Sony Xperia Z3 Compact
recenze

Sony Xperia Z3 Compact

Vybroušeno k dokonalosti

Nová Xperia Z3 Compact se bez nadsázky dá považovat za jednoho z nejočekávanějších nástupců povedené předlohy. Tou máme samozřejmě na mysli Xperii Z1 Compact, královnu mezi kompaktními smartphony. Nebudeme vás napínat, novinka je opět skvěle vybavená a nárůst úhlopříčky displeje je stále v mezích snadného ovládání jednou rukou. Máme před sebou opět ideál?

Hardware: opět špičkový

Nekompromisní hardware, to je to, čím se Xperia Z3 Compact liší od dalších zmenšenin konkurenčních výrobců. V tomto případě Sony Xperii Z3 Compact rozhodně nešetřilo a napěchovalo ji až téměř k prasknutí. Pro připomenutí, těšit se můžete na čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 od Qualcommu, který je taktovaný na 2,5 GHz. Jako grafický akcelerátor byl použit čip Adreno 330 a paměť RAM se zastavila na hodnotě 2 GB (po spuštění je volných zhruba 1,2 GB). To je jediný ústupek oproti Xperii Z3, ta nabídne rovné 3 GB operační paměti RAM. My však musíme poznamenat, že nižší paměť RAM nečinila žádné problémy. Uživatelská paměť se zastavila na 16 GB (po spuštění je k dispozici zhruba 12 GB), samozřejmě není problém ji pomocí paměťových karet microSDXC rozšířit o dalších až 128 GB, taková porce dat by už následně měla stačit i tomu nejnáročnějšímu uživateli. Škoda, že na paměťovou kartu nelze přesunout i data aplikací. Operační systém je samozřejmě Android, konkrétně ve verzi 4.4 KitKat.

Výsledky benchmark testů

Jak už dává tušit papírová specifikace, telefon je opravdu velice rychlý. Procházení nabídky, hraní náročných 3D her, focení a nahrávání videoklipů, vše je v podání Xperie Z3 Compact otázkou okamžiku. Rychlost a optimalizace je opravdu nekompromisní, závidět mu může i předchůdce v podobě Z1 Compact, a to už je sám o sobě jeden z nejrychlejších smartphonů s operačním systémem Android. Vhodně zvolené animace telefon žádným způsobem nezdržují a telefon má rozhodně výkonu na rozdávání. Sony zvládlo optimalizaci na jedničku, nesetkáte se se záseky, zpomalením či pomalým během. Vše je zkrátka perfektní.

Uživatelské prostředí: povedená nadstavba

Sony opět vsadilo na jednoduchou a elegantní grafickou nadstavbu, která nezatěžuje samotný telefon, působí účelně a hlavně přehledně. Všechny posuny po displeji jsou pod hlavičkou vhodně zvolených a odladěných animací, telefon samotný se za celou dobu testování nijak nezasekl, ani si nevynutil restart, vše zkrátka běží „jako po drátkách“. Bonusem pro majitele smartphonů jsou již delší dobu témata, která mění celý vzhled prostředí. Jejich počet se od svého počátku razantně zvýšil, v nabídce tak nalezneme zhruba dvacítku témat + 7 předinstalovaných. Nutno však podotknout, že ne všechny dodatečně stažená schémata jsou zdarma, některá bohužel nejsou moc levná.

Uživatelské prostředí

Celkově je prostředí jinak totožné, jako u všech nových Xperií s operačním systémem Android ve verzi 4.4 KitKat. Opět tu tak máme spornou notifikační lištu, která je rozdělena do dvou záložek, takže přepínače již nejsou tak snadno dostupné, jako v předchozích verzích. To je ovšem jedna z mála vad na kráse, jinak špičkově odladěného smartphonu. Co ovšem chválíme je rychlý přístup k baterce (světlo z LED diody), které je dostupné právě přímo z notifikační lišty.

Uživatelské prostředí

Multimediální funkce: rád si hraji

Základ veškeré zábavy je v podání Sony rozhodně přehrávač hudby s příznačným názvem Walkman. Tato aplikace pro defaultní přehrávání se zdokonaluje stejně tak, jak se postupem času zdokonalují samotné telefony. Poslední aktualizace na verzi operačního systému Android verze 4.4KitKat opět grafiku mírně upravila. Rozhodně si ovšem dovolíme tvrdit, že aplikace Walkman je v současné době jednou z těch nejlepších, standardně přeinstalovaných aplikací pro poslech hudby vůbec. Během poslechu hudby máte například možnost aktivovat různá vylepšení zvuku od ClearAudio+ volby (která by měla zvuk reprodukovat zřetelněji) až po manuální ekvalizér hudby. Potěší také některé „vizualizace“ v doprovodu animovaných různobarevných geometrických tvarů, to všechno ale už dobře známe.

Multimediální funkce

S Xperií se nebudete nudit, ani pokud vypnete svoje oblíbené hudební album nebo video. Alternativní možností pro poslech je pak FM rádio s funkcí RDS, to funguje až po zapojení sluchátek, která slouží jako anténa. Zahrát si můžete také kvalitní (3D) hry, které naleznete v obchodě Google Play, například perfektní Asphalt 8. Telefon má samozřejmě výkonu na rozdávání, proto se ani při hraní opravdu náročné hry nepozastaví a se všemi současnými hrami si bez problému poradí. Vše je maximálně plynulé, a to i s maximem detailů, omezení v tomto skýtá jenom menší úhlopříčka displeje, občas je zkrátka nějaká hra hůře ovladatelná.

Pro prohlížení vašich fotek a videozáběrů pak poslouží skvělá aplikace s názvem Album. V té si můžete zvolit hned několik typů náhledů, kumulují se v ní jak nahrané videozáběry, tak také vyfocené snímky a stažené obrázky. Všechno je navíc pro větší přehlednost rozděleno do časových bloků. Ruku v ruce s kvalitní aplikací Album jde také jednoduchý editor na základní správu pořízených snímků. Ty můžete následně oříznout, převrátit, zrcadlit, přidat některé efekty, nebo dodat některý ze zajímavých rámečků. I v tomto případě Sony chválíme, na základní úpravy fotografií před odesláním na některou ze sociálních sítí jde o velmi příjemnou pomůcku.

Diskuze ke článku
Smarter
Skvely smartphone. Proste Japonci. Kdy vyrobi Microsoft takovy WP mobil, nikdy. Recenze se mi nelibi, mnoho veci chybi. Co bych si pral videt u Z 4/5 c: 12cm dlouhy 4,3" telefon, barometr, infraport, dualsim, LTE-A, krokomer, amoled, 3Ah baterii, USB3.0 zkratka, maji co vylepsovat.
rumik
Jsem opět jedinej komu přijde foťák tragickej na úrovni číňana za 3k? a nebo už jsem zmlasnej z G2? (a to v recenzi uváděj pouze snímky v 8 mpx ... kdyby dali 20 tak to by nejspíše oči urvalo). Jináč to bude nejspíše dobrý foun....ale časy Xperie T jsou bohužel dávno pryč....škoda SONY....
knoxville
Sony sa zase nepoucilo z toho prehrievania? Ach Boze... Dufam ze u Xperie Z3 to bude lepsie.btw kedy planujete recenziu?...
x
chybky:
* IP68 mělo být asi v tabulce konkurentů zeleně jako nejlepší ochrana
* optika má 25mm, ne 27mm
* u navigace jste nezmínili, že Z3C má zdarma offline Navigon od Garminu, celou Evropu od Islandu po Řecko
* všechny fotky jste asi dělali na default nastavení, které je 8MPix, škoda nedat 20,7
* v nastavení foťáku na manual jde nastavit i kompenzace expozice a vyvážení bílé, jde nastavit fce/chování jednotlivých hw tlačítek, vůbec celá fotoaplikace je řekl bych dost povedená
Můžete dát fotku NFC tagů nebo může nějaký majitel potvrdit přítomnost v prodejním balení? Já je neměl.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze