Sony Xperia miro
recenze

Sony Xperia miro

Kompaktní a šikovný

Další adept na masový úspěch se objevil v řadách Sony. Do redakce se nám dostal Sony Xperia miro, novinka, která se bude snažit prosadit v agresivních vodách v cenové hladině kolem 5 000 Kč. Podaří se tomuto malému šikulovi prosadit v agresivních vodách nižší střední třídy s 800MHz procesorem, Androidem 4.0 ICS a 3,5“ displejem?

Baterie a výdrž

Sony Xperia miro je od výrobce vybaven ve své kategorii nadprůměrným akumulátorem Li-Ion s kapacitou 1 500 mAh. Dle údajů výrobce by měl telefon vydržet na příjmu až 470 hodin, což je bezmála 20 dnů, a až 360 minut hovoru. Na tyto laboratorní hodnoty jsme se sice při našem testování samozřejmě nedostali, s klidným svědomím však můžu říci, že Sony Xperia miro se řadí mezi smartphony s nejdelší výdrží.

Bohužel v balení je pouze základní vybavení

Díky slabšímu hardwaru, menšímu displeji, 1 500mAh akumulátoru a v neposlední řadě také kvalitnímu power-managementu v rámci OS je výdrž Sony Xperia miro skutečně velmi zajímavá. Například v našem standardizovaném testu internetového prohlížeče dokázal Sony Xperia miro překonat hranici 10 hodin non-stop prohlížení, což je hodnota blízká spíše tabletům, než smartphonům.

Prakticky se nemusíte obávat, že byste museli každý den nabíjet. Pokud nebudete telefon „ždímat“, tak jej nebudete muset nabíjet ani obden. Při klasickém používání, které zahrnuje pár hovorů, několik SMS zpráv, aktivní příjem gmailu a Facebooku a trochu toho surfování přes Wi-Fi, se dostanete s přehledem na výdrž tří dnů. Ti aktivnější z vás se dostanou na dva dny, ale i to je v dnešní době jednodenních žravých Androidů výborný výkon.

Zvuk a kvalita reprodukce

Sony Xperia miro je vybaven celkem dvěma hlavními zvukovými výstupy. Jeden tvoří hlavní reproduktor na zadní straně přístroje, který se pro hudbu moc nehodí. Zaprvé není nějak extra hlasitý a za druhé jeho hudební kvality nestojí skoro za zmínku. Zatímco výšky jsou velice výrazné a ostré, středy se pomalu ztrácí a hlubší tóny se vytratily úplně. Toto ale není nic nečekaného, hlasitý reproduktor je primárně určený na vyzvánění.

Nicméně zde narážíme na dvě drobnosti – tou první je fakt, že reproduktor sám o sobě není moc hlasitý. Druhou pak je samotné umístění reproduktoru, protože když telefon leží na stole, reproduktor je ještě více ztišen. Pokud tedy budete například v jiné místnosti, můžete Sony Xperia miro jednoduše přeslechnout.

Druhý hudební výstup obstarává 3,5mm jack konektor pro připojení klasických sluchátek. Bohužel v balení žádná sluchátka nedostaneme, což je trochu škoda. Alespoň základní headset s možností handsfree by se určitě hodil. Po připojení vlastních sluchátek však budete příjemně překvapeni z kvality zvukového výstupu, který patří rozhodně k nadprůměru. Jediná výtka směřuje na výkon výstupu, protože je opět trochu méně hlasitý, než by mohl být.

Displej a ovládání

Sony Xperia miro je další z nespočetné řady dotykových telefonů, a tak veškeré ovládání obstarává právě dotykový displej, který je vybaven dostatečně citlivou kapacitní dotykovou vrstvou. Ten má úhlopříčku 3,5 palce, což se dá v této kategorii považovat za takřka ideální velikost. Jediné co trochu zamrzí, je rozlišení displeje, které je pouhých 480 x 320 pixelů. Například konkurent v podobě ZTE Blade II nabízí se stejnou úhlopříčkou rozlišení 800 x 480 pixelů, což je téměř třikrát tolik.

Displej by si zasloužil trochu vyšší rozlišení

Vzhledem k nižšímu rozlišení se tak budete muset smířit s trochu hrubším rastrem displeje. Bohužel grafické prvky v prostředí Sony Xperia miro, které obsahují spoustu stínů a přechodů, hrubší rastr více než zdůrazňuje, a tak občas budete muset sledovat zoubky na křivkách a ne úplně vyhlazené písmo. Zobrazovací schopnosti displeje jsou pak vcelku dobré, barvy jsou příjemné, pochvalu si displej zaslouží za čitelnost na slunci a dobré pozorovací úhly. Sony tentokrát nepřidalo žádnou vychytávku, jako například bezdotykové ovládání Floating touch, které předvedlo u Xperie sola.

Ačkoliv v Sony Xperia miro běží předposlední verze Android 4.0 Ice Cream Sandwich, veškeré ovládání nevisí pouze na displeji. Výrobce vybavil Sony Xperia miro trojicí senzorových kláves pod displejem, které plní svou standardní funkci v ovládání Androidu, tedy Menu, Domů a Zpět. Jsou dostatečně citlivé a k nechtěným překlepům dochází naprosto minimálně.

Diskuze ke článku
pudl
sympatická mašinka, chtělo by to ale masívní propagaci od Sony.
HonzaS
Xperia Miro jsem měl ve výběru (měl by to být můj první telefon s Androidem), ale trochu mě teď zvyklala ta kritika na pomalost telefonu (psaní sms, listovani v menu apod). Druhý můj typ byl levnější dříve testovaný Xperia Tipo, kde žádná kritika na pomalost nebyla (spíše naopak). Jak je to možné, když oba telefony mají stejný hardware ? Je tedy Miro oproti Tipu opravdu tak pomalejší ? U Mira mě lákal lepší foťák a 3,5" displej, tak teď nevím zda koupit, pokud je tak pomalý..
Jura
Citace z článku: "Sony Xperia miro se díky 5Mpx snímači s přisvětlovací LED a automatickým ostřením řadí mezi průměr, výsledky fotoaparátu však tento model katapultují mezi nejlepší fotomobily zmíněné kategorie."; "Fotoaparát Sony Xperia miro je opravdu velmi povedený."; "Výsledné fotografie jsou však to nejlepší, co můžete v cenové kategorii kolem 5 000,- Kč najít. Sony Xperia miro se má rozhodně čím chlubit, protože fotografie jsou dostatečně ostré, barvy jsou věrné a fotografie tak rozhodně nevypadají jako přesaturované omalovánky."

Prosím vás, nevoďte nás za nos. To si myslíte, že si ty fotografie nedokážeme rozkliknout? A nebo jste vložili do článku fotografie z jiného zařízení? Tyto prezentované snímky jsou podprůměrné. Na 5 Mpx fotoaparát to není žádná sláva. Hlavně exteriér je opravdu tragédie. A pokud píšete, že konkurence je horší, tak by jste se měl asi pořádně porozhlédnout. Např. Nokia 700, kterou má přítelkyně pořizuje diametrálně kvalitnější snímky exteriéru.
Concionator
Prosím vás, kde se v androidím nativním webovém prohližeči (ikonka modré zeměkoule) volí domovská stránka? Prohližeč vůbec nepoužívám, proto ho neznám, ale teď by se mi na chvilku hodil pro porovnání. :oD Děkuji!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze