Sony Xperia XA2
recenze

Sony Xperia XA2

Stylovka s kvalitním fotoaparátem
56

Na letošním veletrhu CES 2018 představilo Sony trojici nových smartphonů. Jedním z nich byla i Xperia XA2, která uživatelům nabízí stylový design v atraktivních barvách, dostatek výkonu a kvalitní 23Mpx fotoaparát s podporou 4K videa i hardwarovou spouští. Jak si vedla v našem testu?

Displej: 5,2palců s Full HD

Sony u nové Xperie XA2 použilo IPS displej s úhlopříčkou 5,2 palců, což proti předchozí Xperii XA1 představuje mírný nárůst o 0,2 palce. Citelnější je pak nárůst rozlišení, které poskočilo z dnes již podprůměrného HD na Full HD. S viditelným rastrem se tak při běžném používání nesetkáte.

Kromě jemného rozlišení pak potěší i věrné barevné podání displeje a široké pozorovací úhly. Jeho barevné podání je velice dobré a ke zkreslení nedochází ani při pohledu z ostřejších úhlů. Pokud by vám barevné podání od výrobce nevyhovovalo, je zde navíc ještě možnost upravení barev, sytosti a hlavně manuálního vyvážení bílé, které naleznete v menu. Můžete si tak nastavit jednotlivé barevné kanály podle svých preferencí.

Automatická regulace jasu, které zde Sony nazývá jako adaptivní jas, funguje spolehlivě. Displej je i docela dobře použitelný i na přímém slunci. Jas samozřejmě můžete pomocí posuvníku regulovat manuálně. Praktickou vychytávkou, kterou Sony používá ve svých smartphonech, je tzv. Chytré řízení podsvícení. To rozpozná, že telefon držíte v ruce a brání zhasnutí displeje. Jakmile ho položíte, displej zhasne podle nastavení režimu spánku. O ochranu displeje se stará odolné sklo Corning Gorilla Glass 4.

Líbilo se nám
 • dobré barevné podání
 • široké pozorovací úhly
 • možnost manuálního nastavení bílé
 • chytré řízení podsvícení

Zvuk: náznaky prokreslení

Hlasitý reproduktor se, jak již bylo řečeno, nachází na spodní hraně. Bohužel je však pouze jeden, takže na stereo reprodukci jinak než přes sluchátka můžete zapomenout. Alespoň že reproduktor hraje nejen dostatečně hlasitě, ale poskytuje i slušný zvuk, ve kterém můžete pozorovat náznaky prokreslení se znatelnými basy. S kvalitnějšími sluchátky však bude spokojena většina posluchačů.

Jednou z vlastností smartphonů Sony jsou i široké možnosti vylepšení zvuku. Můžete tak například minimalizovat rozdíly hlasitosti mezi skladbami nebo videoklipy či optimalizovat kvalitu zvuku. Další možnosti se vám nabídnou s připojenými sluchátky, které vám zpřístupní i ekvalizér nebo funkci prostorového zvuku, která vytváří efekt studia, klubu nebo koncertní síně.

Líbilo se nám
 • hlasitá a kvalitní reprodukce
 • široké možnosti vylepšení zvuku

Výkon hardwaru: dostačuje

Pod kapotou Xperie XA tepe stejně jako u většího modelu Ultra vcelku úsporný Snapdragon 630. Proti němu se však musí spokojit s 3 GB RAM místo 4 GB. Při běžném používání nicméně tento rozdíl zas až tak nepocítíte. I tak má telefon dostatek výkonu a spustíte na něm i náročnější aplikace a hry.

Benchmarky

Interní paměť má kapacitu 32 GB, ze kterých si systém a předinstalované aplikace včetně bloatwaru ukousnou přibližně 40 procent. Celkem je tak uživatelsky dostupných 19,5 GB, ze kterých zůstává volných 18,1 GB. Nabízí se sice možnost navýšit si kapacitu úložiště pomocí microSD karty až o 256 GB, ale v tomto případě se to bohužel neobejde bez kompromisu. U tohoto modelu bohužel Sony neumožnilo současné použití microSD karty a sekundární SIM, když k nevoli uživatelů použilo stále častější hybridní slot.

Líbilo se nám
 • dostatek výkonu
 • 3GB RAM
 • velké úložiště
Nelíbilo se nám
 • hybridní slot

Výdrž baterie: klidně dva dny

Sony použilo u Xperie XA akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 3 300 mAh. Při středně náročném používání, které zahrnuje neustálou synchronizaci střídavě přes mobilní data a Wi-Fi, se nemusíte obávat toho, že byste každý večer nabíjeli. Telefon bez problémů vydrží dva i dva a půl dne. Výdrž si navíc můžete citelně prodloužit použitím režimu STAMINA, který dokáže uspořit energii omezováním výkonu telefonu a některých jeho funkcí.

Provedli jsme náš standardizovaný test vybíjení, při kterém byly hodnoty jasu a hlasitosti nastaveny na 50 % a přes Wi-Fi bylo přehráváno video v kvalitě 1080p. Telefon v tomto testu vydržel naživu 9 hodin 56 minut. Pro srovnání: Xperia XA2 Ultra s větším displejem, ale také větší baterií s kapacitou 3 580 mAh, v tomto testu vydržela 10 hodin 32 minut. Reálnou dobu nabíjení jsme nicméně nemohli otestovat, protože v testovací sadě chyběla nabíječka. S 5V/1A nabíječkou se každopádně telefon nabil na 80 procent za 2 hodiny 6 minut a plný stav hlásil za 3 hodiny 37 minut.

Rychlost nabíjení přitom kromě použitého rychlého USB-C významně ovlivňují i funkce Ochrana baterie a adaptivní nabíjení Qnovo. Ty společně dokáží prodloužit životnost baterie tím, že na základě opakovaných vzorů chování uživatele řídí, jak rychle se má nabíjet. Telefon se naučí, jak dlouho obvykle necháváte telefon v nabíječce, a přizpůsobí rychlost nabíjení tak, aby byl nabit na 100 procent těsně před odhadovaným časem odpojení.

Líbilo se nám
 • velká kapacita akumulátoru
 • dlouhá výdrž
 • šetrné nabíjení
Diskuze ke článku
Tomason
Mám ho asi měsíc a nemám výhrady, prostě se telefon povedl. Doporučuji!
Jerry
Nadherny stroj uz je objednany i ultra luxus!
Jirka
Sony a dobrý foťák? To je slušný oxymoron.
Jenda
Má to nějakou IP ochranu nebo nemá. Nikde to v té recenzi nevidím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze