Sony Xperia Z
recenze

Sony Xperia Z

Skleněná královna

Japonskému Sony se každý poslední rok daří stále lépe a letos se zřejmě nadechuje k největší ofenzívě. Jeho vlajková loď, Xperia Z, přináší pětipalcový displej s FullHD rozlišením, moderní čtyřjádrový procesor či zvýšenou odolnost. To vše zabalené ve velmi luxusně vypadajícím skleněném těle. Dokázala obstát i při delším testování?

Baterie a výdrž

K baterii se sice nijak nedostaneme, ale budeme výrobci věřit, že její kapacita činí 2330 mAh. To nevypadá jako málo, ale velký displej je velký jedlík. Doufejme, že výdrž nebude stejně špatná, jako u Xperie S. Při středně náročném používání, kdy je jas svěřen do správy automatiky, synchronizace frčí dle libosti a je uskutečněno zhruba 10 minut volání a posláno 10 SMS, se Xperia Z bez problémů dožije pozdního večera. Budete-li však od rána viset očima na displeji, ať už němým úžasem, nebo čtením novinek ze světa, z domova či zdi Facebooku, budete svědky rychlého vybití telefonu. Opravdu není problém Xperii Z vybít za 7-8 hodin, ostatně jako žádný smartphone.

K baterii se nijak nedostanete

V Sony to jistě tušili a Xperii Z, stejně jako starší model Xperia T, vybavili Režimem STAMINA. O co jde? V základu o to, že pokud režim zapnete, tak v momentě zhasnutí displeje dojde k omezení všech procesů, které vybíjí baterii. Telefon zůstane pouze přihlášen do sítě, všichni se vám dovolají a přijde vám SMS. Internet či Wi-Fi a s tím související služby na pozadí (e-maily, Facebook zprávy, Gtalk) se však okamžitě vypne. Vše se nahodí, jakmile displej rozsvítíte. V nastavení si však tento režim můžete značně přizpůsobit. Například povolit běh internetu a kecálku Talk, ale ostatní programy nechat spát. S tímto režimem lze pohotovostní dobu telefonu opravdu značně prodloužit. Bez větších problémů i na dvojnásobek, takže lze i při náročném používání v pohodě dožít do večera.

Pokud vám STAMINA přijde moc razantní, vystačíte se si režimem Slabá baterie. Pokud jej aktivujete, dojde k omezení v momentě, kdy stav baterie klesne na hodnotu 30 %. V ten moment se stane to, co si navolíte. Standardně je však nastaveno, aby došlo ke snížení hladiny jasu a vypnutích všech bezdrátových zbytečností. Můžete si však například odškrtnout Wi-Fi a nechat ji i v tomto režimu zapnutou.

Praktický dobíjecí stojánek nebude součástí základního balení

Třetím režimem do party je „Wi-Fi podle umístění“. Moc šikovná věcička, která za vás Wi-Fi zapne tehdy, když jste na určitém místě. Ovšem pouze v případě, že si danou síť předem uložíte. Poté se již stačí nacházet v blízkosti a telefon Wi-Fi sám aktivuje. Telefon polohu určuje dle BTS stanic operátora, ke kterým je přihlášený, takže by tato funkce neměla ubírat žádnou energii navíc.

S Xperií Z jsme samozřejmě provedli i test výdrž při streamování videa v kvalitě 1080p, kdy byla připojena k zabezpečené Wi-Fi, přihlášena do 3G sítě, jas displeje nastaven na 50%, hlasitost do sluchátek rovněž na 50% a aktualizace potlačeny. Ukázalo se, že velký displej je žrout. Xperia Z vydržela pouze 3 hodiny a 18 minut. Reputaci si částečně napravila rychlým nabíjením. Z nuly na 80% to stihne za 1 hodinu a 31 minut. Na úplné nabití pak potřebuje ještě zhruba půl hodinku.

Pokud výdrž shrneme, jedná se o dnešní průměr a při klasickém, až mírnějším používání není problém, aby se Xperia Z dožila večera. Díky šetřícím režimům pak lze výdrž prodloužil, a to poměrně výrazně. Z testu výdrže tak Xperia Z odkráčela poměrně se ctí, i když bychom mnohem raději viděli větší akumulátor i za cenu větší tloušťky telefonu.

Zvuk

Vlajková loď by dnes měla sloužit i jako multimediální zařízení. Bohužel požadavek na stereo reproduktory je ve většině případů přehnaný a výjimku netvoří ani Xperia Z. Počítejte tak jen s jedním reproduktorem, který navíc není moc kvalitní. V prvé řadě hraje velmi potichu. Inu to bych ještě možná překousl, ale při maximální hlasitosti dochází ke zkreslování zvuku a reproduktor vyloženě nestíhá.

Špuntová sluchátka hrají výborně

Reputaci si Xperia Z napravuje 3,5 mm výstupem do sluchátek. Tady nemám co vytknout, zvuk je naprosto skvělý. Navíc jsou velmi kvalitní i přibalená špuntová sluchátka.

Displej

Dostávám s k velmi diskutované části Xperie Z. Ať už jde o velikost, rozlišení, pozorovací úhly nebo tlačítka na displeji, každá část má své odpůrce a zastánce. Řekneme si to zcela na rovinu. Xperia Z nemá na první pohled super displej, který by zapříčinil kýžený WOW efekt. Použitým typem displeje je v zásadě obyčejné TFT TN s vylepšením BRAVIA Engine 2. Barvy tudíž nejsou tak zářivé. Displej také může působit mdle, ale to lze z větší části eliminovat vyšším jasem. Pak jsou ty ony pozorovací úhly. Ty nejsou výborné, ale nebojím se je označit za velmi dobré. Displej je čitelný i z vyloženě ostrých úhlů, jen barvy ztrácí lehce na intenzitě. Vždy ale vše přečtete.

Displej patří pouze do lepšího průměru, je ale úžasně jemný

Samotný displej pak nabízí úhlopříčku 5 palců a rozlišení, a nyní pozor, 1920 x 1080 pixelů. Ano, v prodeji už je telefon s rozlišením displeje stejným, jako má vaše televize. Neuvěřitelné, jak je ten pokrok rychlý, Výsledná jemnost je úžasných 441 pixelů na palec. Hodnota jako vystřižená ze sci-fi. K čemu je to dobré? Můžete tím oslňovat technologicky zdatné jedince. A to je zhruba vše. Lidské oko už si to nijak neužije. Pro srovnání uvedu, že loňská Xperia S nabízí jemnost 342 pixelů na palec a při přímém porovnání nepozoruji žádný rozdíl. Říkáte si, proč tedy Sony použilo FullHD rozlišení? Ono vlastně nemělo moc na výběr. Použít „jen“ HD, měla by Xperia Z hrubší displej než loňská Xperia S.

Závěrem ona tlačítka na displeji. Často slyším, jaká je to chyba, jak zabírají místo, a kdesi cosi. Ano, nějaké místo zaberou, ale přesto zbývá plocha 4,7 palce a to snad nikomu nepřijde málo. Tlačítka by se samozřejmě vměstnala i pod displej, ale osobně spíše kvituji, že na zbylé ploše nic není a já mám vždy kam dát palec bez obav, že bych nechtěně něco stiskl.

Hardware

Z počátku panovaly jisté obavy, zda FullHD nebude příliš velké sousto pro výkon telefonu. Ale už v prvních dojmech jsme se přesvědčili, že Xperia Z patří mezi nejvýkonnější telefony dnešní doby. Počítat můžete se čtyřjádrovým Snapdragonem S4 Pro, který nabízí takt 1,5 GHz. K ruce je rovněž 2GB paměť RAM, ze které navíc pro uživatele zbývá minimálně 1,3 GB RAM, a to opravdu jen tak nezaplníte. O grafickou akceleraci se stará Adreno 320. Když to shrnu, Xperii Z takřka nezasekáte, není jak.

Benchmark testy
Diskuze ke článku
lojza
No ty bláááho tak sony si stale drži kvalitu fotek nezměněnou a to stále mizernou až tragickou :( .Takže opět exmor rs je jen tahak.Myslim,že jim nepomůže ani 100 mpx hrozny fotky ty v max rozlišeni.
nepliget
díky za vyčerpávající recenzi, sem zklamán z fotoaparátu, počkáme na S4 a pak se rozhodnu ;)
Ivan
zdravim, mohly byste prosim ozkouset podporu 64GB pametove karty v tomto telefonu? abych vedel jestli si ji muzu s klidem do toho telefonu koupit a vedet jiste ze bude bez problemu fungovat? Vim ze by to byl jen odhad, ale preci se zeptam myslite, ze po prichodu htc one na cesky trh spadne cena Z-ka, popripade za jak dlouho a o kolik zhruba?
PiNi77
Co mi fakt vadí jsou ty otisky...pak taky ta mensi baterka... fotky bych prezil :) asi počkám na huawei D2

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze