Sony Xperia 5
recenze

Sony Xperia 5

Lehká váha s tvrdým úderem
43

Vlajková Xperia 1 nás okouzlila elegantním designem, povedenými fotoaparáty i špičkovým 4K OLED displejem s filmovým poměrem stran 21:9. Jak se povedl její nástupce, kterého japonský výrobce pokřtil jako Sony Xperii 5? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Displej: ještě o kousek lepší

Nejvíc typický pro Xperie je pravděpodobně displej typu CinemaWide s filmovým poměrem 21:9. Ten je vhodný zejména ke sledování videoobsahu, například Netflixu, kde se díky partnerství neustále rozrůstá knihovna seriálů a filmů, které při prohlížení krásně vyplní celý displej. Podlouhlá HDR OLED obrazovka je rovněž ideální, pokud na mobilu často čtete. Díky ní totiž nemusíte tolik skrolovat a zobrazí se před vámi podstatně více. V neposlední řadě může být konkurenční výhodou i pro hráče. U některých her (například Fortnite) mohou hráči využít většího zorného pole, takže kolem sebe vidí více než ostatní s „běžným“ displejem.

Sony Xperia 5

Snížení uhlopříčky (na 6,1 palce) či rozlišení oproti Xperii 1 rozhodně není žádná tragédie a výsledná jemnost 449 pixelů na palec je stále špičková. Pochválit musím i maximální svítivost, která je zcela dostačující i pro používání telefonu na sluníčku. Při přímém srovnání displeje Xperie 1 a Xperie 5 se zdá, že „Pětka“ má o trochu teplejší barvy a celkově se mi zde barevné podání líbilo o něco více. Samozřejmě nechybí ani Režim autora či podpora barevného prostoru BT.2020, díky čemuž se má k divákovi dostat videoobsah přesně tak, jak to autor zamýšlel.

Nechybí ani notifikační dioda.

Přestože se jedná o OLED panel, který disponuje režimem Always-On, výrobce nezapomněl ani na notifikační diodu umístěnou v horním levém rohu, za což mu náleží pochvala. Stejně tak se mi líbí, že displej nemá žádný výřez a všechny důležité senzory se schovaly do horního rámečku, který je i tak poměrně tenký. Jedinou výtku by snad někdo mohl mít k absenci vyšší obnovovací frekvence. Její přítomnost však stále není zcela běžná ani u dražších smartphonů, takže to nelze pokládat za mínus.

Líbilo se nám
 • displej bez výřezu
 • poměr stran vhodný ke konzumaci videoobsahu
 • pokročilé možnosti nastavení displeje
 • kvalitní OLED panel se špičkovou jemností
 • kromě Always-On je k dispozici i notifikační dioda

Zvuk: už jste „slyšeli“ dynamické vibrace?

Pro kvalitní zážitek při sledování videoobsahu či hraní her je zapotřebí také kvalitní zvuk, který obstarává hlavní reproduktor na spodní straně, jemuž dělá společnost horní sluchátko. Výsledné zvukové podání je na velmi slušné úrovni, co se kvality i hlasitosti týče, a stejně je tomu i u telefonních hovorů, kde jsme se s protistranou slyšeli čistě a zřetelně. Zde zmíním také funkci dynamických vibrací, což jsou v podstatě obyčejné vibrace, které doprovází přehrávaný zvuk. Telefon se snaží vibrovat do rytmu přehrávané hudby či podpořit zvukové efekty (například výbuch) během sledování videa. Na první pohled zajímavý nápad představuje v reálu spíše gimmick, který jednou vyzkoušíte a poté pravděpodobně necháte navždy vypnutý.

Sony Xperia 5

Pochválit lze rovněž výstup do sluchátek v podobě USB-C či Bluetooth 5.0, a to s podporou aptX, Hi-Res Audio, Hi-Res Audio Wireless (s podporovanými formáty LPCM, FLAC, ALAC, DSD) i LDAC . Potěší rovněž propracovaná aplikace přehrávání hudby, která umožňuje propojení s Google Diskem.

Líbilo se nám
 • bezproblémová hlasitost i kvalita
 • duální reproduktory
 • propracovaná aplikace hudebního přehrávače

Výkon hardwaru: více než dostatečný

Více než dostatek výkonu zajišťuje Snapdragon 855 spolu s 6 GB operační paměti a 128GB úložištěm, ze kterého po zapnutí zůstane dostupných přibližně 110 GB. Hnidopichové by mohli vytknout snad jen přítomnost méně rychlého typu úložiště UFS 2.1, což mi však v praxi nijak nepřekáželo. Milovníci mobilního hraní naopak ocení aplikaci Vylepšení Her, která umožní skrýt notifikace, vypnout adaptivní jas či uvolnit RAM po spuštění hry. Netřeba asi dodávat, že hraní s telefonem je maximálně plynulé a rozhodně nenarazíte na žádné výkonnostní limity, a to pravděpodobně ani z dlouhodobého hlediska.

Líbilo se nám
 • naprostý dostatek výkonu
 • herní software

Výdrž baterie: bez rychlého nabíjení to nejde

Během používání jsem vyzkoušel režim adaptivního nabíjení baterie, který dokáže vysledovat vaše „nabíjecí“ návyky a podle toho reguluje výkon nabíjení takovým způsobem, aby posledních pár procent nabil těsně před tím, než telefon odpojíte. I přesto, že se v telefonu nachází nijak nadprůměrná 3 140mAh baterie, jsem neměl problém vydržet jeden den. Výdrž u Xperie 5 je díky menšímu displeji subjektivně o něco lepší než u Xperie 1. Rychlé 18W nabíjení přitom zajistí skrze USB-C nabití do 50 % přibližně za půl hodiny. Bohužel se však musíme smířit s absencí bezdrátového nabíjení, kterou bych u telefonu za dvacet tisíc korun rád viděl.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 5 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 11 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 17 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 23 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 29 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 35 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 43 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 53 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 66 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 83 minut
Líbilo se nám
 • funkce adaptivního nabíjení
 • rychlé 18W nabíjení
Nelíbilo se nám
 • absence bezdrátového nabíjení
 • pouze průměrná výdrž
Diskuze ke článku
Carda
Chci hlavně pochválit displej 21:9 je lepší než 16:9 a prudím tady na fóru protože vám závidím
Na můj huawei 16:9 se už fakt nedá dívat
TuboPeros
Mám ixperii 5 a ...... Pecka!
Fotky skvělé a to i v šeru. To že jde koupit lepší na fotky nezájem protože rozdíl je opravdu mini. Do ruky padne dokonale a vydrží skoro dva dny volného používání. A mohl bych pokračovat. Plusů je mnoho a to mínusů ale ty má i konkurence. Dokonce když přišel z předobjednávky a začal jsem testovat tak brácha řekl že mu sedí líp než iphone11 .????????????
Mara Studna
Mara Studna
Ha-ha-ha-Sony se toto povedlo,to je realita-ha-ha-ha.

Lexon
Po pár dnech provozu musím konstatovat, že je to super telefon. Měl jsem Xperii XZ1 a tato pětka i když je vyšší, tak mi díky ostatním kompaktnějším rozměrům sedí lépe. Lépe se drží a dokonce i mnohem lépe (paradoxně) sedí v kapse kalhot (pouzdra nepoužívám).
Další super věc je OLED displej, kde je černá opravdu černá (vypnutý displej) a tak si při čtení v noci mužů nastavit jas fontu v čtečce takový jaký opravdu potřebuji aby to bylo příjemné na oči (+ pozitivní dopad na výdrž baterie).
Ambientní displej je pro mě novinka na kterou jsem si tak zvykl, že bych už telefon bez této funkce nechtěl. Asi to je u ostatních značek běžné, nevím, do teď jsem to neznal.
Fotky mi přijdou v pohodě. Lepší než u XZ1. Nicméně nehraju si na profíka a na fotky z dovolené a občasné focení různých informací mi to bohatě stačí. Optický 2x zoom se hodí a ultra-wild čočka může udělat zajímavou doplňující fotku do vašeho alba.
S poměrem stran displeje jsem také velmi spokojený. Ačkoli nejde o "pádlo", tak se teď krásně pohodlně píše aniž bych viděl jen klávesnici a jeden aktivní řádek. Těch pár her co hraji si s tím poradilo perfektně - v podstatě to na nich nepoznáte. Jediná nevýhoda (a opravdu pro mě jen jediná) je při sledování YouTube videa. Máte tam černé pruhy. Nicméně YT videa často na mobilu nesleduji a když něco dohledávám, tak to těch pár minut vydržím.
Telefon má podle mě zbytečně malé horní a spodní okraje. Byl jsem zvyklí u Sony se nebát tam telefon držet. Teď si trochu zvykám na ty zmenšené kraje. Bohužel si lidi vykřičeli nesmysláé a nepraktická "bezrámečková" zařízení. U Xperie5 se to ale ještě jakš-takš dá.
XZ1 jsem měl 2 roky a ještě jsem u ní chtěl zůstat, ale akce na Xperii 5 + ta nejlepší možná sluchátka za 6,4k se nedalo odolat. Tato sluchátka jsem měl v plánu pořizovat a jsem rád, že jsem pár týdnů počkal ????

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze