Sony Xperia Z1
recenze

Sony Xperia Z1

Honami aneb vybroušená elegance

Kdo o Z1 uslyší poprvé řekne si, že to je dokonalé zařízení, jehož tabulka technických parametrů se hemží superlativy a lákadlem má být také špičkový fotoaparát. Elegantní vzhled je navíc podpořený ušlechtilými materiály v čele s kovovým rámem a voděodolností, nechybí ani silná baterie. Je to ideální vlajková loď bez kompromisů? Nebo to někde zaskřípe? To odhalí naše recenze.

Baterie a výdrž: stále to není ideální

Ty největší změny nastaly také v oblasti výdrže a výkonu. Předchůdce měl baterii s kapacitou 2330 mAh a výdrž Xperie Z byla jednou z největších slabin jinak povedeného přístroje. Sony neponechalo nic náhodě a kapacita baterie byla zvýšena opravdu markantně, rovnou na 3000 mAh. Proto je telefon o něco tlustší a určitě je to i jeden z důvodů vyšší hmotnosti.

Zcela přepracovaná byla podoba reproduktoru. Už se nenachází na boku, ale ve spodní části, pod masivní mřížkou, která sdílí mikrofón i reproduktor.

Výdrž je lepší, ale ne nijak zásadně. I mnoha nabíjecích cyklech mám problém s tím, aby mi zařízení vydrželo celý den. V reálném použití se výdrž prodloužila asi o 2 - 3 hodiny při stejném používání jako u Zetka.

Čekal jsem, že po delší době se výdrž zlepší, ale chování baterie již od prvního nabití spíše stagnuje. Tak jako tak, telefon denně nabíjím a nabíjecí adaptér oprašuji již kolem čtvrté hodiny odpoledne, což není moc k chlubení. S aktivací režimu STAMINA pak dosáhnete toho, že se výdrž skutečně prodlouží, ale pouze o několik málo hodin a za cenu omezení funkcí telefonu. Režim STAMINA totiž při vypnutém displeji zakáže mobilní data i Wi-Fi a telefon vás tak nebude upozorňovat na žádné nové události mimo hovorů a SMS. Dále umí aktivovat Wi-Fi podle umístění a v režimu slabé baterie si můžeme zvolit, co všechno se má zakázat. Při mírnějším, ale stále aktivním používání se vám Xperia Z1 dožije rána druhého dne, pak ale stejně musíte nabíjet. Výdrží se tedy celkově telefon chlubit opět nemůže, i když je to o něco lepší, než u prvního Ztka.

Displej: Achillova pata odstraněna

Sony patří mezi výrobce, kteří se nejvíce vyžívají v používání marketingových označení a lákadel. Při představení telefonu všichni doufali, že se za kouzelnými slovíčky bude skrývat i skutečné zlepšení zobrazovacích schopností, které byly ve srovnání s konkurencí u Sony Xperia Z bohužel nejhorší. Samotný přepracovaný displej nabídne hned dvě nová označení. Softwarové vylepšení Bravia Engine 2 bylo nahrazeno označením X-Reality pro vylepšení kvality zobrazení fotografií.

Dalším vylepšením je Triluminos, které by mělo přinést věrnější a přirozenější podání barev displeje. Úhlopříčka displeje 5 palců nebyla oproti Xperii Z zvětšena, a to je dobře. Rozlišení je taktéž stejné, tedy FullHD 1920 x 1080 bodů, což ve výsledku dává špičkově jemný displej, který zobrazí hladce i ty nejmenší detaily. Dotykový displej nelze ovládat v rukavicích, ani jinými atypickými nástroji, kromě stylusu, což je mírná konkurenční nevýhoda oproti jiným telefonům, které toto už často umožňují.

Sony Xperia Z1 se do prodeje dostane hned se 4 typy displejů od různých výrobců (AH-IPS od JDI, VA TFT od JDI, VA TFT od Sharpu a S-PLS od Samsungu) a záleží na regionu a poté náhodě, který si zrovna vyberete. Jak si vede displej v námi testovaném zařízení ? Rozdíl oproti první generaci Xperie Z je nasnadě. Zlepšila se sytost barev i pozorovací úhly, přijde mi jasnější a podstatně lépe čitelný na přímém slunci. Nicméně na konkurenci stále ztrácí, na rozdíl od předchůdce už ale jen mírně.

Na inovovaném displeji si nejvíce cením jeho přirozenosti, podání barev a čitelnosti na přímém slunci. Jeho výkon na přímém slunci je bezkonkurenční, to se Sony opravdu povedlo. Nikde jsme se oficiálně nedozvěděli, jaký typ ochranného skla byl použit na přední i zadní straně. Já se spíše přikláním k výrobci Asahi a použití jeho skla Dragon Trail pro přední stranu. Každopádně ochrana je příkladná a za celou dobu používání se ani na přední, ani na zadní straně neobjevily žádné mikroškrábance.

Úhlopříčka Rozlišení Jemnost v ppi
HTC One 4,7 palců 1920 × 1080 bodů 469
LG G2 5,2 palců 1920 x 1080 bodů 424
Samsung Galaxy S4 5 palců 1920 × 1080 bodů 441
Sony Xperia Z1 5 palců 1920 × 1080 bodů 441
Sony Xperia Z 5 palců 1920 × 1080 bodů 441
Diskuze ke článku
gotys
Přecházel jsem v pátek na Z1 z Lumie 925. Displej na slunci lepší Lumia Fotky přirozenější na Z1. Baterie lepší na Lumii. Z1 zatím po druhém nabití za 4hodiny internetu 35%! tj úbytek 18% za hodinu. Co je na Z1 asi nejlepší, je rychlost! Neuvěřitelná rychlost a plynulost - zatím nejlepší z Androidu. Mám bílou variantu a nevím co jsou otisky. Design, zpracování a materiály jako bílý iP4s. Místo ovládacích prvků na displeji, mohli dát senzorove klávesy. Tlačítko zamykání má špatný zdvih a odpor ale hlavně je nepříjemně blízko tlačítka hlasitosti. Jinak přes tyto mínusy naprostá špička. SGS4 jsem měl od května do srpna a Z1 ho překonává ve zpracování displeji na slunci a rychlostí systému a při běžném používání. S4 má příjemnější rozměry a hmotnost - to je vše.
Soňa Mattová
Soňa Mattová
Opravdu dokonalá, tak asi napíšeme Ježíškovi :)
iplogic
Haha, cas vydani 0:08, rychle checknout co ma idnes a mobilmania a rychle vydat - dobre vy ;) ale hnidopissky recenze od nadsenyho amatera Kostky uz me zacinaj docela iritovat. Hledat za kazdou ceny mouchy neni cool...
sulre
Myslim si, ze obsah baleni se muze lisit u jednotlivych prodejcu, a tudiz v nektere se mozna najde i nejaky ten bonus navic {folie, uterka...}.
Co se tyce kvalitu fotek, tak bych nerekl uplne, ze S4 ci LG G2 "casto" foti lepe nez Z1, ale "obcas" ano.
Jinak hezky napsana recenze a doporucuju nereagovat na prispevek od IPLOGIC.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze