Sony Xperia XZ3
recenze

Sony Xperia XZ3

Japonská dokonalost
54

Pro závěr roku 2018 si Sony připravilo ještě jeden vlajkový model, kterým se v zářijových dnech i na českém trhu stala zbrusu nová Xperia XZ3. Ta se opět posunula o několik kroků dále. Výrobce si pohrál se vzhledem a především překvapí více než povedeným displejem. Tradičně dobrá je výdrž a prostředí. Rozumně je na tom novinka i cenově.

Konektivita: téměř nač si vzpomenete

O propojení s okolním světem se postará obvyklá paleta rozhraní. Nechybí rychlá Wi-Fi ac, kompletní LTE, NFC či Bluetooth ve verzi 5.0. Síla datového i Wi-Fi signálu byla po dobu testování velmi dobrá. Problém jsme neměli ani se signálem mobilní sítě, a to na žádné ze dvou SIM karet. Bohužel jde o hybridní slot a musíte si vybrat, zda chcete využívat sekundární SIM kartu, nebo paměťovku. Oba sloty jsou však připraveny na LTE. Své místo si zde samozřejmě našla také přesná A-GPS, záda jí hlídá GLONASS. O navigaci se postarají Google Mapy. Naopak marně byste hledali FM rádio.

Sony Xperia XZ3
Líbilo se nám
 • LTE
 • NFC
 • Bluetooth 5.0

Fotoaparát: jeden stačit nebude

Ačkoliv Sony již v modelu Xperia XZ2 Premium nasadilo duální fotoaparát, tentokrát je na zadní straně opět jen jeden 19megapixelový snímač se světelností f/2.0. Snímky nejsou špatné, ale opět trpí agresivním postprocessingem, kdy to odnáší především vzdálenější detaily. Mezigenerační posun sice zaznamenat lze, ale na špičku Xperia XZ3 nadále ztrácí. Velká škoda, že Sony opět nepoužilo sekundární černobílou kamerku, která kvalitě opravdu zásadně napomáhala.

Sony Xperia XZ3

Nemohu opomenout aplikaci fotoaparátu. Ta je přehledná, nabízí spoustu režimů i nastavení. Rychle se v ní zorientujete, ale občas působí velmi pomale, typicky když snímáte scénu, kterou chcete fotografovat. Není ničím neobvyklým, že se obraz trhá. V okamžiku pořízení snímku také scéna nevypadá vůbec pěkně, což vyvolává dojem, že se vám fotografie nepovedla, ačkoliv v galerii následně zjistíte opak. Jde sice o drobnosti, ale podobné nedodělky nevídáme ani u mnohem levnějších smartphonů.

Ukázkové fotografie
Noční snímky

Čelní kamerka samozřejmě nechybí a se svými 13 megapixely dokáže vyprodukovat solidní selfies. V noci se telefon pomáhá rozzářením displeje.

Sony Xperia XZ3
Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu

Video lze zaznamenávat ve 4K rozlišení, avšak jen se 30 snímky za vteřinu. Výkonu má telefon na rozdávání, ale 60 snímkům se Sony u 4K rozlišení zatím brání. Nadále se můžete spoléhat na superzpomalené video s 960 snímky za vteřinu ve Full HD kvalitě. Vyrovnávací paměť se bohužel stále nezvýšila a délka superzpomaleného záběru je pouze 0,09 vteřiny. Naštěstí lze snížit rozlišení na HD a délku zdvojnásobit.

Sony Xperia XZ3 (testovací video) – 2160p, 30 FPS

Sony Xperia XZ3 (testovací video) – 1080p, 960 FPS

Líbilo se nám
 • superzpomalené video
Nelíbilo se nám
 • výsledné snímky mají drobné vady
 • aplikace fotoaparátu nepracuje zcela korektně

Software: Dáte si koláček?

Velkou pochvalu si Sony zaslouží za uživatelské prostředí. Výrobce do novinky nasadil nejnovější Android 9.0 Pie, čímž se Xperia XZ3 řadí mezi první telefony s touto verzí systému. Vše doplňuje lehká nadstavba od výrobce, která například mění vzhled ikonek a standardně prostředí podporuje práci se dvěma aplikacemi současně na jednom displeji. Optimalizace je příkladná a vše běží jako na drátkách, tedy rychle a bez prodlev.

Uživatelské prostředí a funkce Side Sense

Velký displej již nelze ovládat jednou rukou a Sony nabízí dvě možnosti, jak si to usnadnit. První možností je tah po spodním řádku s tlačítky, kdy dojde ke zmenšení obrazu k rohu. Druhou možnost představuje nová funkce Side Sense. Po její aktivaci lze poklepáním na boky zařízení vyvolat speciální, uživatelsky upravitelnou nabídku aplikací, kterou budete mít přímo pod palcem. Reakce na poklepání je vcelku dobrá, navíc jej doprovází vibrace, avšak ne vždy se nabídka vyvolá, když si to přejete. Kromě této nabídky lze přejetím po stranách displeje učinit krok zpět v jakékoliv nabídce.

Funkce Side Sense
Líbilo se nám
 • devítkový Android
 • přehledné prostředí
 • možnost zmenšení UI
 • práce se dvěma aplikacemi naráz
 • velmi dobrá optimalizace
 • Side Sense
Nelíbilo se nám
 • funkce Side Sense má rezervy
Diskuze ke článku
Dragereker
Myslím, že s tým fotoaparátom a jeho nízkou kvalitou trochu preháňate... phonearena má veľmi dobrý test porovnania fotoapátov medzi XZ3-Pixel2-Note9-Iphone X https://www.phonearena.com/news/Sony-Xperia-XZ3-vs-Galaxy-Note-9-vs-Pixel-2-XL-vs-iPhone-X-camera-comparison_id109052
. Na prvom mieste skončil Note 9, na druhom XZ3. Kto by to povedal?

Na druhej strane si myslím, že lepšou voľbou by bolo kúpiť si Oneplus ako Sony.
nezmar
naucte sa fotit, na phonearene telefon vo fototeste porazil aj pixel 2-ku aj iphone X,

a ta citacka vobec nie je nevhodne umiestnena :) clovek drzi telefon v ruke nizsie aby dociahol aj na navigacne tlacidla....
JaroB
Platený samsungom... Ako jediný web stále dookola to isté o fotoaparáte... Je mi na grc s tohto testera
vydRa
opravdu clovek nevi, co si ma myslet o celym testu... Sony fandim... recenze dopadla skvele... ale viz jak pise Dragereker - fotak ma jako vzdy vyborny, jako vzdy o kotel pred applem, na urovni samsungu a co napise recenzent? "sony ma slabej fotak jako vzdy" - pokud je zbytek recenze stejne mimo jako hodnoceni fotaku, tak se pravdepodobne jedna o nepouzitelnej mobil...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze