Sony Xperia miro
recenze

Sony Xperia miro

Kompaktní a šikovný

Další adept na masový úspěch se objevil v řadách Sony. Do redakce se nám dostal Sony Xperia miro, novinka, která se bude snažit prosadit v agresivních vodách v cenové hladině kolem 5 000 Kč. Podaří se tomuto malému šikulovi prosadit v agresivních vodách nižší střední třídy s 800MHz procesorem, Androidem 4.0 ICS a 3,5“ displejem?

Zábava, multimedia a sociální sítě

Sony Xperia miro je v určitém ohledu Android jako každý jiný, i když jej výrobce doplnil o mnoho zajímavých aplikací ze své dílny. Díky tomu si Sony Xperia miro troufne vás také trochu pobavit ať už zajímavými aplikacemi nebo širokou podporou multimédií.

Hudební přehrávač Walkman

Klasický hudební přehrávač Sony Xperia miro postrádá, místo něj zvolil výrobce vlastní aplikaci s názvem Walkman. Tato aplikace je velmi odlišná od hudebních přehrávačů, které normálně nalezneme v Android telefonech. Prakticky se skládá ze dvou záložek, kdy na první vidíte aktuálně přehrávanou skladbu (nebo naposledy přehrávanou) a na druhé záložce pak do složek roztříděné veškeré skladby.

Hudební přehrávač Walkman - složky a SenseMe

Ty jsou klasicky setříděné podle alba, interpreta, seznamu skladem nebo oblíbenosti. Využít však můžete také funkce SenseMe, která dokáže roztřídit skladby podle „nálady“ do kategorií Večerní, Energický, Relaxační, Pozitivní, Lahodný, Lenošný, Emocionální, Taneční a Extrémní. Můžete si tak vybrat hudební seznam přesně podle své nálady.

Hudební přehrávač Walkman - ekvalizér

Potěší také velmi kvalitní ekvalizér, který nabízí nejen přednastavené profily, ale také možnost vytvoření vlastního. Funkčnost ekvalizéru pak korunuje funkce Clear Bass, která dokáže velice citlivě zvýraznit nebo utlumit basovou složku a vy si tak můžete svou oblíbenou skladbu ještě více „namíchat“ přímo pro vaše uši. Co se týče podporovaných formátů, Sony Xperia miro si poradí s MP3, 3GPP, MP4, SMF, WAV, OTA a Ogg vorbis. Co rozhodně trochu zamrzí je fakt, že videopřehrávač si poradí pouze s formáty 3GP a MP4.

FM rádio se ním bohužel nepodařilo naladit

Pro hudební fanoušky je zde ještě připraveno FM rádio, o jehož funkčnosti se však moc rozepisovat nemohu. Nepodařilo se mi totiž ani jednou naladit nějakou stanici a to jsem zkoušel ladit, kde se dalo. Je možné, že se jedná o softwarovou chybu, každopádně rádio jsem si poslechnout nemohl.

TrackID - aplikace pro rozpoznání skladeb

Přijít vhod může také aplikace TrackID, která na základě krátkého poslechu nějaké skladby dokáže najít jméno skladby, interpreta a další informace o dané skladbě. Ideální pokud slyšíte v rádiu nějakou hezkou písničku a potřebujete zjistit její jméno. Z hudebních aplikací je přítomná také aplikace Google Music, aplikace YouTube a výčet zakončuje aplikace Hudba a videa, která dokáže zobrazit YouTube videa zveřejněná vašimi přáteli na Facebooku.

Aplikace Album - galerie fotografií a videa

Aplikace Album v sobě integruje zbývající multimediální soubory – tedy obrázky, fotografie a videa. Ve výchozím zobrazení vidíte „na jedné hromadě“ všechny fotografie i videa rozdělené podle data pořízení – skupiny po jednotlivých měsících. Zobrazení si můžete samozřejmě také přepnout na klasické složky, výchozí zobrazení se nám však zdá velmi příjemné.

Aplikace Album - Facebook alba a mapa fotografií

Druhá záložka aplikace Album nabízí pohled na mapu, na které se mohou zobrazovat vaše fotografie – samozřejmě pokud využíváte geotaging. Pokud jej však nepoužíváte, můžete polohu k fotografiím přiřadit i dodatečně. Poslední záložka „Online“ pak zobrazuje vaše alba na síti Facebook, takže máte vždy přehledně k dispozici také vaše fotografie na Facebooku.

Aplikace sociálních sítí

Tímto se plynule přesouváme k sociálním sítím, na které samozřejmě v Sony nezapomněli. Sony Xperia miro nabídne především rozhraní Timescape, které sice už není v podobě 3D zdi s jednotlivými příspěvky, tentokrát Timescape především spravuje sociální widgety. Pokud budete chtít plnohodnotné aplikace pro sociální sítě, tak vás jistě potěší přítomnost aplikací Facebook, Twitter nebo chatovací Google Talk.

Aplikace pro práci s DLNA, NeoReader a obchod s aplikacemi PlayNow

Sony dodal modelu Sony Xperia miro také aplikace pro práci s DLNA, takže zapojení telefonu do vaší domácí sítě nečiní žádné potíže a jednoduše můžete přes Wi-Fi přehrávat hudbu nebo fotografie uložené v telefonu na vaší domací elektronice. Další zajímavá aplikace ve výbavě je NeoReader, což je praktická čtečka QR kódu, nebo aplikace PlayNow – vlastní obchod s aplikacemi a dalším obsahem od japonského výrobce.

Obchod s aplikacemi Google Play

Pokud by vám toto vše bylo málo nebo máte nějaké vlastní požadavky na aplikace, můžete samozřejmě využít také obchodu s aplikacemi Google Play. V něm naleznete stovky tisíc aplikací jak zdarma. tak placených. K používání vám stačí pouze účet u Google.

Organizační funkce a správa času

Sony Xperia miro je především levný smartphone určený pro masy a tak jsou u něj správa času a organizační funkce spíše na vedlejší koleji. Přesto však nabídne vcelku zajímavé funkce, takže ani v tomto ohledu tak úplně neztrácí.

Aplikace Kalendáře

Bohužel výše zmíněné v žádném případě neplatí o kalendáři. Jedná se sice o kalendář podobný ostatním Androidům s možností zobrazení dne, týdne, měsíce a agendy a také s možností online synchronizace s Google účtem. Tyto všechny funkce jsou standardní, ovšem jsou vám k ničemu, když se v kalendáři nedokážete zorientovat.

Aplikace Kalendáře - nová událost

S klidným srdcem můžeme říci, že kalendář Sony Xperia miro je jeden z nejhorších, které jsme kdy na poli smartphonů viděli. Může za to do značné míry displej s nízkým rozlišením, ale graficky šel určitě také zpracovat lépe. Konkurence to umí. Miro nabídne totiž změť různě barevných prvků, kterou najdete snad jen u čínských napodobenin z tržnice. Nepřehledné prostředí bez možnosti jeho úpravy činí kalendář do značné míry nepoužitelným, případně až po velmi dlouhé době, po kterou si na něj budete zvykat. Pokud máte například nějakou událost trvající více dnů a podíváte se na týdenní nebo denní zobrazení, tak nevidíte ani popis dané události. Na screenshotech to ostatně můžete vidět na vlastní oči.

OfficeSuite

Další aplikací, která spadá do této sekce, je bezpochyby kancelářský balík OfficeSuite. Tato aplikace nabízí mnoho funkcí v čele s možností otevírat dokumenty Word, Excel a PowerPoint. Bohužel dokumenty můžete pouze číst, nelze je editovat ani vytvářet což je celkem škoda. Přeci jen občas se stane, že emailem obdržíte dokument, potřebujete v něm něco málo upravit a přeposlat dál. V takovém případě budete muset využít jinou aplikaci.

OfficeSuite však mimo podpory zobrazení dokumentů umí také přistupovat ke cloudovým službám a to konkrétně na Google Drive, Dropbox, Box a SugarSync. Pokud tedy využíváte některou ze zmíněných služeb, tak vás přítomnost klienta v Sony Xperia miro jistě potěší.

Aplikace hodin, budíku, kalkulačky a LiveWare

Ve výbavě samozřejmě nesmí chybět ani praktický budík s možností nastavení více budíků. Každý může být nastavený například na jiný den a mít jiný vyzváněcí tón. Zmínit musíme také jednoduchou kalkulačku a tuto sekci zakončíme aplikací Správce LiveWare, což je aplikace, která vám dokáže spustit prakticky jakoukoli aplikaci po připojení různého příslušenství. Například po připojení sluchátek automaticky zapne hudební přehrávač nebo po připojení nabíječky zapne hodiny.

Diskuze ke článku
pudl
sympatická mašinka, chtělo by to ale masívní propagaci od Sony.
HonzaS
Xperia Miro jsem měl ve výběru (měl by to být můj první telefon s Androidem), ale trochu mě teď zvyklala ta kritika na pomalost telefonu (psaní sms, listovani v menu apod). Druhý můj typ byl levnější dříve testovaný Xperia Tipo, kde žádná kritika na pomalost nebyla (spíše naopak). Jak je to možné, když oba telefony mají stejný hardware ? Je tedy Miro oproti Tipu opravdu tak pomalejší ? U Mira mě lákal lepší foťák a 3,5" displej, tak teď nevím zda koupit, pokud je tak pomalý..
Jura
Citace z článku: "Sony Xperia miro se díky 5Mpx snímači s přisvětlovací LED a automatickým ostřením řadí mezi průměr, výsledky fotoaparátu však tento model katapultují mezi nejlepší fotomobily zmíněné kategorie."; "Fotoaparát Sony Xperia miro je opravdu velmi povedený."; "Výsledné fotografie jsou však to nejlepší, co můžete v cenové kategorii kolem 5 000,- Kč najít. Sony Xperia miro se má rozhodně čím chlubit, protože fotografie jsou dostatečně ostré, barvy jsou věrné a fotografie tak rozhodně nevypadají jako přesaturované omalovánky."

Prosím vás, nevoďte nás za nos. To si myslíte, že si ty fotografie nedokážeme rozkliknout? A nebo jste vložili do článku fotografie z jiného zařízení? Tyto prezentované snímky jsou podprůměrné. Na 5 Mpx fotoaparát to není žádná sláva. Hlavně exteriér je opravdu tragédie. A pokud píšete, že konkurence je horší, tak by jste se měl asi pořádně porozhlédnout. Např. Nokia 700, kterou má přítelkyně pořizuje diametrálně kvalitnější snímky exteriéru.
Concionator
Prosím vás, kde se v androidím nativním webovém prohližeči (ikonka modré zeměkoule) volí domovská stránka? Prohližeč vůbec nepoužívám, proto ho neznám, ale teď by se mi na chvilku hodil pro porovnání. :oD Děkuji!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze