Sony Xperia XA2
recenze

Sony Xperia XA2

Stylovka s kvalitním fotoaparátem
56

Na letošním veletrhu CES 2018 představilo Sony trojici nových smartphonů. Jedním z nich byla i Xperia XA2, která uživatelům nabízí stylový design v atraktivních barvách, dostatek výkonu a kvalitní 23Mpx fotoaparát s podporou 4K videa i hardwarovou spouští. Jak si vedla v našem testu?

Konektivita: plná výbava

S výjimkou infračerveného portu nabízí Xperia XA2 plnou konektivitu. Máte zde i Wi-Fi ve verzích Wi-Fi 802.11 a/b/g/n s podporou Wi-Fi Direct, hotspot, Miracast a Google Cast. Dalšími bezdrátovými možnostmi připojení jsou Bluetooth 5.0 a NFC. Kabelové připojení zajišťuje USB-C konektor.

Sony Xperia XA2

Navigaci zajišťují předinstalované Google Mapy. Kromě GPS máte k dispozici i konkurenční ruský systém GLONASS. Díky tomu trvá nalezení a zafixování polohy pouze pár vteřin a telefon si ji drží i v místech s horším výhledem na oblohu. Při pěší turistice navíc oceníte i přítomnost elektronického kompasu.

Líbilo se nám
 • Bluetooth 5.0
 • NFC
 • podpora Google Cast

Fotoaparát: solidní kvalita s 4K videem

Zadní fotoaparát je vybavený velkým 1/2,3" Exmor RSTM snímačem s rozlišením 23 Mpx. O přisvícení se stará LED dioda, bohužel pouze jednotónová. Co však jednoznačně potěší je dvoupolohová hardwarová spoušť na boku, což dnes již není tak běžné. Přední fotoaparát má rozlišení 8 Mpx. Jeho hlavní přednost spočívá v širokoúhlém objektivu, který dokáže obsáhnout až 120stupňovou scénu, díky čemuž s ním snadno vyfotíte selfie i ve větší skupince.

Prostředí fotoaplikace je stejné jako u všech ostatních smartphonů Sony. To vůbec není na škodu. Nač měnit něco, co se osvědčilo. Prostředí aplikace je ve výchozím stavu spíše spartánské, ale díky tomu je přehledné. Současně v sobě obsahuje řadu nastavení a režimů. Jen za nimi musíte trochu hlouběji. Nechybí přitom ani manuální režim, pokud se nechcete spoléhat na inteligentní automatiku, která přiřazuje režim v závislosti na fotografované scéně.

Ukázkové fotografie z telefonu

Obrazovou kvalitu zadního fotoaparátu hodnotíme jako velice dobrou. Snímky se mohou pochlubit ostrostí po celé ploše, věrností barev a díky šetrnějšímu postprocessingu chybí i nepříjemné slévání detailů známé z dřívějška. Fotoaparát si přitom poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami. Šumu sice přibývá a optická stabilizace by se také hodila, stejně jako výkonnější dvoutónová LED, ale přesto se na vyšší střední třídu jedná o solidní nadprůměr. Velice slušné snímky pak dostanete při dobrém světle i z předního fotoaparátu, u kterého potěší i již zmiňovaný širokoúhlý objektiv.

Sony XPeria XA2 – testovací video, 1080p, 60 FPS

Video nabízí ve speciálním režimu maximální rozlišení 4K s 30 snímky za vteřinu. V běžném videorežimu se dostanete maximálně na Full HD se 60 snímky. Ostrost a barevné podání videa jsou stejně dobré jako u statických snímků. Video je přitom plynulé bez záseků a bezproblémový je i zvuk. Hodila by se nicméně optická stabilizace obrazu.

Sony XPeria XA2 – testovací video, 4K, 30 FPS

Líbilo se nám
 • široké možnosti nastavení
 • solidní obrazová kvalita
 • širokoúhlý přední fotoaparát
 • 4K video
Nelíbilo se nám
 • pouze jednotónová přisvětlovací LED

Software: mírně upravené Oreo

Další velkou pochvalu zaslouží Sony za použitou verzi operačního systému. Telefon běží na Androidu 8.0.0 Oreo, což stále zdaleka není běžné. Spíše naopak. Systém si Sony tradičně upravilo, ale nejedná se o žádné zásadní změny, ale spíše o kosmetické úpravy, které mu dávají vzhled typický pro Sony. Navíc přidává některé své vlastní funkce a firemní aplikace, jako je například Hudba, Album, Video nebo FM rádio.

Kromě svých vlastních firemních aplikací však Sony přidává pár aplikací třetích stran. Většiny se jednoduše zbavíte. To však neplatí o antiviru od AVG, který odinstalovat nejde a můžete ho maximálně zakázat a vymazat nepotřebná data. Celkově je možné říci, že systém telefonu je příkladně optimalizovaný. Nic se neseká, i animace jsou plynulé. Během testování jsme se nesetkali se zamrzáním, pády aplikací nebo restartem.

Líbilo se nám
 • Android Oreo
 • dobrá optimalizace
 • povedené firemní aplikace
Nelíbilo se nám
 • bloatware
Diskuze ke článku
Tomason
Mám ho asi měsíc a nemám výhrady, prostě se telefon povedl. Doporučuji!
Jerry
Nadherny stroj uz je objednany i ultra luxus!
Jirka
Sony a dobrý foťák? To je slušný oxymoron.
Jenda
Má to nějakou IP ochranu nebo nemá. Nikde to v té recenzi nevidím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze