Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Sony Xperia XZ Premium
recenze

Sony Xperia XZ Premium

Skvost zaseknutý v čase
85

Většina letošních vlajkových lodí již vyplula, ale pár nám jich přeci jen doteď pouze stálo v docích. Jedním z opozdilců je Sony, které přichází na trh s Xperií XZ Premium. 4K displej, Snapdragon 835 a zcela nový fotoaparát – jen pár vlastností, které vás k ní mohou lákat. Jak si však nová Xperie povede vzhledem k letošní ostré konkurenci?

Telefonní funkce a zprávy: všechno při starém

Telefonní aplikace a kontakty má pod palcem přímo Sony. Jeho aplikace je velmi přehledná a prošla příjemnou evolucí, přičemž se značně podobá třeba aplikaci od Googlu. Hlavní obrazovkou je tu časově seřazený seznam vašich hovorů, nalevo je místo pro vaše oblíbené kontakty a napravo pak kompletní seznam všech kontaktů. Přecházet mezi obrazovkami lze swipováním a v horní časti aplikace bude vždy lišta vyhledávání s třemi tečkami pro nastavení. Tam lze importovat/exportovat kontakty, blokovat čísla a upravovat zvuky či oznámení.

Trochu zbytečně je tu potom speciální aplikace jen pro kontakty. V té můžete samozřejmě libovolně přidávat, mazat, exportovat, importovat a upravovat veškeré vaše kontakty, tedy totéž jako v předchozí aplikaci Telefon, jen tady jsou jen dvě obrazovky se všemi kontakty a s oblíbenými. Jako bonus zde můžete vyplnit i takzvané nouzové informace, jež se budou ukazovat na obrazovce tísňového volání bez nutnosti telefon odemknout. I tak je však tato aplikace naprosto zbytečná a nedivil bych se, kdyby se jí Sony v příští verzi nadstavby zbavilo.

A zatímco telefonní aplikace vypadá jako od Googlu, tak aplikace pro SMS zprávy už raději přímo pochází od Googlu. Sony zapomnělo na svou vlastní a střídá jí tu Messenger, který přináší hezký barevný vzhled bez větších možností nastavení. Nechybí archivace, blokování kontaktů či pár úprav upozornění. Nejedná se však o nic velkého, jelikož Google hraje ve většině svých aplikací na jednoduchost a přímočarost.

Líbilo se nám:

  • přehledné a pěkné aplikace
  • vylepšená aplikace volání

Nelíbilo se nám:

  • vlastní aplikace kontaktů je navíc

GPS a organizace času: vše co potřebujete

S XZ Premium se rozhodně neztratíte díky systému A-GNSS, což je fajnové označení pro kombinaci GPS a ruského GLONNASu. GPS se nikdy dlouho nehledala a zmást se mi jí nepovedlo ani při projíždění tunely a častém odpojování. Mou lokaci našla vždy během okamžiku a pokaždé hned na první pokus a „nebruslila“ chvilku po mapě, jak to bývá občas zvykem. K samotné navigaci nemůže posloužit nic jiného než Google Mapy, které jsou jedinou předinstalovanou aplikací tohoto typu.

Google se ostatně postará i o ostatní aplikace organizace času. Jako první nesmí chybět Kalendář, jenž najdete hned na domovské obrazovce ve složce se všemi Google aplikacemi. Kalendář není potřeba sáhodlouze představovat, jelikož se už delší dobu moc nezměnil. Je to stále krásná a jednoduchá aplikace, jejíž největší předností je automatická synchronizace s Google účtem. Díky tomu ji můžete používat prakticky na jakémkoli zařízení a systému – stačí jen nainstalovat aplikaci či ji otevřít přímo v prohlížeči.

Rovněž aplikace pro poznámky a to-do seznamy nechalo Sony raději na Googlu a nepouštělo se do vlastní experimentů. To znamená, že XZ Premium má jako jeden z velmi mála telefonů v sobě již předinstalovaný skvělý Google Keep. Ten už určitě také znáte díky jeho přehlednému zobrazení poznámek formou „připínáčkové desky“ a bezchybnou synchronizací pomocí Google účtu.

Nechybí ani aplikace pro vaše e-maily, přičemž tu máme Gmail od Googlu a vlastní aplikaci od Sony. Ta je velmi hezky zpracovaná a nabízí pohodlné ovládání gesty. Lze tak velmi rychle označit všechny maily jako přečtené, archivovat je, nebo rovnou vymazat. Jejich odeslání si navíc můžete i naplánovat na kdy jen chcete, je tu spousta filtrů a překvapí i integrace služby LinkedIn. Chválím neustálé zobrazení nejbližší událostí z kalendáře v tenkém proužku vespod aplikace, z něhož lze do kalendáře samozřejmě také ihned přejít.

Líbilo se nám:

  • výborná navigace A-GNSS
  • předinstalovaný Google Keep
  • pěkná aplikace pro e-maily

Datové funkce a internet: nejmodernější výbava

Konektivita je další silnou stránkou, se kterou se XZ Premium může pochlubit. Pro platby či bleskový přenos dat je tu NFC a rovněž nejnovější Bluetooth 5.0, díky němuž můžete připojit více zařízení najednou, přenáší kvalitnější zvuk, na čemž se podílí svou technologií i Sony, a potěší také výrazné prodloužení dosahu signálu. Dále nesmí chybět ani rychlá Wi-Fi s protokolem ac a na cestách vystačí kompletní LTE Cat 16.

Sony Xperia XZ Premium

Kvalita signálu je na výborné úrovni a žádné kolísání či dokonce ztrátu jsem nikdy nezaznamenal. Stejně tak kvalita hovorů stojí za pochvalu – zvuk je hlasitý a čistý pro obě strany. Brouzdání internetem zaštituje předinstalovaný prohlížeč Google Chrome, který patří jednoznačně mezi ty nejlepší internetové prohlížeče na Androidu, zejména díky dokonalému provázání s vaším Google účtem pro snadnou synchronizaci dat a historie.

Líbilo se nám:

  • rychlá Wi-Fi a LTE Cat 16
  • Bluetooth 5.0 a NFC
  • síla signálu
Diskuze ke článku
gfjdf
me to prijde dost hnusny a kycovity. leskla zada des bes, detailum by neuskodilo vice minimalizmu, lepsi zpracovani. deti to chtit nebudou, ja si to taky neporidim ale nejakej lojza se urcite najde
Stanislav
Už opravdu nechápu co Sony potřebuje k tomu aby konečně vylepšilo celkovou kvalitu foťáku protože ani to nemusím dávat na monitor ale jen tady z galerie co je k dispozici je tam viditelné celkem jasné splývání ploch docela pěkná olejomalba přitom konkurence s čipy od Sony je dále to my nejde do hlavy
Jj
Ja fakt nevím co po sony chcete... spickove parametry ale stejně málo, kdo má 4k nevypalujici se displej na, nebo slowmo 960fps, nebo 5osou stabilizaci videa nebo stabilizaci i v predni kamerce, stereo ze predu, nejlepší podporu krom googlu... Jo vlastně protože rámečky tenké ???????? ale pridana hodnota nikde ???? pritom design xperii je unikátní a lehce rozpoznatelny.. narozdíl od jinych vyrobcu nevypadají jako by design vymyslela uklizecka z hyundaie ????????
Petr
Zcela pravem kral letosnich vlajkovych lodi. Sony vsem vytrelo zrak. Dokonaly design, spickove parametry a luxusne odladene prostredi. Ostani pozue z pozdali uznale a zavistive zaroven pokyvuji hlavou nad umenim Sony. Bravo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze