Konektivita: téměř nač si vzpomenete
O propojení s okolním světem se postará obvyklá paleta rozhraní. Nechybí rychlá Wi-Fi ac, kompletní LTE, NFC či Bluetooth ve verzi 5.0. Síla datového i Wi-Fi signálu byla po dobu testování velmi dobrá. Problém jsme neměli ani se signálem mobilní sítě, a to na žádné ze dvou SIM karet. Bohužel jde o hybridní slot a musíte si vybrat, zda chcete využívat sekundární SIM kartu, nebo paměťovku. Oba sloty jsou však připraveny na LTE. Své místo si zde samozřejmě našla také přesná A-GPS, záda jí hlídá GLONASS. O navigaci se postarají Google Mapy. Naopak marně byste hledali FM rádio.

- LTE
- NFC
- Bluetooth 5.0
Fotoaparát: jeden stačit nebude
Ačkoliv Sony již v modelu Xperia XZ2 Premium nasadilo duální fotoaparát, tentokrát je na zadní straně opět jen jeden 19megapixelový snímač se světelností f/2.0. Snímky nejsou špatné, ale opět trpí agresivním postprocessingem, kdy to odnáší především vzdálenější detaily. Mezigenerační posun sice zaznamenat lze, ale na špičku Xperia XZ3 nadále ztrácí. Velká škoda, že Sony opět nepoužilo sekundární černobílou kamerku, která kvalitě opravdu zásadně napomáhala.

Nemohu opomenout aplikaci fotoaparátu. Ta je přehledná, nabízí spoustu režimů i nastavení. Rychle se v ní zorientujete, ale občas působí velmi pomale, typicky když snímáte scénu, kterou chcete fotografovat. Není ničím neobvyklým, že se obraz trhá. V okamžiku pořízení snímku také scéna nevypadá vůbec pěkně, což vyvolává dojem, že se vám fotografie nepovedla, ačkoliv v galerii následně zjistíte opak. Jde sice o drobnosti, ale podobné nedodělky nevídáme ani u mnohem levnějších smartphonů.











Čelní kamerka samozřejmě nechybí a se svými 13 megapixely dokáže vyprodukovat solidní selfies. V noci se telefon pomáhá rozzářením displeje.

Video lze zaznamenávat ve 4K rozlišení, avšak jen se 30 snímky za vteřinu. Výkonu má telefon na rozdávání, ale 60 snímkům se Sony u 4K rozlišení zatím brání. Nadále se můžete spoléhat na superzpomalené video s 960 snímky za vteřinu ve Full HD kvalitě. Vyrovnávací paměť se bohužel stále nezvýšila a délka superzpomaleného záběru je pouze 0,09 vteřiny. Naštěstí lze snížit rozlišení na HD a délku zdvojnásobit.
Sony Xperia XZ3 (testovací video) – 2160p, 30 FPS
Sony Xperia XZ3 (testovací video) – 1080p, 960 FPS
- superzpomalené video
- výsledné snímky mají drobné vady
- aplikace fotoaparátu nepracuje zcela korektně
Software: Dáte si koláček?
Velkou pochvalu si Sony zaslouží za uživatelské prostředí. Výrobce do novinky nasadil nejnovější Android 9.0 Pie, čímž se Xperia XZ3 řadí mezi první telefony s touto verzí systému. Vše doplňuje lehká nadstavba od výrobce, která například mění vzhled ikonek a standardně prostředí podporuje práci se dvěma aplikacemi současně na jednom displeji. Optimalizace je příkladná a vše běží jako na drátkách, tedy rychle a bez prodlev.
Velký displej již nelze ovládat jednou rukou a Sony nabízí dvě možnosti, jak si to usnadnit. První možností je tah po spodním řádku s tlačítky, kdy dojde ke zmenšení obrazu k rohu. Druhou možnost představuje nová funkce Side Sense. Po její aktivaci lze poklepáním na boky zařízení vyvolat speciální, uživatelsky upravitelnou nabídku aplikací, kterou budete mít přímo pod palcem. Reakce na poklepání je vcelku dobrá, navíc jej doprovází vibrace, avšak ne vždy se nabídka vyvolá, když si to přejete. Kromě této nabídky lze přejetím po stranách displeje učinit krok zpět v jakékoliv nabídce.




- devítkový Android
- přehledné prostředí
- možnost zmenšení UI
- práce se dvěma aplikacemi naráz
- velmi dobrá optimalizace
- Side Sense
- funkce Side Sense má rezervy
. Na prvom mieste skončil Note 9, na druhom XZ3. Kto by to povedal?
Na druhej strane si myslím, že lepšou voľbou by bolo kúpiť si Oneplus ako Sony.
a ta citacka vobec nie je nevhodne umiestnena :) clovek drzi telefon v ruke nizsie aby dociahol aj na navigacne tlacidla....