Sony Xperia XZ Premium
recenze

Sony Xperia XZ Premium

Skvost zaseknutý v čase
85

Většina letošních vlajkových lodí již vyplula, ale pár nám jich přeci jen doteď pouze stálo v docích. Jedním z opozdilců je Sony, které přichází na trh s Xperií XZ Premium. 4K displej, Snapdragon 835 a zcela nový fotoaparát – jen pár vlastností, které vás k ní mohou lákat. Jak si však nová Xperie povede vzhledem k letošní ostré konkurenci?

Displej: jeden z nejlepších

Displej sice nemá neobvyklý poměr stran jako jiné vlajkové lodě, ale místo toho útočí brutálními specifikacemi, které nikde jinde nenajdete. Na úhlopříčce 5,46 palců se rozprostírá zcela první 4K HDR IPS panel, který kdy byl ve smartphonu nasazen, a telefon rovněž své vysoké rozlišení zužitkovává ještě lépe než dříve. Ačkoliv prostředí není stejně jako u Z5 Premium neustále vykreslováno v nativním rozlišení displeje, již si třeba nevšimnete žádného přechodu u fotografií v galerii, které se již v nativním rozlišení displeje skutečně vykreslují. Obraz vypadá opravdu fenomenálně, byť barvy jsou v základu poněkud studenější, ale to nevadí, jelikož si můžete jejich vyvážení upravit. A stejně tak lze změnit režim zobrazení. Máme zde normální režim TRILUMINOS, extra saturovaný a výrazný režim a pokud chcete co nejvěrnější barvy, je tu pro vás profesionální režim s sRGB pokrytím.

Sony Xperia XZ Premium

Rovněž pozorovací uhly jsou výborné, kontrast a rozsah jasu – ať už se jedná o ty nejnižší, nebo naopak nejvyšší hodnoty – zrovna tak. Čistě kvůli jasu tak nebyl problém s čitelností ani na přímém slunci, ale občas bylo v takových podmínkách používání přeci jen méně komfortní, a to z nečekaného důvodu – lehce zakřivené Gorilla Glass 5 totiž neskutečně rádo a silně odráží světla, a to až do takové míry, že kvůli odleskům nejde na displeji nic vidět a po chvíli bolí oči. Navíc se ty odrazy netýkají jen zakřivených boků, nýbrž kompletně celé plochy. A stejná situace panuje i na zádech. Dokonce jsem na sebe přední stranou vrhal často díky slunečním paprskům i „prasátka“, až se pár lidí nad tímto faktem občas pousmálo.

Svými kvalitami je však displej opravdu výjimečný a díky skvělému podání barev, HDR a jemnosti vypadají 4K filmy úžasně. Jen nutno skutečně pozorně sledovat, který obsah je určen pro HDR a 4K, neb jinak nevypadá displej v běžném prostředí nijak zvlášť odlišně oproti QHD displejům konkurence. Tohoto obsahu je samozřejmě stále málo, a to zejména v případě HDR, které se teprve pomalu zavádí.

Na druhou stranu se však XZ Premium stává jedinou letošní vlajkovou lodí, která zvládne nativně zobrazovat 4K videa, typicky z YouTube. Zda to však něco významného znamená, je otázkou. Celkově lze říct, že při běžném používání rozlišení takřka nepoznáte a 4K na tak malém displeji je opravdu až zbytečně moc jemné rozlišení. Pokud však zapnete kvalitní 4K záznam, nemá tato Xperie konkurenci. A obzvláště s nějakými VR brýlemi se bude takto jemný displej nesmírně hodit a poskytne na míle lepší zážitek (osobně jsem bohužel neměl možnost VR vyzkoušet). Jen je dle mého názoru chybou, že se nedá ono vysoké 4K rozlišení v nastavení manuálně měnit na QHD či dokonce Full HD. Třeba Samsung takové nastavení má a těší se velké oblibě, jelikož může výrazně šetřit baterii.

Líbilo se nám:

 • krásný panel
 • neuvěřitelná jemnost
 • dobrý rozsah jasu
 • mnoho možností nastavení

Nelíbilo se nám:

 • rozlišení displeje nelze snížit

Zvuk: spása vymírajícího druhu

Kvalitní zvuk je jednou z nejsilnější parket XZ Premium, a to hned z několika důvodů. Předně tu máme pořádně hlasité a dopředu mířící stereo reproduktory, které dokáží zprostředkovat výborný efekt prostorového zvuku. Kvalitou jsou jednoznačně mezi těmi nejlepšími, nechybí trocha basů a ani na nejvyšší stupně hlasitosti nezní zvuk nijak špatně, i když tehdy už není tak čistý a telefon neskutečně vibruje, a to zejména v horní části, kde jsou občas vibrace až lehce nepříjemné. Ať už se jedná o sledování krásných filmů ve 4K či hraní těch nejnáročnějších her, XZ Premium vám zkrátka poskytne skvělý multimediální zážitek.

Sony Xperia XZ Premium

A to se netýká jen reproduktorů, ale rovněž 3,5mm jacku pro sluchátka. Nejde ani o to, jak skvěle hlasitý jeho výstup je, ale zejména o jeho kvalitu a možnosti nastavení. Nechybí samozřejmě ekvalizér, ale rovněž také funkce, které upraví zvuk na míru podle použitých sluchátek. Pokud vaše sluchátka podporují potlačení hluku, lze si pohrát i s tím. Dostal se sem také speciální režim DSEE HX. Ten má zvýšit kvalitu komprimovaných hudebních souborů. Tato funkce však nefunguje vždy a záleží na dané skladbě, zda nějaký rozdíl nastane. Rovněž jí lze využít pouze u kabelových sluchátek.

Ta dostanete v balení přímo od Sony a jedná se o jedny z těch lepších špuntů, které můžete k telefonu dostat. Zaměření je tu spíše na basy, ale i tak má zvuk dostatečnou dynamiku. Pokud však posloucháte například hodně klasického rocku, nebude rozdíl oproti jiným sluchátkům tak výrazný. Jakmile však zazní skladba se silnými basy a hlubokými tóny, mohou vás až překvapit.

Vylepšení zvuku se však netýká jen kabelových sluchátek. Také sluchátka připojená pomocí Bluetooth 5.0 se dočkají softwarových vylepšení a kvalitnějšího přenosu zvuku. Osobně sice nevlastním ten nejdražší pár bezdrátových sluchátek, ale špatná taky nejsou a musím říct, že v kombinaci s touto Xperií zatím zněly zdaleka nejlépe. Přenos se nikdy ani na chvilku nepřerušil a hlasitost nebyla špatná, ale zejména zvuk zněl mnohem hutněji a čistěji.

Líbilo se nám:

 • dopředu mířící stereo reproduktory
 • vysoká hlasitost a dobrá kvalita
 • prostorový efekt
 • mnoho funkčních vylepšení zvuku

Baterie: Sony prostě umí

Když jsem poprvé zjistil, že Xperia XZ Premium využívá rozlišení displeje mnohem lépe než její předchůdkyně, obával jsem se o výdrž baterie, která má kapacitu jen 3 230 mAh. Naštěstí však byly mé obavy zcela zbytečné a XZ Premium je zářivým důkazem, že jestli něco Sony skutečně umí, tak je to výdrž na baterii. Telefon vydrží pravidelně den a kousek lehce náročnějšího používání a s trochou opatrnosti a úsporným režimem to dotáhne i na dva dny. Vyžaduje to sice také střídmé používání a stáhnutý jas, ale možné to je. I tak by však v tak velkém těle snesla baterie větší kapacitu. Poměrně slabě dopadl náš redakční test výdrže, kdy necháváme telefon streamovat Full HD video přes Wi-Fi. Xperia se vypnula po 7:56 hodinách, což však lze s ohledem na rozlišení a velikost baterie akceptovat.

Nechybí ani chytré a rychlé nabíjení pomocí USB-C, které prodlužuje životnost baterie. Funkce „Ochrana baterie“ si nejdříve zjistí, kdy obvykle ponecháváte zařízení nabíjet několik hodin v kuse, a odhadne čas, kdy nabíječku opět odpojujete. Poté řídí rychlost nabíjení tak, aby byla Xperia nabita na 100 % těsně před oním odhadovaným časem odpojení. Je to velmi užitečné, avšak rychlost nabíjení pak nelze předvídat, jelikož si jej telefon zkrátka řídí sám a musí si nějaký ten týden zvykat. Když jsem ovšem funkce v nastavení vypnul, dokázala se Xperia z 0 na 100 % dostat vždy do 100 minut, což je vcelku normální čas pro rychlé nabíjení.

Líbilo se nám:

 • překvapivě dobrá výdrž
 • rychlé nabíjení
 • funkce pro delší životnost baterie

Nelíbilo se nám:

 • tak velké tělo by mohlo pojmout větší baterii
Diskuze ke článku
gfjdf
me to prijde dost hnusny a kycovity. leskla zada des bes, detailum by neuskodilo vice minimalizmu, lepsi zpracovani. deti to chtit nebudou, ja si to taky neporidim ale nejakej lojza se urcite najde
Stanislav
Už opravdu nechápu co Sony potřebuje k tomu aby konečně vylepšilo celkovou kvalitu foťáku protože ani to nemusím dávat na monitor ale jen tady z galerie co je k dispozici je tam viditelné celkem jasné splývání ploch docela pěkná olejomalba přitom konkurence s čipy od Sony je dále to my nejde do hlavy
Jj
Ja fakt nevím co po sony chcete... spickove parametry ale stejně málo, kdo má 4k nevypalujici se displej na, nebo slowmo 960fps, nebo 5osou stabilizaci videa nebo stabilizaci i v predni kamerce, stereo ze predu, nejlepší podporu krom googlu... Jo vlastně protože rámečky tenké ???????? ale pridana hodnota nikde ???? pritom design xperii je unikátní a lehce rozpoznatelny.. narozdíl od jinych vyrobcu nevypadají jako by design vymyslela uklizecka z hyundaie ????????
Petr
Zcela pravem kral letosnich vlajkovych lodi. Sony vsem vytrelo zrak. Dokonaly design, spickove parametry a luxusne odladene prostredi. Ostani pozue z pozdali uznale a zavistive zaroven pokyvuji hlavou nad umenim Sony. Bravo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze