Kč). I tak se jedná o příjemný bonus.

Uživatelské prostředí

Jinak je prostředí totožné jako u všech nových Xperií s operačním systémem Android ve verzi 5 Lollipop. Opět tu tak máme povedenou notifikační lištu i nové zobrazení multitaskingové nabídky. V menu aplikací nalezneme klasickou boční lištu, ze které můžete nejenom vyhledávat aplikace, ale také je seskupovat pomocí přednastavených podmínek.

Uživatelské prostředí

Celé prostředí je také decentně zahaleno do barev, například každá položka v menu nastavení má svoji vlastní povedenou ikonu. Zaměříme se i na nápomocné funkce, kterými nadstavba od Sony disponuje. Nabízí se například funkce automatického natočení, kdy zařízení nepřeklopí obraz na šířku, pokud ležíte. Zajímavá je také možnost automatického pohasínání, kdy Sony znemožní vypnutí displeje do té doby, dokud se na něj díváte. To samozřejmě není novinka, například telefony značky Samsung nebo LG se touto funkcí chlubí již delší dobu, i tak ale potěší.

Uživatelské prostředí

Multimediální funkce: je to přeborník

Základ veškeré zábavy je v podání Sony rozhodně přehrávač hudby s příznačným názvem Hudba. Tato defaultní aplikace pro přehrávání se zdokonaluje stejně tak, jak se postupem času zdokonalují samotné telefony. Rozhodně si dovolíme tvrdit, že aplikace Hudba je v současné době jednou z nejlepších předinstalovaných aplikací své kategorie. Během poslechu hudby máte například možnost aktivovat různá vylepšení zvuku od ClearAudio+ volby (která by měla zvuk reprodukovat zřetelněji) až po manuální ekvalizér. Potěší také některé „vizualizace“ v doprovodu animovaných různobarevných geometrických tvarů, což ale už dobře známe.

Multimediální funkce

S Xperií se nebudete nudit ani pokud vypnete svojí oblíbenou hudbu nebo video. Alternativní možností pro poslech je FM rádio s funkcí RDS, které funguje až po zapojení sluchátek, jež slouží jako anténa. Zahrát si můžete také kvalitní (3D) hry, které naleznete v obchodě Google Play, například Asphalt 8. Telefon má samozřejmě výkonu na rozdávání, proto se ani při hraní opravdu náročné hry nezakucká a se všemi současnými hrami si bez problému poradí. Vše je maximálně plynulé, a to i s maximem detailů.

Multimediální funkce

Pro prohlížení vašich fotografií a videozáběrů pak poslouží aplikace s názvem Album. V té si můžete zvolit hned několik typů náhledů. Kumulují se v ní jak nahrané videozáběry, tak také vyfocené snímky a stažené obrázky. Všechno je navíc pro větší přehlednost rozděleno do časových bloků. Ruku v ruce s kvalitní aplikací Album jde také jednoduchý editor na základní úpravu pořízených snímků. Ty můžete oříznout, převrátit, zrcadlit, přidat některé efekty nebo dodat některý ze zajímavých rámečků. I v tomto případě Sony chválíme, na drobná vylepšení fotografií před odesláním na některou ze sociálních sítí jde o velmi příjemnou pomůcku.

Diskuze ke článku
Jana
No nevím za ty peníze... Když vemu kolik stojí G4 nebo NOTE 4.....
Pesedm
Za ty peníze a od Sony bych očekával 100% fotoaparát.
PavelD
Mobil to může být skvělý, ale já ho stejně za ty prachy nevezmu. Myslím,že LG G4 je zatím nej. A to skoro za poloviční cenu. Sony dělá možná skvělý mobily, ale plno lidí se to ani nedozví, páč si ho jednoduše ani nekoupí. 20 táců za mobil je zkrátka moc a kdo ty prachy má, tak je vrazí do snobského iPhonu.
Jakub Herget
Jakub Herget
noční fotky umí stejné jak moje Lumia 735 a denní nic moc. Otázka: Co že na tom stojí pomalu 21 000,-Kč ????? Opravdu se těším na Lumia 950.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze