Sony Xperia P
recenze

Sony Xperia P

Nejlepší Xperia posledních let

Xperia P si nás v redakci ihned získala. Jednak vynikajícím zpracováním, tak i kvalitním displejem nebo svoji výbavou. V mnohých ohledech překonává dokonce Xperii S. Zajímá vás v čem má navrch? Na druhou stranu, je potřeba ledacos zlepšit. Co máme namysli zjistíte v samotné recenzi.

Telefonní seznam: (ne)bezpečný vliv sociálních sítí

Jednoduchost a přehlednost je někdy největším benefitem. V telefonním seznamu je u jednotlivých telefonních kontaktů zobrazována malá ikonka. Po straně vidíme lištu s písmeny abecedy a kliknutím na ně můžeme vybrat konkrétní jméno či písmeno. Rychlost telefonního seznamu je blesková a rolování se stává pomalu nepostřehnutelným okamžikem. Každý kontakt může být provázán s Google účtem, sociálními sítěmi a zejména Facebookem.

Telefonní seznam se vyznačuje hlubokou provázaností se sociálními sítěmi

Pokud kontakt na této sociální síti synchronizujeme s kontaktem v telefonním seznamu je nutno jít bohužel manuální cestou. Telefon nepodporuje automatické spárování kontaktů, což je škoda. Pokud ale spárování zvládnete, uvidíte osobní údaje, zájmy i fotoalba daného kontaktu. Na jedno kliknutí můžeme kontakt zálohovat na paměťovou kartu a následně jej i obnovit. Častou používané kontakty jsou směřovány do kategorie oblíbené. Zde jsou již větší náhledy obrázků konkrétních jmen.

Zprávy: více místa prosím

Začnu celkem maličkostí, která se jen tak nevidí. Asi málokterý uživatel se ubrání vyvolávání „ježíše“, když při psaní zprávy uvidí, že počet znaků textové zprávy se zmenšil na 70 znaků kvůli diakritice. Většinou se setkáme s volbou ořezat diakritiku nebo kódování znaků. Sony použilo vlastní cestu a volbu nazvalo originálně. Nastavení znaků je totiž schováno pod příznačnou volbou Snižování nákladů a v popisku je uvedené, zda chceme zaškrtnout převedení znaků, aby se ve zprávách odeslalo více znaků.

Příchozím zprávám můžeme nastavit libovolnou vyzváněcí melodii nebo vibrační vyzvánění. Třetí indikace spočívá v blikání informační diody. Jednotlivé zprávy jsou řazeny formou konverzací. Při psaní zprávy schází odpočítávání znaků. Kolik znaků ještě zbývá, nám zobrazí ukazatel až u posledních dvaceti znaků. Textoví maniaci mohou přepínat mezi alfanumerickou klávesnicí nebo QWERTY klávesnicí. U QWERTY klávesnice často docházelo k překlepům, což je způsobeno menší velikostí jednotlivých kláves. A platilo to jak v portrétním režimu, tak i v horizontálním. Aktivovat můžeme i prediktivní slovník T9. V nastavení vstupu textu pak můžeme automaticky nastavit mezeru, automatické překlepy nebo psát tahem prstů – technologie Swype.

U elektronické pošty se setkáme opět tradičně s napevno zakořeněným Gmail klientem a sekundárním vestavěným klientem. První klient slouží výhradně pro Google účet. Nechybí štítky, označení oblíbených zpráv, podpora příloh do 25 MB a kategorie. Druhý klient podporuje tradičně protokoly pop3 a imap4 . Práce s oběma klienty je bezproblémová. Pošta může být okamžitě synchronizována díky push notifikaci. Nakonec je tu i podpora MS Exchange.

Organizační funkce a GPS: Chceš navigovat? Sáhni si hluboko do kapsy

Organizační role novince příliš nesvědčí. Marně hledám poznámky, úkoly či jinou aplikaci, která by zachytila mé myšlenkové pochody. Naštěstí je tu klasický Android kalendář. Ten svými funkcemi nijak nepřekvapí. Nabídne tři zobrazovací režimy – měsíční, týdenní a denní a snadno lze přepínat mezi více kalendáři . U naplánovaných události můžeme zvolit globálně termín připomenutí a formu upozornění, buď ve stavovém řádku nebo zvukovou notifikací. Přiřadit můžeme i vlastní melodii.

OfficeSuite 5 je pomocníkem při práci s kancelářskými dokumenty. Verze tohoto programu je ale pouze na základní úrovni. Prohlížet můžeme dokumenty vytvořené v programu Word (doc, docx) Excel, Powerpointu či Adobe Readeru. Dokumenty můžeme prohlížet, tím ale naše práce s programem končí. Editovat dokumenty nebo vytvářet nové tato verze programu neumí.

Vestavěná čtečka Neoreader slouží k čtení QR kódů. Význam těchto kódů spočívá ke zjištění různých informací a načtení kontaktních adres. Například jste na výletě a objevíte zajímavé místo s informační tabulí, kde je i QR kód? Přes tuto aplikaci zjistíte v telefonu veškeré užitečné a zajímavé informace o daném místě. Nově i někteří prodejci přes QR kód začínají prodávat své zboží. Proto mějte zástupce čtečky vždy po ruce. Nikdy totiž nevíte, kdy se může hodit. Pokud chcete mít přehled o souborech uložených v zařízení, výrobce předinstaloval aplikaci Astromanager, která zažívá v zařízeních Sony svoji premiéru.

Pro navigování je připraven interní modul s podporou GPS modulu. Rychlost fixace satelitů není nejrychlejší, bez asistence operátora trvá kolem 30 sekund, ale zafixované satelity jsou stabilní a nedochází ke ztrátě jejich signálu. S asistencí operátora (čili je nutné mít aktivována mobilní data nebo být v dosahu bezdrátové sítě) dojde k fixaci kolem 5-10 sekund.

Pro navigování můžeme využít dvě aplikace k tomu určené. První je Wisepilot, který bohužel přichází v omezené licenci. Placené jsou jak off-line mapové podklady, tak i samotná hlasová navigace. Zdarma jsou pouze online podklady map. Mapové podklady Evropy s doživotní licencí vyjdou v přepočtu na 120 Kč s daní. Hlasová navigace pro Evropu může být zakoupena v rozmezí jednodenní licence 37 Kč s daní až po doživotní licenci 750 Kč s daní. Dopravní informace s týdenní licencí vyjdou na 75 Kč s daní (není zastoupena Česká republika) nebo doživotní opět 750 Kč s daní.

Druhou možností jsou Google Mapy. Ty nabídnou kompletní řešení pro navigaci, ale s několika ale. Nabídnou sice bezplatnou hlasovou navigaci, ale mapové podklady lze uložit do mezipaměti v omezeném počtu s výřezem pouze konkrétního území. Jinak je potřeba být neustále on-line, což se v mnoha situacích nehodí.

Datové funkce a NFC: jdeme štítkovat

Dvoujádrový procesor, nášup paměti RAM i výkonná grafika. Tato trojka by měla být zárukou naprosté plynulosti i těch nejnáročnějších aplikací a vypadá to, že vše zvládá dobře. Internetový prohlížeč si poradí i s nejnáročnějším Flashem verze 11 a vykreslování stránek je velmi rychlé. Ovšem pohyb po již náročnějších stránkách není tak rychlý, jako je tomu u konkurence s dvoujádrovými procesory.

Internetový prohlížeč si poradí s i nejnáročnějšími stránkami, Flashem 11 ale chtělo by to zapracovat na rychlosti a celkové optimalizaci

Pro rolování z jednoho konce na druhý konec stránky si tak počkáme třeba dvě, tři sekundy, což je výrazně pomaleji, než například v případě Samsungu Galaxy S II, který mám vedle sebe. Datová konektivita je příkladná. Nejvíce uživatelé ocení sítě 3G, HSDPA 14,4 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s či bezdrátové sítě Wi-Fi b/g/n. Sony si hodně zakládá na využití NFC čipu ve svém telefonu. NFC je sice v plenkách a na své objevení, respektive masové rozšíření teprve čeká. V prodejním balení na uživatele čekají dva Smart Tagy. Jedná se o dva štítky, které může uživatel umístit kdekoliv (v autě, doma, v práci…).

Ukázka spárování telefonu s NFC štítkem Smart Tag

Po přiblížení telefonu k těmto štítkům dojde k aktivaci předefinované aplikace nebo i více funkcí. Pouhým dotknutím se štítku tak může telefon automaticky okamžitě ztišit zvuk, nastavit na ráno budík nebo zapnout úsporný režim. Množností využití je opravdu celá řada. Vyzkoušeli jsme jejich funkčnost a vše se obešlo bez problémů. Nicméně zařízení musí se štítky komunikovat na minimální vzdálenost 5 – 10 centimetrů. Kvůli absenci Androidu 4.0 a funkce Android Beam zatím nelze díky NFC snadno přenášet soubory pouhým dotykem druhého telefonu. Již brzy bychom se ale měli dočkat.

TIP: Podívejte se, jak fungují Smart Tags v praxi

Užitečným konektorem v telefonu je Micro HDMI, na který většina výrobců zapomíná a my tak Sony za jeho umístění velmi chválíme. Pomocí dodávaného kabelu v balení můžeme z telefonu udělat skrze televizi herní konzoli. Také můžeme přehrávat videa v plném rozlišení, což se obešlo bez sekání i ve formátu Full HD. Snazší ovládání zajistí aplikace TV Launcher. Díky ní můžeme telefon ovládat i prostřednictvím klasického ovladače pro televizi. Jen upozorním, že telefon připojený skrze HDMI kabel k televizi se během krátké doby vybije. Při přehrávání filmu v běžném rozlišení 480p vydrží pouze kolem 100 minut. Mějte tak nabíječku v pohotovosti.

Soubory uložené v telefonu můžeme odesílat technologií Bluetooth starší verze 2.1 nebo můžeme telefon připojit k PC prostřednictvím micro USB konektoru. Do micro USB konektoru přes patřičnou redukci lze připojit i různé periferie, například myš, klávesnici nebo Flash Disk. Flash disk s kapacitou 4 GB fungoval bez potíží. Ale disky s vyššími kapacitami se nezobrazily.

Diskuze ke článku
michal
na tuto recenziu som cakal :) je to moj horky favorit na kupu, absencia pamatovej karty mi az tak neprekaza, skor ta bateria ma najviac odradza a mozno ma aj odradi :( skoda ze bateria nema aspon 1500 mAh, mozno sa vydrz predlzi aktualizaciami aj ICS by mal ku tomu prispiet, ak to bude tak, ako u xperii s, kde po aktualizacii sa podstatne zlepsila vydrz, tak to bude super :)
avalanche
velikostně je SXS spíše pro pány a SXP spíše pro dámy.
mára
pěkná recenze.dlouhá je akurát.ta paměťovka by mi nevadila, spíš ta nevyměnitelná baterie.k xperii arc se chystám si dokoupit 2800mAh.u Pčka to nepůjde... škoda no.ale kdybych si měl vybrat mezi P a S tak du do P :-)
Johnny
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli lze baterie vyměnit, protože opravdu nechápu proč tam Sony dalo takhle malou baterku :(

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze