Sony Xperia Z5
recenze

Sony Xperia Z5

Stop kompromisům

Po nedávné recenzi Xperie Z5 s přídomkem Compact tu máme pokračování, tentokrát se zaměříme na její kolegyni bez kompromisů. Těšit se tak můžete na 5,2palcový Full HD displej, větší paměť RAM či kvalitní konstrukci z kovu a skla, která se navíc stále pyšní odolností vůči prachu a vodě. Stojí toto všechno za oficiální prodejní cenu 21 000 Kč?

Displej: stále povedené Full HD

V případě 5,2palcového IPS Triluminos displeje vyplňujícího přední část se nic zásadního nezměnilo a není to vůbec na škodu. Stále nabízí krásné syté barvy, perfektní pozorovací úhly i skvělou čitelnost na slunci. Nedělá mu problém ovládání v rukavicích (speciální mód citlivého displeje aktivujete v nastavení) či mokrými prsty a jemnost 424 ppi je díky Full HD rozlišení více než dostatečná. Samotný displej je dle Sony chráněn temperovaným a odolným sklíčkem. O jas se můžete starat sami, případně regulaci svěřit do rukou dobře fungující automatiky. V obou případech se ovšem displej postará o to, aby byl čitelný za jakýchkoliv situací, tedy i na přímém světle. Nechybí ani odolné sklo.

Sony Xperia Z5

Pokud byste přeci jenom nebyli s displejem zcela spokojeni, v nastavení naleznete možnost úpravy teploty barev (vyvážení bílé). Displej můžete po vzoru některých smartphonů konkurenčních značek odemknout dvojitým poklepáním, škoda ovšem je, že na rozdíl od konkurence jej nelze stejným způsobem také uzamknout.

Sony Xperia Z5 Apple iPhone 6s Samsung Galaxy S6 edge HTC One M9
Úhlopříčka displeje 5,2 palce 4,7 palce 5,1 palce 5 palců
Rozlišení displeje 1 920 × 1 080 px 1 334 × 750 px 2 560 × 1 440 px 1 920 × 1 080 px
Jemnost displeje 428 ppi 326 ppi 576 ppi 441 ppi

Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu

Baterie: den s přehledem, dva těžko

Sony vzhledem ke konstrukci pochopitelně opět vsadilo na baterii, kterou uživatel sám nemůže vyměnit. Oproti předchozím generacím kapacita bohužel klesla, a to jak oproti modelu Z3+ (o 30 mAh), tak také oproti Z3 (oproti ní už o výrazných 200 mAh). Slabší baterie se není třeba výrazně obávat, přesto je ale nutné počítat s tím, že novinka je spíše jednodenním telefonem - tedy pokud opravdu budete chtít využít jeho plného potenciálu. Při středně náročném používání, kdy budete připojeni neustále k internetu, vyřídíte 50 minut hovorů, pošlete 10 SMS zpráv, strávíte hodinu prohlížením webových stránek a hodinu poslechem hudby, vám po 12 hodinách zůstane zhruba 40 % baterie. To je na další celý den již málo a telefon poputuje do nabíječky. Na druhou stranu je jednodenní výdrž celkem reálná a pro některé uživatele dostatečná, protože dobíjet mohou například v práci, případně připojením k PC pomocí USB kabelu. Ke dvěma dnům se přiblížíte snadněji, pokud snížíte jas obrazovky a zrušíte synchronizaci na pozadí.

Sony Xperia Z5
Baterii bohužel uživatelsky nevyjmete

Sony po vzoru své konkurence dosadilo také režim extrémní úspory baterie, u kterého si můžete sami navolit, kdy se má aktivovat. Následně dojde k podtaktování osmijádrového procesoru, sníží se jas obrazovky, vypnou se vibrace a datové připojení a ve chvíli, kdy telefon zamknete, ukončí se nepotřebné aplikace. Po zapnutí tohoto módu se změní i celé prostředí a můžete vstupovat jen k hovorům, zprávám, kalendáři, budíku, e-mailům a kalkulačce. Nikam jinam vás telefon nepustí. Samozřejmě ale můžete režim kdykoliv vypnout. V každém případě tímto způsobem můžete proměnit poslední procenta baterie na dlouhé hodiny a stále zůstat v kontaktu s okolním světem.

Provedli jsme také náš klasický test výdrže při streamování videa v kvalitě 1080p. Telefon byl přihlášen do LTE sítě, připojen k Wi-Fi, jas displeje snížen na 50 %, aktualizace byly potlačeny a zvuk přenášen na poloviční hlasitost do peckových sluchátek Koss. Výsledná výdrž se dostala na 7:52 hodin, což je o pár minut déle než v případě Xperie Z3+ (7:45 hodin), ale o pár minut méně než v případě modelu Xperia Z3 (8:02 hodin). Nabíjení nové Xperie Z5 na 80 % zabere 1 hodinu a 29 minut, úplné nabití trvá 2 hodiny a 11 minut. Zamrzí snad jen absence bezdrátového nabíjení.

Zvuková stránka: velmi dobře, ale ne skvěle

Ani zvuková stránka telefonu neurazí, přesto jsme trochu pátrali a srovnali si novinku s předchozí generací, kterou jsme měli souběžně k dispozici. Hlasité stereofonní reproduktory, které se nachází na přední straně zařízení, jsou opravdu hlasité, příchozí notifikace rozhodně nepřeslechnete a není dokonce ani nutné nastavovat hlasitost na maximum. S celkovou kvalitou je to už trochu horší, reproduktory jsou opět naladěny hodně směrem do výšek a basy téměř neexistují. Při přímém srovnání byl zvuk lepší u Xperie Z3, která ryze subjektivně nabídla čistější zvukové podání.

Sony Xperia Z5
Hlasité reproduktory fungují skvěle

Vzhledem k tomu, že jsme testovali i prodejní verzi smartphonu, můžeme říci, že se asi jedná o vlastnost novinky. Dovolíme si však tvrdit, že oproti Xperii Z5 Compact je zvuková kvalita lepší, zvláště zvukový výstup do sluchátek je velmi kvalitní a pokud sáhnete po sluchátkách vlastních, budete zcela jistě spokojení.

Diskuze ke článku
Jana
No nevím za ty peníze... Když vemu kolik stojí G4 nebo NOTE 4.....
Pesedm
Za ty peníze a od Sony bych očekával 100% fotoaparát.
PavelD
Mobil to může být skvělý, ale já ho stejně za ty prachy nevezmu. Myslím,že LG G4 je zatím nej. A to skoro za poloviční cenu. Sony dělá možná skvělý mobily, ale plno lidí se to ani nedozví, páč si ho jednoduše ani nekoupí. 20 táců za mobil je zkrátka moc a kdo ty prachy má, tak je vrazí do snobského iPhonu.
Jakub Herget
Jakub Herget
noční fotky umí stejné jak moje Lumia 735 a denní nic moc. Otázka: Co že na tom stojí pomalu 21 000,-Kč ????? Opravdu se těším na Lumia 950.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze