Sony Xperia miro
recenze

Sony Xperia miro

Kompaktní a šikovný

Další adept na masový úspěch se objevil v řadách Sony. Do redakce se nám dostal Sony Xperia miro, novinka, která se bude snažit prosadit v agresivních vodách v cenové hladině kolem 5 000 Kč. Podaří se tomuto malému šikulovi prosadit v agresivních vodách nižší střední třídy s 800MHz procesorem, Androidem 4.0 ICS a 3,5“ displejem?

Internet a datová konektivita

Sony Xperia miro je vybaven předposlední verzí operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich, což je verze systému, se kterou Google začal rozšiřovat svůj nový internetový prohlížeč Google Chrome. Ačkoliv většina smartphonů jej v základní výbavě nemá a musíte jej stáhnout z Google Play, Sony Xperia miro jej nabízí již předinstalovaný.

Prohlížeč Google Chrome pro Android je opravdu povedený

Můžete si tak rovnou vybrat, zda budete internet prohlížet skrze nativní prohlížeč nebo skrze Google Chrome. My se trochu více přikláníme k Chrome, protože nabízí příjemnější uživatelské prostředí a také možnost synchronizace záložek s vaším účtem Google. I na horším hardwaru navíc běhá svižně a bez problémů.

Prohlížeč Google Chrome pro Android dosahuje velmi dobrých výsledků v testu HTML 5

Lepší, než rozepisovat se o tomto prohlížeči bude, když si přečtete náš článek, který jsme přímo tomuto prohlížeči věnovali.

TIP! Vyzkoušeli jsme nový prohlížeč Chrome Beta pro Android 4.0

A chybí nám už jen výčet datové konektivity, neboť bez internetu bude smartphone s Androidem prakticky jen hezkým těžítkem. Základ samozřejmě tvoří podpora sítí 2G a s tím technologie GPRS a EDGE. Pro náročnější je připravena také podpora 3G sítí a pokud potřebujete ještě rychlejší internetové připojení, nabízí se ještě Wi-Fi 802.11 b/g/n/.

Konektivitu „po drátu“ zastupuje microUSB konektor pro připojení k počítači a bezdrátovou konektivitu završuje přítomnost Bluetooth ve verzi 2.1 a GPS čipu. Fixace satelitů je díky A-GPS otázkou okamžiku a najde uplatnění především při používání vestavěných Google Map, které již podporují také částečný offline režim (uložení určitého segmentu map do mezipaměti) a nechybí ani automobilová navigace. Pro její využití a širší používání Google Map však stále platí, že musíte být on-line, což může být nejen v zahraničí problém.

Závěr

Sony Xperia miro v nás zanechal veskrze velmi pozitivní dojmy. Precizní zpracování, kvalitní výbava, kvalitní fotoaparát a velmi dobrá výdrž baterie jsou hlavní klady tohoto zajímavého zařízení. Velice povedený je také design telefonu, který vybočuje ze zaběhnutých standardů „černých placek“ a přináší něco trochu nového – především LED dioda pod displejem je opravdu příjemná.

Pokud bychom měli Sony Xperia miro něco vytknout, bude to pravděpodobně jen horší optimalizace softwaru a eventuálně hrubší rastr displeje. Jinak se však nebojíme říct, že Sony Xperia miro se může stát horkým adeptem na masovku roku, protože v této cenové kategorii se jedná opravdu o zajímavý model.

Konkurenti

Sony Ericsson Xperia ray a Sony Ericsson Xperia mini

Jak jsme zmínili již na začátku, cenová relace kolem 5 000,- Kč je opravdu nelítostná. Nachází se zde mnoho přímých konkurentů modelu Sony Xperia miro, dokonce také velká část "kanibalů" z vlastní stáje. Zmínit můžeme například Sony Ericsson Xperia ray nebo ještě staršího sourozence - Sony Ericsson Xperia mini. Oba nabídnou velmi podobnou výbavu i srovnatelnou cenu. Navrch mají především co do výkonu a displeje, model Xperia miro zase boduje aktuální verzí operačního systému Android.

ZTE Blade II, LG Optimus L5 a Samsung Galaxy Ace

Pokud bychom zabrouzdali do jiné stáje, tak se nám nabízí například model ZTE Blade II, který nabídne jemnější displej a papírově obdobné parametry za trochu nižší cenu, bohužel však nabízí "pouze" Android ve verzi 2.3 Gingerbread. Jak další konkurent se pak jeví například LG Optimus L5 nebo známý Samsung Galaxy Ace.

Nokia Lumia 610 a BlackBerry Curve 9320

Příznivci platformy Windows Phone se mohou podívat také na Nokii Lumia 610, která boduje špičkovým designem, větším a lepším displejem, ale co se funkcí týče, nenabídne takové možnosti, jako Sony Xperia miro a je spíše jednodušší. A pro zastánce tradičních hardwarových kláves se pak může jako zajímavá alternativa jevit například nové BlackBerry Curve 9320, které nabízí velmi podobnou hardwarovou výbavu ovšem ve zcela jiném těle.

Sony Xperia miro můžete zakoupit na e-shopu Sunnysoft.

sony-xperia-miro
Klady
 • integrace sociálních sítí
 • minerální krycí sklíčko displeje
 • slušná funkční výbava
 • velmi kvalitní fotoaparát
 • dlouhá výdrž baterie
 • kvalitní konstrukce
 • notifikační LED
 • povedený design
Zápory
 • slabší hardware a výkon
 • horší optimalizace softwaru a pomalejší reakce při psaní
 • umístění a výkon hlasitého reproduktoru
 • rozlišení displeje a hrubší rastr
 • méně přehledný kalendář
Diskuze ke článku
pudl
sympatická mašinka, chtělo by to ale masívní propagaci od Sony.
HonzaS
Xperia Miro jsem měl ve výběru (měl by to být můj první telefon s Androidem), ale trochu mě teď zvyklala ta kritika na pomalost telefonu (psaní sms, listovani v menu apod). Druhý můj typ byl levnější dříve testovaný Xperia Tipo, kde žádná kritika na pomalost nebyla (spíše naopak). Jak je to možné, když oba telefony mají stejný hardware ? Je tedy Miro oproti Tipu opravdu tak pomalejší ? U Mira mě lákal lepší foťák a 3,5" displej, tak teď nevím zda koupit, pokud je tak pomalý..
Jura
Citace z článku: "Sony Xperia miro se díky 5Mpx snímači s přisvětlovací LED a automatickým ostřením řadí mezi průměr, výsledky fotoaparátu však tento model katapultují mezi nejlepší fotomobily zmíněné kategorie."; "Fotoaparát Sony Xperia miro je opravdu velmi povedený."; "Výsledné fotografie jsou však to nejlepší, co můžete v cenové kategorii kolem 5 000,- Kč najít. Sony Xperia miro se má rozhodně čím chlubit, protože fotografie jsou dostatečně ostré, barvy jsou věrné a fotografie tak rozhodně nevypadají jako přesaturované omalovánky."

Prosím vás, nevoďte nás za nos. To si myslíte, že si ty fotografie nedokážeme rozkliknout? A nebo jste vložili do článku fotografie z jiného zařízení? Tyto prezentované snímky jsou podprůměrné. Na 5 Mpx fotoaparát to není žádná sláva. Hlavně exteriér je opravdu tragédie. A pokud píšete, že konkurence je horší, tak by jste se měl asi pořádně porozhlédnout. Např. Nokia 700, kterou má přítelkyně pořizuje diametrálně kvalitnější snímky exteriéru.
Concionator
Prosím vás, kde se v androidím nativním webovém prohližeči (ikonka modré zeměkoule) volí domovská stránka? Prohližeč vůbec nepoužívám, proto ho neznám, ale teď by se mi na chvilku hodil pro porovnání. :oD Děkuji!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze