Sony Xperia 5
recenze

Sony Xperia 5

Lehká váha s tvrdým úderem
43

Vlajková Xperia 1 nás okouzlila elegantním designem, povedenými fotoaparáty i špičkovým 4K OLED displejem s filmovým poměrem stran 21:9. Jak se povedl její nástupce, kterého japonský výrobce pokřtil jako Sony Xperii 5? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Konektivita: v plné palbě

Sony u Xperia 5 podporuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac i Bluetooth 5.0 a pokud byste se náhodou ztratili nebo jen potřebovali navést do cíle, poslouží vám navigace A-GNSS (GPS + GLONASS). Pochopitelně nechybí ani NFC pro bezkontaktní platby a další chuťovkou je pak konektivita PlayStation Remote Play. Zamrzí snad jen absence nejnovějšího Wi-Fi 6 (802.11ax). Stejně dobře je na tom telefon i po stránce konektorové výbavy, kde se chlubí USB-C standardu 3.1.

Líbilo se nám
 • nic důležitého neschází
Nelíbilo se nám
 • chybí podpora Wi-Fi 6

Fotoaparát: sázka na jistotu

Trojice fotoaparátů má stejné specifikace jako u Xperie 1 ve složení standardní, ultraširokoúhlý a teleobjektiv. Na mobilenet.cz jsme pro vás připravili dvojici srovnání s Xperií 1 a podle mého názoru nabízí Xperia 5 menší vylepšení a o něco pěknější barvy. Stejně jako u „Jedničky“ nechybí ve většině případů detaily, velmi dobrý kontrast a skvěle vypadají také noční fotografie. Telefon nemá dedikovaný noční režim a ani nedochází k prosvícení temnoty jako u Pixelu či Huawei. Snímek si tak zachovává přirozenější vzhled a mnohým se budou líbit více.

Díky spolupráci odborníků z divize Alpha nechybí funkce Eye Autofocus, která dokáže zaměřit na oko, a to nově i při 30 FPS. Díky tomu by měl být obličej vždy perfektně ostrý. K vylepšení ovšem dojde i u Xperie 1 pomocí softwarového updatu. Aplikace fotoaparátu je identická jako u Xperie 1 a k přepínání mezi jednotlivými objektivy slouží pouze jedno tlačítko. Pokud tak chcete přepnout ze standardního snímače na ultraširokoúhlý, musíte projít přes dvojnásobný zoom, což je trochu otravné a změna přepínání by rozhodně byla ku prospěchu.

Video lze natáčet až ve 4K při 30 FPS, přičemž výkonu je na natáčení ve 60 FPS více než dostatek a Sony jej pravděpodobně postupem času přidá formou aktualizaci. K dispozici je také natáčení ve speciální aplikaci Cinema Pro, kde si mohou uživatelé nastavit snímkovací frekvenci, vyvážení světelnosti, způsob ostření či speciální filtr.

Sony Xperia 5 testovací video 1080p 30 FPS

Sony Xperia 5 testovací video 1080p 60 FPS

Sony Xperia 5 testovací video 2160p 30 FPS

Líbilo se nám
 • nadstandardní noční fotografie
 • technologie Eye AF z fotoaparátů řady Alpha
 • vysoká kvalita fotografií
 • předinstalovaná aplikace Cinema Pro
 • široký rozsah ultraširokoúhlého fotoaparátu
Nelíbilo se nám
 • stále chybí podpora natáčení ve 4K při 60 FPS
 • nepraktické přepínání mezi jednotlivými fotoaparáty

Software: minimalistický Android 9

Operační systém v podobě takřka čistého Androidu 9, který byl vylepšen několika aplikacemi od Sony, běhá velmi svižně a obsahuje několik vychytávek. Při používání CinemaWide displeje například jistě oceníte možnost stáhnutí notifikační roletky posunutím prstu z prostřední části displeje. Potěšující je rovněž fakt, že na vás po zapnutí nečeká zbytečný balast. Co naopak zamrzí, je, že telefon nelze ovládat gesty, klasická „pilulka“ sice funguje na jedničku, ale při takto podlouhlém displeji by jistě nebylo na škodu, kdybychom se mohli vrátit například posunutím palce z pravého boku doprostřed a tak podobně. Částečně to nahrazuje boční snímač, na který jsem si ani tentokrát příliš nezvykl a jednoduše se mi nepodařilo jej používat tak, abych byl spokojen a měl pocit, že je na něj spolehnutí.

Líbilo se nám
 • svižný běh systému
Nelíbilo se nám
 • ne úplně spolehlivý boční snímač
Diskuze ke článku
Carda
Chci hlavně pochválit displej 21:9 je lepší než 16:9 a prudím tady na fóru protože vám závidím
Na můj huawei 16:9 se už fakt nedá dívat
TuboPeros
Mám ixperii 5 a ...... Pecka!
Fotky skvělé a to i v šeru. To že jde koupit lepší na fotky nezájem protože rozdíl je opravdu mini. Do ruky padne dokonale a vydrží skoro dva dny volného používání. A mohl bych pokračovat. Plusů je mnoho a to mínusů ale ty má i konkurence. Dokonce když přišel z předobjednávky a začal jsem testovat tak brácha řekl že mu sedí líp než iphone11 .????????????
Mara Studna
Mara Studna
Ha-ha-ha-Sony se toto povedlo,to je realita-ha-ha-ha.

Lexon
Po pár dnech provozu musím konstatovat, že je to super telefon. Měl jsem Xperii XZ1 a tato pětka i když je vyšší, tak mi díky ostatním kompaktnějším rozměrům sedí lépe. Lépe se drží a dokonce i mnohem lépe (paradoxně) sedí v kapse kalhot (pouzdra nepoužívám).
Další super věc je OLED displej, kde je černá opravdu černá (vypnutý displej) a tak si při čtení v noci mužů nastavit jas fontu v čtečce takový jaký opravdu potřebuji aby to bylo příjemné na oči (+ pozitivní dopad na výdrž baterie).
Ambientní displej je pro mě novinka na kterou jsem si tak zvykl, že bych už telefon bez této funkce nechtěl. Asi to je u ostatních značek běžné, nevím, do teď jsem to neznal.
Fotky mi přijdou v pohodě. Lepší než u XZ1. Nicméně nehraju si na profíka a na fotky z dovolené a občasné focení různých informací mi to bohatě stačí. Optický 2x zoom se hodí a ultra-wild čočka může udělat zajímavou doplňující fotku do vašeho alba.
S poměrem stran displeje jsem také velmi spokojený. Ačkoli nejde o "pádlo", tak se teď krásně pohodlně píše aniž bych viděl jen klávesnici a jeden aktivní řádek. Těch pár her co hraji si s tím poradilo perfektně - v podstatě to na nich nepoznáte. Jediná nevýhoda (a opravdu pro mě jen jediná) je při sledování YouTube videa. Máte tam černé pruhy. Nicméně YT videa často na mobilu nesleduji a když něco dohledávám, tak to těch pár minut vydržím.
Telefon má podle mě zbytečně malé horní a spodní okraje. Byl jsem zvyklí u Sony se nebát tam telefon držet. Teď si trochu zvykám na ty zmenšené kraje. Bohužel si lidi vykřičeli nesmysláé a nepraktická "bezrámečková" zařízení. U Xperie5 se to ale ještě jakš-takš dá.
XZ1 jsem měl 2 roky a ještě jsem u ní chtěl zůstat, ale akce na Xperii 5 + ta nejlepší možná sluchátka za 6,4k se nedalo odolat. Tato sluchátka jsem měl v plánu pořizovat a jsem rád, že jsem pár týdnů počkal ????

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze