Sony Xperia Z3 Compact
recenze

Sony Xperia Z3 Compact

Vybroušeno k dokonalosti

Nová Xperia Z3 Compact se bez nadsázky dá považovat za jednoho z nejočekávanějších nástupců povedené předlohy. Tou máme samozřejmě na mysli Xperii Z1 Compact, královnu mezi kompaktními smartphony. Nebudeme vás napínat, novinka je opět skvěle vybavená a nárůst úhlopříčky displeje je stále v mezích snadného ovládání jednou rukou. Máme před sebou opět ideál?

Baterie a výdrž: je to držák

Výdrž baterie je u nových smartphonů největším problémem, a je jedno, jestli se bavíme o vlajkových lodích za 20 tisíc anebo o levnějších zařízeních. Takovým standardem se stala jednodenní výdrž, každodenní nabíjení se tak pro mnoho uživatelů smartphonů stalo denním chlebem. A Sony řeklo ne. Nová Xperia Z3 Compact nabídne oproti Xperii Z1 Compact o 300 mAh vyšší kapacitu, ta se tedy ustálila na hodnotě 2 600 mAh. A my prakticky můžeme jen a jen chválit.

Uživatelsky baterii nevyměníte, kapacita je však slušných 2 600 mAh

Novinka totiž bez problémů vydrží i dva dny běžné zátěže, a to telefon rozhodně nemusíte nijak zvláště šetřit (několik hovorů, desítka SMS zpráv, 50 minut prohlížení internetu, zapnutá synchronizace na pozadí, pořízení několika desítek fotografií). Vícedenní výdrž je už pak pouze výjimečná a musíte se opravdu snažit, a to přímo pomocí spořícího režimu STAMINA. Tento úsporný režim funguje na principu dočasného vypnutí připojení k Wi-Fi a mobilním datům po čas vypnuté obrazovky, případně potlačení výkonu zařízení (opět samozřejmě za účelem dosažení co nejlepší výdrže).

Sony však svůj STAMINA režim vylepšilo a nabídlo možnost režimu Ultra STAMINA, který sice výdrž výrazně prodlouží (a to až několikanásobně), ovšem za cenu dostupnosti jen některých funkcí, jako je například telefonování, SMS zprávy, budík a fotoaparát. Připojení k internetu (jak pomocí Wi-Fi, tak i přes mobilní data) je v režimu Ultra STAMINA potlačeno. I tak jsou ale dva dny bez speciálních režimů nadstandardem, který se vidí málokdy.

Zařízení Stream videa Kapacita baterie Operační systém
Sony Xperia Z1 Compact 5:49 hod. 2 300 mAh Android 4.4 KitKat
Sony Xperia Z3 Compact 7:55 hod. 2 600 mAh Android 4.4 KitKat
HTC One mini 2 6:35 hod. 2 100 mAh Android 4.4 KitKat
Samsung Galaxy S4 mini 7:18 hod. 1 900 mAh Android 4.4 KitKat
Samsung Galaxy S5 mini 7:38 hod. 2 100 mAh Android 4.4 KitKat

Samozřejmě jsme nezapomněli provést ani naše standardizované testy výdrže. Telefon streamoval za pomocí Wi-Fi HD video o rozlišení 720p, v telefonu byla vložena SIM karta přihlášena k síti 3G, aktualizace byly vypnuty a jas displeje byl nastaven na 50 %. Zvuk byl směřován do sluchátek, hlasitost byla nastavena na 50 %. Video bylo přehráváno celkem 7 hodin a 55 minut, což je nadprůměrný výsledek, nejlepší ze všech kompaktních dobře vybavených smartphonů. Potěší také doba nabíjení, na 80 % se Xperia Z3 Compact nabije za 1 hodinu a 22 minut, na 100 % si počkáte o dalších 25 minut déle.

Zvuk: basy v úkrytu

Ani zvuková stránka telefonu neurazí, spíše naopak. Hlasité stereofonní reproduktory, které se nachází na přední straně zařízení, jsou opravdu hlasité, příchozí notifikace rozhodně nepřeslechnete, není dokonce ani nutné nastavovat zvuk na maximum. S celkovou kvalitou je to už trochu horší, reproduktory jsou opět naladěny hodně směrem do výšek a basy téměř neexistují. Dovolíme si však tvrdit, že oproti Xperii Z1 Compact si novinka polepšila, oproti větší Xperii Z3 však zní hůře.

Hlasité reproduktory nalezneme na přední straně, to je oproti Xperii Z1 Compact změna

Zvuk je bez problému poslouchatelný i na maximální hlasitost, přesto poslech nepůsobí nijak rušivým dojmem. Tělo telefonu však (pochopitelně) znatelně vibruje. Doplníme, že v Xperii Z3 Compact nechybí ani možnost připojení Hi-Res Audia přes USB (tedy přehrávání zvuku s vysokým rozlišením přes zesilovač s DA převodníkem). Stále ale platí, že má v tomto směru ještě Sony co dohánět a na etalon v podobě HTC One (M8) nebo například iPhonu 5s stále nemá, i tak ale poslech uspokojí i náročnějšího uživatele. Co se týče kvality výstupu do sluchátek, musíme Xperii Z3 Compact pochválit. S vlastními sluchátky je zvuk opravdu perfektní. Pochválit koneckonců můžeme i kvalitu hovorů, ta je na skvělé úrovni, ani v hlučnějším prostředí nebudete mít žádný problém.

Displej: jednoduše geniální provedení

Pokud bychom měli zmínit jednu z nejzásadnějších (a na první pohled rozhodně nejviditelnějších) změn, bude to jednoznačně velikost úhlopříčky displeje. Ta totiž povyrostla ze 4,3 palců na 4,6 palců, HD rozlišení však zůstalo zachováno (konkrétně tedy 1 280 × 720 pixelů). Technologie zobrazení je stále TFT IPS (Triluminos), barvy jsou dostatečně živé, na druhou stranu ale v rámci přirozenosti a na „omalovánky“ po vzoru Super AMOLEDU od Samsungu tak můžete rovnou zapomenout. Bohužel ale i na černou, která je opravdu černá. Sony Xperia Z3 Compact disponuje také technoligií X-Reality Engine, kterou známe již z předchozích modelů řady Sony a kterou oceníte především při prohlížení snímků v Galerii. K použité technologii se vážou i skvělé pozorovací úhly. Jemnost displeje samozřejmě díky nárůstu velikosti a zachování stejného rozlišení trochu poklesla, stále se však bavíme o jemnosti 319 ppi, což je hodnota dostatečná, zobrazení je jemné a nebudete nijak strádat. Lidské oko naštěstí není natolik dokonalé, stále se tak jedná o velice jemný zobrazovač, na jehož ploše nejsou jednotlivé pixely na první pohled viditelné. I tak by ale mnoho uživatelů mohlo namítnout, že v rámci evolučního posunu mohlo Sony dosadit FullHD zobrazovač. Vzhledem k ceně zařízení můžeme s tímto tvrzením souhlasit, nižší rozlišení má však i svá pozitiva, například vyšší výdrž baterie a na 4,6 palcích by FullHD opravdu nemělo smysl.

Displej se opravdu povedl, jen nižší rozlišení může někoho zklamat

Displej samozřejmě kryje oleofobní vrstva, na pokusy typu fólie už Sony naštěstí zanevřelo. Displej se navíc pyšní opravdu skvělým jasem, je tak bez problému čitelný i na přímém slunci. Pochválit musíme i senzor okolního jasu, který funguje za všech okolností dle předpokladů, tedy perfektně. Pokud byste přeci jenom nebyli s displejem zcela spokojeni, v nastavení naleznete možnost úpravy teploty barev (vyvážení bílé). Displej můžete po vzoru některých smartphonů konkurenčních značek odemknout dvojitým poklepáním, škoda ovšem je, že na rozdíl od konkurence nelze stejným způsobem displej také uzamknout. Hlavně v zimních měsících pak oceníte zvýšenou citlivost displeje, díky které můžete povrch displeje ovládat i v rukavicích, případně jiným předmětem. Dodáme, že displej kryje ochranné a tvrzené sklo Gorilla Glass třetí generace, za celou dobu jeho testování se na něm neobjevil byť jen malý vlasový škrábanec. Za to si Sony rozhodně zaslouží pochvalu.

Možnosti přizpůsobení displeje

Tou hlavní, klíčovou vlastností je však zachování skvělá ergonomie, a to i přes již zmíněný mírný nárůst úhlopříčky displeje. I uživatelé s menší rukou a prsty nemají problém dosáhnout z jednoho konce displeje na druhý. Celkově tak hodnotíme nárůst velice pozitivně, nejenom že je displej vhodnější pro prohlížení webových stránek nebo sledování videa, telefon navíc vypadá mnohem „futurističtějším“ dojmem, a to hlavně proto, že rámečky okolo displeje jsou podstatně menší, respektive tenčí. To vše při zachování skvělé ergonomie, o kterou v případě kompaktních přístrojů jde především. Za displej tedy udělujeme nové Xperii Z3 Compact jedničku a Sony za mírné zvětšení rozhodně chválíme.

Diskuze ke článku
Smarter
Skvely smartphone. Proste Japonci. Kdy vyrobi Microsoft takovy WP mobil, nikdy. Recenze se mi nelibi, mnoho veci chybi. Co bych si pral videt u Z 4/5 c: 12cm dlouhy 4,3" telefon, barometr, infraport, dualsim, LTE-A, krokomer, amoled, 3Ah baterii, USB3.0 zkratka, maji co vylepsovat.
rumik
Jsem opět jedinej komu přijde foťák tragickej na úrovni číňana za 3k? a nebo už jsem zmlasnej z G2? (a to v recenzi uváděj pouze snímky v 8 mpx ... kdyby dali 20 tak to by nejspíše oči urvalo). Jináč to bude nejspíše dobrý foun....ale časy Xperie T jsou bohužel dávno pryč....škoda SONY....
knoxville
Sony sa zase nepoucilo z toho prehrievania? Ach Boze... Dufam ze u Xperie Z3 to bude lepsie.btw kedy planujete recenziu?...
x
chybky:
* IP68 mělo být asi v tabulce konkurentů zeleně jako nejlepší ochrana
* optika má 25mm, ne 27mm
* u navigace jste nezmínili, že Z3C má zdarma offline Navigon od Garminu, celou Evropu od Islandu po Řecko
* všechny fotky jste asi dělali na default nastavení, které je 8MPix, škoda nedat 20,7
* v nastavení foťáku na manual jde nastavit i kompenzace expozice a vyvážení bílé, jde nastavit fce/chování jednotlivých hw tlačítek, vůbec celá fotoaplikace je řekl bych dost povedená
Můžete dát fotku NFC tagů nebo může nějaký majitel potvrdit přítomnost v prodejním balení? Já je neměl.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze