Sony Xperia Z3 Compact
recenze

Sony Xperia Z3 Compact

Vybroušeno k dokonalosti

Nová Xperia Z3 Compact se bez nadsázky dá považovat za jednoho z nejočekávanějších nástupců povedené předlohy. Tou máme samozřejmě na mysli Xperii Z1 Compact, královnu mezi kompaktními smartphony. Nebudeme vás napínat, novinka je opět skvěle vybavená a nárůst úhlopříčky displeje je stále v mezích snadného ovládání jednou rukou. Máme před sebou opět ideál?

Telefonní aplikace: stejná a stále stejně dobrá

I když Xperia Z3 Compact umí a zastoupí téměř vše, stále je to mobilní telefon a jako takový musí nabídnout také propracované telefonní funkce. Samotná aplikace Telefon seskupuje snadné základní nastavení účtů a následný import kontaktů, importovat je můžete samozřejmě také z karty SIM. Pokud máte vaše kontakty zálohované na vašem Gmail účtu, je synchronizace otázkou několika vteřin. Šikovná je také možnost „najít kandidáty na spojení“, kdy telefon prohledá váš seznam kontaktů a duplicitní kontakty navrhne na spojení v jeden kontakt, čímž znatelně ulehčí práci. Přímo do aplikace Telefon je také zabudován záznamník hovorů. Ten v případě potřeby můžete aktivovat, namluvit zprávu a v případě, že nebudete dostupní, volanému se vaše zpráva přehraje.

Telefonní aplikace

V další záložce najdete klasicky číselník a pod třetí záložkou se nachází seznam oblíbených kontaktů, ty si jednoduše přidáte přetažením z vašeho seznamu. Pod poslední záložkou můžete upravovat skupiny, jako například kolegové, rodina, přátelé a následně jim přiřadit vlastní nastavení. Názvy skupin můžete snadno editovat, nebo některé z přednastavených úplně vymazat. Příkladné je také propojení se sociálními sítěmi, například synchronizace kontaktů s Facebookem funguje na výbornou.

Zprávy a e-mail: vše funguje jak má

V Xperii Z3 Compact nalezneme standardní, od Sony předinstalovanou klávesnici, která za svoji dobu ušla pořádný kus cesty. Klávesnice od Sony je známá svojí uživatelskou přívětivostí, v nastavení můžeme změnit téměř cokoli. Tak například vzhled (tmavý, světlý), přidání symbolů tečky, čárky, ikony mikrofonu pro snadné zadávání textu hlasem nebo například speciální symboly na hlavní obrazovce. Příjemnou funkcí je také možnost naučit telefon vašemu stylu psaní. Stačí, abyste telefon nechali propojit se s aplikací Zprávy, Facebook a Twitter, telefon pak během pár minut (podle zaplněnosti zkoumané aplikace) „převezme“ váš styl vyjadřování. Ze zkušeností můžeme potvrdit, že je tato možnost velice spolehlivá. Pokud by ovšem telefon stále ignoroval některé vaše často používané výrazy, můžete je manuálně přidat do uživatelského slovníku.

Zprávy, E-mail a Gmail

Aplikaci pro vytváření textových nebo multimediálních zpráv není potřeba představovat, vše zůstalo při starém. Navíc si můžete vybrat jako základní aplikaci pro vytváření a příjem zpráv aplikaci Hangouts, což značně zpřehledňuje práci, pokud Hangouts i tak využíváte pro komunikaci s ostatními uživateli pomocí gmailových účtů. Pro vytváření e-mailových zpráv si pro nás Sony přichystalo aplikaci E-mail, samozřejmě se nezapomnělo na standardní Gmail aplikaci. V tomto ohledu samozřejmě zůstalo vše při starém a vše, (včetně příkladné synchronizace) funguje tak, jak má.

Navigace: přesná, rychlá

V Xperii Z3 Compact naleznete jak GPS čip, tak ruskou alternativu v podobě GLONASSu. Nechybí také aGPS, tou nejdůležitější informací je však rychlost fixace vaší polohy. V případě studeného startu a vypnuté aGPS dostanete polohu přibližně do 15 vteřin, ve všech ostatních případech je nalezení vaší polohy otázkou několika málo vteřin, a to bez problému i v hustší městské zástavbě. V tomto ohledu tedy žádné problémy nečekejte, pokud si zvyknete na menší úhlopříčku, může Xperia Z3 Compact pohodlně posloužit jako automobilová či turistická navigace.

Mapy a Navigace od Googlu

Pro prohlížení vašeho okolí nebo navigaci poslouží dvojice aplikací od Googlu, konkrétně Mapy a Navigace. I když jsou aplikace závislé na internetovém připojení, můžete si v aplikaci Mapy bez problému uložit vaše nejbližší okolí do mezipaměti pro pozdější off-line prohlížení. K vyhledávání zájmových bodů nebo nasměrování do cíle však vždy budete potřebovat datovou síť, není ovšem problém zakoupit některou z plnohodnotných off-line navigačních alternativ v obchodě Google Play. Přímo v zařízení nalezneme od Sony předinstalovanou navigaci Garmin v plné verzi, zdarma můžete využít navigaci v rámci celé Evropy, další země jsou již za příplatek (a ve 30denní zkušební verzi).

Diskuze ke článku
Smarter
Skvely smartphone. Proste Japonci. Kdy vyrobi Microsoft takovy WP mobil, nikdy. Recenze se mi nelibi, mnoho veci chybi. Co bych si pral videt u Z 4/5 c: 12cm dlouhy 4,3" telefon, barometr, infraport, dualsim, LTE-A, krokomer, amoled, 3Ah baterii, USB3.0 zkratka, maji co vylepsovat.
rumik
Jsem opět jedinej komu přijde foťák tragickej na úrovni číňana za 3k? a nebo už jsem zmlasnej z G2? (a to v recenzi uváděj pouze snímky v 8 mpx ... kdyby dali 20 tak to by nejspíše oči urvalo). Jináč to bude nejspíše dobrý foun....ale časy Xperie T jsou bohužel dávno pryč....škoda SONY....
knoxville
Sony sa zase nepoucilo z toho prehrievania? Ach Boze... Dufam ze u Xperie Z3 to bude lepsie.btw kedy planujete recenziu?...
x
chybky:
* IP68 mělo být asi v tabulce konkurentů zeleně jako nejlepší ochrana
* optika má 25mm, ne 27mm
* u navigace jste nezmínili, že Z3C má zdarma offline Navigon od Garminu, celou Evropu od Islandu po Řecko
* všechny fotky jste asi dělali na default nastavení, které je 8MPix, škoda nedat 20,7
* v nastavení foťáku na manual jde nastavit i kompenzace expozice a vyvážení bílé, jde nastavit fce/chování jednotlivých hw tlačítek, vůbec celá fotoaplikace je řekl bych dost povedená
Můžete dát fotku NFC tagů nebo může nějaký majitel potvrdit přítomnost v prodejním balení? Já je neměl.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze