Sony Xperia U
recenze

Sony Xperia U

Třetí japonské Déjà vu

Třetí barcelonská novinka z řady Xperia a třetí takřka stejný vzhled. Model U je však z trojice S-P-U tím nejméně vybaveným, nejmenším a také nejlevnějším. Přesto mu nechybí elegance, velmi dobrá výbava v čele s kompletní datovou nadílkou nebo kvalitním displejem.

Organizační funkce a GPS: šlo by to i lépe

V organizačních funkcích je Xperia U poměrně slabá. Nechybí klasický Androidí kalendář se všemi typy náhledů a přehledným zpracováním, ale uvítali bychom nějaký úkolovník či poznámky. Naštěstí lze tyto aplikace doinstalovat. V další nabídce se nachází vědecká kalkulačka, stopky, minutka a světový čas. V nabídce aplikací objevíte také program Office Suite 5. Bohužel jde jen o základní verzi, pomocí které si dokumenty MS Office a PDF prohlédnete. Pro editaci a tvorbu musíte zakoupit plnou verzi. Poslední aplikací do party je čtečka QR kódů Neoreader.

Kalendář a kalkulačka

V moderním telefonu nechybí ani čip GPS. Xperia U se ale nezařadí mezi telefony, které dokáží rychle navázat spojení se satelity. Bez asistence internetu to běžně trvá zhruba slabou minutku. S internetem se dostanete pod 20 vteřin.

Budíky, stopky, světový čas a odpočet

Pro navigování můžeme využít dvě aplikace k tomu určené. První je Wisepilot, který bohužel přichází v omezené licenci. Placené jsou jak off-line mapové podklady, tak i samotná hlasová navigace. Zdarma jsou pouze online podklady map. Mapové podklady Evropy s doživotní licencí vyjdou v přepočtu na 120 Kč s daní. Hlasová navigace pro Evropu může být zakoupena v rozmezí jednodenní licence 37 Kč s daní až po doživotní licenci 750 Kč s daní. Dopravní informace s týdenní licencí vyjdou na 75 Kč s daní (není zastoupena Česká republika) nebo doživotní opět 750 Kč s daní.

Google Mapy a navigace Wisepilot

Druhou možností jsou Google Mapy. Ty nabídnou kompletní řešení pro navigaci, ale s několika ale. Nabídnou sice bezplatnou hlasovou navigaci, ale mapové podklady lze uložit do mezipaměti v omezeném počtu s výřezem pouze konkrétního území. Jinak je potřeba být neustále on-line, což se v mnoha situacích nehodí.

Datové funkce a internet

Sony Xperia U je vybavena výkonným procesorem, který by měl bez problémů zvládat jakékoliv internetové stránky. Podporován je rovněž Adobe Flash 11, nic vám tak na stránce nezůstane skryto. Lze jej ale samozřejmě i vypnout. K dispozici je možnost otevření více oken, stropem je osmička. V nastavení si můžete měnit velikost zobrazovaného textu, povolit JavaScript a rozhodnout se, zda chcete načítat obrázky.

Internetový prohlížeč

Samotné prohlížení internetu je velmi pohodlné a především rychlé. Pohyb po stránce je plynulý i ve chvíli, kdy ještě není celá stránka načtena. O přenos dat se kromě technologií GPRS a EDGE stará i HSDPA (14,4 Mb/s) s HSUPA (5,76 Mb/s) a využít můžete také bezdrátové Wi-Fi s protokoly b/g/n. V nastavení najdete také funkcí Wi-Fi hotspot. Spojení s počítačem zajistí USB kabel a Bluetooth ve verzi 2.1. S Wi-Fi souvisí také možnost sdílet svá data v domácí síti. O funkci USB host jsme si řekli již výše.

Závěrečné zhodnocení a konkurenti

Telefony ve střední třídě by se měly třást, na trh vstupuje Sony Xperia U. I tak jsem mohl začít dnešní recenzi, nicméně se tato věta hodí i na samotný závěr. Po celou dobu používání mě Xperia U nezklamala ničím nečekaným. Pochválit mohu precizní zpracování, design, který vzbuzuje zájem okolí, nezmínit nemohu efektní svítící proužek. Pokračovat ale mohu s perfektně odladěným prostředím, které běhá tak stabilně, že telefonu i částečně odpouštím starší verzi 2.3.7. Pochvalné pasáže završím perfektní hardwarovou výbavou, která v dané třídě nemá obdoby.

Sony Xperia U má zaděláno na úspěch

Xperia U měla našlápnuto k telefonu, u kterého by skoro nebylo co kritizovat. Slovo „měla“ v předešlé větě ale dává jasně najevo, že se něco nevyvedlo. Tím slabým místem je absence paměťových karet v kombinaci s malou interní pamětí. Tím Sony v podstatě zabíjí to, oč se snaží. Xperia U by měla být moderním multimediálním telefonem. Tím se ale s omezením místa stane jen těžko. Dalšími mínusy jsou trochu slabší výdrž, nevýrazná informační dioda a využití starší verze operačního systému Android. Všechny zápory, vyjma malé paměti, vyváží cena, která už od počátku spadla pod 6 tisíc korun.

Největší konkurenti: HTC One V, Nokia Lumia 710, LG Optimus 2X a Huawei Honor

Mezi konkurenty Xperie U můžeme zařadit HTC One V. To je nicméně o tisíc korun dražší a kromě lepšího displeje ve většině parametrů zaostává za Xperií U. Za stejné peníze pořídíte Nokii Lumia 710, která nabízí alternativní operační systém Windows Phone a v mnoha ohledech stejnou výbavu. Zklame ale horším displejem a uzavřeností prostředí.Konkurovat nové Xperii může ale také loňské LG Optimus 2X, které nabízí rovněž dvoujádrový procesor. Z ostatních značek můžeme jmenovat Huawei Honor s nadprůměrnou výdrží nebo Samsung Omnia W.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde můžete Sony Xperia U zakoupit.

sony-xperia-u
Klady
 • odladěné prostředí
 • výměnná spodní brada
 • průhledný a svítící proužek
 • zdařilý design
 • precizní zpracování
 • silná grafika Mali-400 MP
 • výkonný dvoujádrový procesor
 • nízká cena
 • USB host
 • nadprůměrný zvukový výstup
 • kvalitní displej
Zápory
 • nevýrazná informační dioda
 • starý Android 2.3.7
 • velmi malá interní paměť
 • chybějící slot na paměťové karty
 • pomejší fixace GPS
Diskuze ke článku
Jakub
Moc pěkný a povedený telefonek, škoda že sem si nedávno koupil Ray. Ale jedno vím jistě další můj mobil bude opět sony :-)
Vlastík
Mám black/white provedení. V balení jsou mimo jiné špuntová sluchátka, autonabíječka a bílá vyměnitelná spodní brada.
Recenze je hezká, a opět jste první mezi významnými servery o mobilech. Velká pochvala :-)
blue.sun
Krásný telefon, který zabíjejí dvě výrazné chyby. První je samozřejmě paměť, druhou slabší baterie. Výkon je naopak výborný (až na pomalou GPS). Tak opět nevím, chtěl jsem si "účko" koupit, ale ta baterie mě trápí...
Petr
Má Sony Xperia U NFC? :) Přemýšlím buď o U,o Sole, nebo o P ale jde mi i o to NFC. A ten svítící proužek je taky zajímavý :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze