Sony Xperia XZ Premium
recenze

Sony Xperia XZ Premium

Skvost zaseknutý v čase
85

Většina letošních vlajkových lodí již vyplula, ale pár nám jich přeci jen doteď pouze stálo v docích. Jedním z opozdilců je Sony, které přichází na trh s Xperií XZ Premium. 4K displej, Snapdragon 835 a zcela nový fotoaparát – jen pár vlastností, které vás k ní mohou lákat. Jak si však nová Xperie povede vzhledem k letošní ostré konkurenci?

Hardware: to nejlepší

Srdcem každého smartphonu je rozhodně hardware uvnitř a Sony nenechalo v této oblasti nic náhodě. Snapdragon 835, 4 GB RAM (1,7 GB volných po prvním spuštění) a 64 GB interního úložiště (50 GB k dispozici) včetně slotu pro microSD kartu – zkrátka vlajková loď jak má být. O výkon tedy není rozhodně nouze a zahrajete si i ty nejnáročnější hry, které lze v obchodě Google Play najít. Ani systém nemá samozřejmě problém s plynulostí a otevírání aplikací a multitasking je bleskový, čemuž napomáhá i kratší čas animací, který Sony využívá.

Setkal jsem se však párkrát s drobnými záškuby animace otevírání šuplíčku všech aplikací a nezáleželo, zda jsem telefon náročně používal, nebo zrovna hodiny ležel na stole. Občas se to prostě stává, ale jde jen o drobnost, kterou Sony nepochybně odladí drobnou aktualizací. Krom této drobnosti však běží telefon ukázkově rychle, dokonce i při velmi náročném hraní se moc nezahřívá, za což musím Sony pochválit.

Líbilo se nám:

 • nejvýkonnější možný hardware
 • 64GB úložiště + microSD slot
 • rychlost systému

Nelíbilo se nám:

 • občasné zaškubnutí animací launcheru

Prostředí systému: aktuálně a odlehčeně

Za prostředí a potažmo celý systém lze Sony také jen a jen chválit. Běží nám tu Android 7.1.1 s jen lehkou nadstavbou, která vůbec nepřekáží. Prostředí je skoro čisté: najdete tu jen pár vlastních aplikací a nastavení se speciálními položkami má vlastní design.

Rovněž samotný launcher má Sony hezky prostý a pěkný. Máme tu šuplík všech aplikací, nastavení přechodů, volbu velikosti mřížky aplikací a pokud chcete, může vlevo od domovské obrazovky sídlit Google Now. Jen mě mrzí, že Sony odebralo možnost probudit telefon dvojitým poklepáním na displej. V předchozí kapitole zmiňované občasné záškuby při otevírání seznamu všech aplikací by ale u vlajkové lodi přítomny být neměly. Doufejme tedy v brzkou aktualizaci.

Sony si dalo vcelku záležet na čistotě nejen v rámci vzhledu prostředí, ale také co se aplikací týče. Je tu mix aplikací od Sony a samozřejmě povinný balíček od Googlu. Překážet může jen aplikace pro nakupování přes Amazon a antivirus AVG. Obě appky můžete samozřejmě smazat, ale získáte jen pár desítek MB k dobru. Jinak už tu ovšem nic navíc není, v čemž se evropské verze XZ Premium liší třeba od těch amerických, kde byste našli třeba i Amazon Prime pro sledování 4K HDR filmů a seriálů.

Líbilo se nám:

 • Android 7.1.1
 • lehká a pěkná nadstavba
 • spousta nastavení a funkcí

Nelíbilo se nám:

 • aplikace Amazonu a AVG jsou navíc
 • chybí dvojité poklepání pro rozsvícení displeje

Multimediální funkce: povedený základ

Hlavní hudební aplikací zastává všeříkající Hudba přímo od Sony, která se před pár lety jmenovala Walkman. Krom ní tu samozřejmě nechybí i Hudba Play od Googlu. Věnovat se však budu té hlavní aplikaci přímo od Sony, které nechybí opravdu pěkně a přehledně zpracovaný interface se spoustou možností třídění a vyhledávání. Většina ovládání je přitom založena na velmi pohodlném swipování. Aplikaci lze rovněž propojit i se svým Spotify účtem či Google Diskem.

O obrázky a videa se stará aplikace Album, jež vám dá hezky přehledné zobrazení, které se nese ve stejném designu jako Hudba. Pomocí pinch-to-zoom si lehce změníte počet zobrazených fotografií pro snazší scrollování mezi nimi a po swipenutí z levého okraje obrazovky se vám ukáže nabídka různých možností. Odsud se dostanete do nastavení, kde si můžete zapnout třeba i tmavý režim. Ani této aplikaci nechybí integrace s jinými – v tomto případě s Facebookem, Flickerem a Fotkami od Googlu. Ony Fotky jsou tu však pod obstarožním názvem Picasa, což by si mohlo Sony už skutečně opravit.

Z Alba se dostanete samozřejmě také do editorů fotek a videa. S úpravou fotek si tu můžete skutečně vyhrát. Lze upravovat rámeček fotky, filtry či barvy, zbavit se červených očí, hrát si s expozicí, kontrastem, vinětou i ostrostí a dokonce jsou tu i křivkové úpravy. A to je jen malá část, najít toho lze víc a obzvláště v kombinaci s ultrajemným displejem a reprodukcí barev v barevném prostoru sRGB nemusí být drobná editace na telefonu až takový hřích.

S tak kvalitním displejem nemusí být editace fotek na telefonu takový hřích.

Pokud si chcete přes fotky psát či kreslit, je tu také aplikace Náčrt, díky které však můžete kreslit i jen tak a nabízí funkce jako pravítko či jednotlivé vrstvy vaší malby. Videoeditor už bohužel takové bohaté možnosti nenabízí: záznam lze pouze oříznout, zpomalit či z něj pořídit statické obrázky, což se občas může hodit.

Líbilo se nám:

 • skvělá aplikace hudby
 • povedená galerie s integrací mnoha dalších aplikací
 • dobrý editor obrázků

Nelíbilo se nám:

 • videoeditor nemá mnoho možností
Diskuze ke článku
gfjdf
me to prijde dost hnusny a kycovity. leskla zada des bes, detailum by neuskodilo vice minimalizmu, lepsi zpracovani. deti to chtit nebudou, ja si to taky neporidim ale nejakej lojza se urcite najde
Stanislav
Už opravdu nechápu co Sony potřebuje k tomu aby konečně vylepšilo celkovou kvalitu foťáku protože ani to nemusím dávat na monitor ale jen tady z galerie co je k dispozici je tam viditelné celkem jasné splývání ploch docela pěkná olejomalba přitom konkurence s čipy od Sony je dále to my nejde do hlavy
Jj
Ja fakt nevím co po sony chcete... spickove parametry ale stejně málo, kdo má 4k nevypalujici se displej na, nebo slowmo 960fps, nebo 5osou stabilizaci videa nebo stabilizaci i v predni kamerce, stereo ze predu, nejlepší podporu krom googlu... Jo vlastně protože rámečky tenké ???????? ale pridana hodnota nikde ???? pritom design xperii je unikátní a lehce rozpoznatelny.. narozdíl od jinych vyrobcu nevypadají jako by design vymyslela uklizecka z hyundaie ????????
Petr
Zcela pravem kral letosnich vlajkovych lodi. Sony vsem vytrelo zrak. Dokonaly design, spickove parametry a luxusne odladene prostredi. Ostani pozue z pozdali uznale a zavistive zaroven pokyvuji hlavou nad umenim Sony. Bravo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze