Sony Xperia Z
recenze

Sony Xperia Z

Skleněná královna

Japonskému Sony se každý poslední rok daří stále lépe a letos se zřejmě nadechuje k největší ofenzívě. Jeho vlajková loď, Xperia Z, přináší pětipalcový displej s FullHD rozlišením, moderní čtyřjádrový procesor či zvýšenou odolnost. To vše zabalené ve velmi luxusně vypadajícím skleněném těle. Dokázala obstát i při delším testování?

Telefonní seznam

Počínaje Androidem 4.1 Sony přebarvilo některé části svého prostředí do bíla. To je případ například telefonního seznamu. Někomu změna vyhovuje, jiní měli raději dřívější černou. V každém případě je položka kontakty dělena na čtyři záložky. V té první najdete všechny své kontakty v abecedním pořádku. Řazení si můžete nastavit dle jména či příjmení a zvlášť nastavit, zda bude první zobrazeno jméno či příjmení. Vyfiltrovat si můžete například jen čísla z telefonu nebo vašeho Googlu účtu. Seznam je provázán už v základu se sociálními sítěmi Facebook a Google+, ze kterých čerpá informace, obrázky a také aktuální stav.

Ve druhé záložce se nachází protokol všech hovorů a zároveň i číselník pro vytáčení čísla. V případě příchozího hovoru máte možnost tahem prstu přijmout či odmítnout hovor, nebo odpovědět rychle SMS zprávou. Třetí záložka seskupuje vaše oblíbené kontakty. Na čtvrté záložce jsou skupiny. Lidem ve skupině můžete napsat hromadnou zprávu či e-mail.

Na telefonování s Xperií Z si budete muset chvíli zvykat. Přeci jen to je velký telefon, navíc s lehce ostrými hranami. Samotná kvalita zvuku je nicméně na vysoké úrovni a žádná strana si nestěžovala na nesrozumitelnost.

Zprávy a klávesnice

Do bílé barvy se zahalily také textové zprávy. Nic se však nezměnilo na systému ukládání, tedy formě konverzací. Sony v současnosti nabízí jednu z nejlepších klávesnic, neboť je značně uživatelsky definovatelná. Můžete si zvolit barvu tlačítek, ale také zda na nich budou sekundární znaky. Vyloženě praktické je možnost přidat extra tlačítka s tečkou a čárkou. Někomu jistě přijde vhod i tlačítko se smajlíky. Psaní na velkém displeji je jedna radost. Pomáhá tomu například i hmatová odezva.

Tvorba SMS zpráv

V nastavení najdete doručenku či vyzváněcí tón pro zprávy. Sony nicméně stále neumí od začátku odpočítávat znaky a vše se dozvíte až 20 znaků před koncem jedné zprávy. Jakmile začnete psát další, opět počítadlo zmizí, ale zůstane alespoň informace o počtu zpráv, do kterých se váš text při odeslání rozdělí.

Nastavení klávesnice

O e-maily se stará klasická dvojice klientů – Email a Gmail. Nastavení je velmi snadné, pokud nemáte nějaký exotický e-mail, stačí zadat jen adresu s heslem a vše ostatní už zařídí sám telefon. V případě E-mailu si aktualizaci provádíte ručně nebo v navolených intervalech, přičemž nejkratší činí 5 minut. Zvolit lze také automatické stahování příloh, jste-li zrovna na Wi-Fi.

Sociální sítě jsou zastoupeny klientem pro Facebook a Google+. Nechybí ani kecálek GTalk.

Organizační funkce a GPS

Kalendář v Xperii Z hodnotím jako průměrný, tedy vcelku zdařilý. Při měsíčním náhledu vždy vidíte ve spodní části rovněž výpis událostí dne, který máte označený. Celý výpis si snadno můžete roztáhnout. Týdenní náhled už příliš praktický není a v podstatě z něj nic nevyčtete. Denní náhled už je mnohem přehlednější, ale stejně nedám dopustit na agendu, kde je zvolen větší font písma. Jednotlivé kalendáře jsou barevně odlišeny, což pomáhá při orientaci. Při tvorbě události zadáváte nejen čas a popisek, ale i dobu připomenutí, lze přizvat hosty či nastavit opakování.

Kalendář

Vhod přijdou praktické poznámky, které můžete zapisovat nebo dle slov Sony „čmárat“. Nechybí několik opakovaných budíků, které vás však nevzbudí, pokud telefon na noc vypnete. V další výbavě figuruje světový čas, stopky a minutka. Mezi aplikacemi narazíte také na OfficeSuite, ale bohužel jen v základní verzi, kdy máte možnost dokumenty pouze číst. Editovat či vytvářet tedy nelze. U telefonu za 16 tisíc bychom čekali už od základu možnost editace.

Sony Xperia Z příjemně potěšila rychlostí fixace satelitů, polohu našla s asistencí internetu do deseti vteřin. Bez něj trvalo fixování zhruba čtyřikrát déle. K dispozici jsou samozřejmě Google mapy s navigací, kde se spoléháte na internet nebo na dočasně stažené části map. Alternativu představuje navigace Wisepilot, kde však opět spoléháte na online mapy, nebo si zaplatíte mapové podklady, které následně stáhnete do paměti. Wisepilot vás dokáže upozornit na radary s kamerami nebo na aktuální uzavírky na silnicích. S navigací Google se pojí i aplikace Sony Car, která prostředí uzpůsobí pro ovládání v autě. Displej je většinou zabrán šesticí čtverců, do kterých se snadno trefíte. Vše je možné si samozřejmě definovat.

Datové funkce a internet

Špičkový telefon nemá sebemenší problémy s připojením k okolnímu světa. Začít můžeme například technologiemi GPRS, EDGE a pokračovat lze k HSDPA a HSUPA. Xperia Z podporuje i LTE. Pokud se tedy v ČR této sítě dočkáme, je novinka připravena. Samozřejmostí je i Wi-Fi se standardy a/b/g/n. Příjem Wi-Fi je zcela bez problémů, Xperia Z chytí signál i v místech daleko od vysílače.

S počítačem se můžete spojit prostřednictvím Bluetooth 4.0 nebo klasicky drátem, prostřednictvím micro USB konektoru. Počítat můžete rovněž s funkcí USB OTG. Snadno připojíte flashku nebo například počítačovou myš či klávesnici, což jsme vyzkoušeli a vše bez problémů fungovalo. Nutné je mít jen patřičnou redukci. Nikoho nepřekvapí přítomnost NFC, díky kterému můžete pouhým dotykem dvou telefonů posílat soubory, sdílet webové stránky nebo položku v Google Play. V dohledné době by mělo být možné i v ČR s Xperiemi plnohodnotně platit.

K prohlížení internetu je připraven prohlížeč Chrome. Původní androidí byste tu už hledali marně. Chrome je velmi svižný a práce s ním je příjemná. Praktické je rychlé přepínání mezi otevřenými okny. Postačí jen tah prstu z levého či pravého okraje displeje směrem ke středu. Využít můžete anonymní kartu, nebo si můžete nechat vynutit zobrazení desktopových verzí stránek. V nastavení si můžete vybrat hlavní vyhledávač. Komu nevyhovuje Google, snadno si zvolí Seznam, Centrum, Atlas či Bing. Samozřejmostí je pamatování hesel a jejich následná správa. Vhod jistě přijde i možnost zvětšení písma.

Diskuze ke článku
lojza
No ty bláááho tak sony si stale drži kvalitu fotek nezměněnou a to stále mizernou až tragickou :( .Takže opět exmor rs je jen tahak.Myslim,že jim nepomůže ani 100 mpx hrozny fotky ty v max rozlišeni.
nepliget
díky za vyčerpávající recenzi, sem zklamán z fotoaparátu, počkáme na S4 a pak se rozhodnu ;)
Ivan
zdravim, mohly byste prosim ozkouset podporu 64GB pametove karty v tomto telefonu? abych vedel jestli si ji muzu s klidem do toho telefonu koupit a vedet jiste ze bude bez problemu fungovat? Vim ze by to byl jen odhad, ale preci se zeptam myslite, ze po prichodu htc one na cesky trh spadne cena Z-ka, popripade za jak dlouho a o kolik zhruba?
PiNi77
Co mi fakt vadí jsou ty otisky...pak taky ta mensi baterka... fotky bych prezil :) asi počkám na huawei D2

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze