Sony Xperia X Compact
recenze

Sony Xperia X Compact

Změna je život
67

V dnešním světě obrů je těžké najít zařízení, které by nedělalo mnoho kompromisů a přitom nabídlo malé rozměry. Jedním z posledních takových je Sony se svou sérií Compact. Letos však Sony novou Xperií X Compact tak trochu obrátilo koncept této řady vzhůru nohama a zasloužilo se tak o celkem rozporuplné přijetí. Zaslouží si zatracení či naopak chválu?

Telefonní funkce a zprávy: nudná klasika

Telefonní aplikace od Sony je velmi přehledná a možná až příliš jednoduchá. Má jen jednu obrazovku, na které lze vidět často volané kontakty v horním pásu obrázků a pod nimi už vidíte jen přehled posledních hovorů a ikonku pro otevření číselníku. V aplikaci lze následně už jen vymazat či filtrovat seznam hovorů a poté si hovory i nastavit formou povolených čísel, hlasové schránky, přesměrování, blokování a dalších funkcí. Tím to však hasne. Rád bych třeba přesunutí na kompletní seznam kontaktů swipenutím do boku, ale to tu zkrátka není.

Telefon

Kontakty mají vlastní aplikaci, do které se lze dostat klasickou cestou přes domovskou obrazovku, anebo přímo z aplikace Telefon po klepnutí na speciální ikonku v horní liště či jednoduchým vyhledáním kontaktu pomocí vyhledávacího políčka. V této aplikaci můžete samozřejmě libovolně přidávat, mazat, exportovat, importovat a upravovat veškeré vaše kontakty. Zároveň tu máme hned tři obrazovky, mezi nimiž lze přecházet. První představuje seznam všech kontaktů, následuje seznam oblíbených a poslední jsou vámi speciálně vytvořené skupiny jako kolegové, rodina, přátelé atd.

Kontakty

I o vaše SMS zprávy se postará originální aplikace od Sony, která následuje stejně prostý a pohledný designový jazyk jako všechny předchozí aplikace pro komunikaci. V jednoduchosti je holt síla. Samotná aplikace není ničím výjimečná, jen zmíním širokou paletu možností při psaní zpráv. Nemusíte psát jen text, ale samozřejmě snadno odešlete i nálepku, obrázek/fotografii, zvukovou nahrávku, ručně kreslený náčrt či nasdílíte vaší lokaci nebo kontakt.

Zprávy

Líbilo se nám:

  • přehledné aplikace
  • mnoho možností při posílání zpráv

Nelíbilo se nám:

  • možná až příliš prosté a obyčejné aplikace

GPS a organizace času: nikdy se neztratíte

Na navigaci si opravdu nelze stěžovat. Máme tu přesnou a velmi rychlou A-GPS a jako bonus tu najdeme i podporu ruského pozičního systému GLONASS i čínského BeiDou. S novým Compactem se tak na cestách opravdu neztratíte. K samotné navigaci nemůže potom posloužit nic jiného než Google Mapy, které jsou jedinou předinstalovanou aplikací tohoto typu.

Google Mapy

I o veškerou organizaci vašeho času se postará opět Google, přesněji jeho Kalendář, jenž se schovává společně se všemi ostatními Google aplikacemi ve speciální složce na domovské obrazovce. Kalendář asi netřeba představovat, ale stejně si připomeňme, že se jedná o velmi přehlednou a pěknou aplikaci, jejíž hlavní výhodou bude patrně velmi dobrá synchronizace s Google účtem. Díky tomu lze používat svůj kalendář na jakémkoliv zařízení – ať už jde o PC, Mac, tablety či samozřejmě telefony. Jen škoda, že tu není předinstalován třeba i Google Keep pro psaní rychlých poznámek a vytváření to-do seznamů. Podobná aplikace na Xperii zkrátka chybí a musíte si nějakou stáhnout z Google Play, tedy pokud se vám pro tento účel nechce používat předinstalované Google Dokumenty, což nepochybně jde, ale ne moc pohodlně.

Líbilo se nám:

  • rychlá a přesná GPS

Nelíbilo se nám:

  • žádná aplikace pro rychlé poznámky

Datové funkce a internet: plná polní

Pro propojení s okolním světem nám tu absolutně nic nechybí. Pro rychlé platby a přenos dat je tu NFC či Bluetooth 4.2 a rychlá Wi-Fi s protokolem ac se nám postará o připojení na internet. Na cestách vás ke světu připojí samozřejmě i bleskové LTE, kterému nechybí žádné frekvence. Jen na sílu antén si musím trochu postěžovat. Ty mohlo Sony upřímně trochu vylepšit, signál totiž často kolísá a občas telefonu trvá až nepříjemně dlouho, než se vzchopí a opět připojí k internetu.

Google Chrome

Když už se však připojí, můžete si po něm brouzdat dle libosti pomocí předinstalovaného prohlížeče Google Chrome. Ten je stále jeden z nejrychlejších a nejspolehlivějších prohlížečů pro Android a navíc je dokonale provázán s vaším Google účtem pro snadnou synchronizaci dat a historie. Zároveň je Chrome jediným prohlížečem, který v telefonu dostanete přímo v originálním stavu, což rozhodně vidíme raději než mít zbytečně předinstalované prohlížeče dva nebo hned tři, jako to občas dělají jiní výrobci.

Líbilo se nám:

  • rychlá Wi-Fi
  • kompletní LTE
  • přítomnost NFC

Nelíbilo se nám:

  • nepřesvědčivá síla signálu
Diskuze ke článku
Milos Vrzal
Milos Vrzal
Šířka Xc proti Z5c narostla o 0,6 mm.
Dave
Sluchátka normálně v balení jsou jen jste asi dostaly novinářskou verzi a když si zpnete režim Stamina tak je pravda že s e telefon začne sekat jak nějaký Low Costový android ale to se dá změnit, když si v režimu Stamina kliknete na "Úroveň režimu Stamina" a upřednostníte výkon zařízení pak se to neseká. Jinak 2700 mAh je na takový telefon velmi slušná hodnota já mám v XZ 2900 mAh a vydrží mi to 3-4 dny bez staminy a to ho celkem dost používám.
Popleta
No používám telefon hlavně jako telefon. Ale při cca 20 minutách hovoru denně mi vydžel telefon 4 dny. + samozřejmě nějaká kontrola mailů na cestě a tak. A to tam mám nahrávání hovorů, nějaké synchronizace (např těch nahraných hovorů...
A popravdě, proti Z5C, o které jsem hodně uvažoval je to hezký telefon. Z5C jsem si nekoupil právě proto, že se mi nelíbila.

Věčná škoda té voděodolnosti. :((

PS: špunty do uší byly v krabičce. + ta promo velká. Ale výhradu bych měl... černá k bílému telefonu. no fuj.
Weebo
One Punch man :D

https://goo.gl/3fsCVK

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze