Sony Xperia 1
recenze

Sony Xperia 1

Přivítejte japonskou jedničku
87

Každý konec je novým začátkem. To platí i pro Sony, která musela sloučit mobilní divizi s televizní a audio divizí. Jak se povedla nová vlajková loď japonského výrobce, na které se podílel tým stojící za vývojem kultovních fotoaparátů řady Alpha, a jestli se jedná o jedničku ve své třídě, se dozvíte na následujících řádcích.

Konektivita: takřka bez zaváhání

Sony u Xperie 1 neponechalo nic náhodě ani v oblasti konektivity. Telefon podporuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac i nejnovější Bluetooth 5.0. Pokud byste se náhodou ztratili nebo jen potřebovali navést do cíle, poslouží vám navigace A-GNSS (GPS + GLONASS). Pochopitelně nechybí ani NFC pro bezkontaktní platby a další chuťovkou je pak konektivita PlayStation Remote Play. Zamrzí snad jen absence nejnovějšího Wi-Fi 6 (802.11ax).

Líbilo se nám
 • nic opravdu důležitého nechybí
Nelíbilo se nám
 • chybí podpora Wi-Fi 6

Fotoaparát: do třetice všeho dobrého

Trojice zadních fotoaparátů je u Sony jednou z největších novinek, a to o to větší, že na optimalizaci tentokrát pracovali i odborníci z divize profesionálních fotoaparátů řady Alpha. Uvnitř tak najdeme obrazový procesor BIONZ X, který přináší automatické ostření Eye AF, díky kterému zachytíte perfektně ostré snímky dětí či jiných obvykle rychle a nepředvídatelně se pohybujících objektů.

Přepínání režimů by mohlo být na můj vkus o trochu rychlejší, ale jinak je fotoaplikace intuitivní a nabízí dostatečné možnosti nastavení včetně plně manuálního režimu. Telefonu nechybí ani super slow motion záznam videa o 960 snímcích za sekundu.

Noční fotografie vypadají až nečekaně dobře.

Trojice fotoaparátů (standardní, s dvojnásobným optickým zoomem a širokoúhlý fotoaparát s rozsahem 130 stupňů) disponuje identickým rozlišením 12 megapixelů. Ten standardní se chlubí špičkovou světelností f/1.6, jejíž zásluhou (společně s dalšími technologiemi) vypadají noční fotografie až nečekaně dobře, a to i přesto, že telefon žádný dedikovaný noční režim nenabídne. Osobně na nich oceňuji, že opravdu odpovídají tomu, co vidíte při focení. Nesetkáte se tak s prosvětlenými fotkami jako u Pixelů či Huawei, ale opravdu realistickým podáním. Osobně se mi noční fotky líbily nejvíc ze všech mnou v posledních době testovaných smartphonů. Možná nejsou tak efektní, na druhou stranu i ty nejschopnější telefony mají v naprosté tmě občas problém s ošetřením a Xperia 1 jednoduše vyfotí to, co vidíte, což se mi líbí. Na testovaných snímcích můžete vidět, že nechybí detaily a světlo i barvy odpovídají realitě. Celkově vypadají opravdu podařeně. Pokud se navíc Sony rozhodne do budoucna tuto funkci ještě vylepšit, dokáži si představit, že může přinést i dedikovaný režim, který uživatelům nabídne i prosvětlovací režim focení.

Porovnání standardního režimu a ultraširokoúhlého režimu bez korekce a s korekcí

I denní snímky obecně si zachovávají barevnou přesnost, mají nízký šum a velmi slušnou úroveň detailů. Výrobce ale nezapomněl ani na dvojnásobný teleobjektiv, který disponuje stejně jako standardní fotoaparát důležitou optickou stabilizací. Ta funguje velmi dobře. U širokoúhlého objektivu s rozsahem 130 stupňů, což je jedna z nejvyšších hodnot, se kterou jsem se zatím setkal, stojí za to zmínit, že má uživatel na výběr mezi redukcí efektu rybího oka či zachováním vyšší kvality. S výslednými snímky jsem byl zcela spokojen.

Skvěle vypadají rovněž portréty, u kterých telefon dokáže zpravidla velmi dobře oddělit objekt od pozadí, k čemuž přispívá i zmiňovaná technologie Eye AF. Telefon zaostří přímo na oko a vyfotí tak opravdu pěknou, ostrou fotku. Během pouhé jedné sekundy dokáže navíc vyfotit až deset snímků, což je ideální pro zachycení hyperaktivního dítěte či psího společníka, který nechce zůstat na místě.

Srovnání standardního fotoaparátu, fotoaparátu s dvojnásobným optickým přiblížením a ultraširokoúhlého fotoaparátu
K tomu, aby nebyla videa roztřepaná, slouží hybridní stabilizace.

Video lze natáčet až ve 4K při 30 FPS a i zde si Sony vedlo velmi dobře. Schopnost natáčet v 60 FPS je pak přitom pouze otázkou případné softwarové aktualizace, neboť výkonu na něj telefon má požehnaně. K tomu, aby nebyla videa roztřepaná, slouží hybridní stabilizace kombinující optickou a elektronickou, která funguje jak u standardního režimu, tak režimu dvojnásobného přiblížení . Pokud si chcete zahrát na režiséra a natáčet opravdu filmové záběry, určitě vyzkoušejte již předinstalovanou aplikaci Cinema Pro, která vám umožní si vybrat ze širokého množství nastavení a různých barevných nádechů, které videím dodají filmový look.

Sony Xperia 1 testovací video 2160p 30 FPS

Sony Xperia 1 testovací video teleobjektiv 2160p 30 FPS

Sony Xperia 1 testovací video ultraširokoúhlé 1080p 30 FPS

Sony Xperia 1 testovací video 1080p 30 FPS

Sony Xperia 1 testovací video 1080p 60 FPS

Líbilo se nám
 • pokročilá hybridní stabilizace
 • nadstandardní noční fotografie
 • technologie Eye AF z fotoaparátů řady Alpha
 • velmi pěkné portréty
 • vysoká kvalita fotografií
 • předinstalovaná aplikace Cinema Pro
 • opravdu široký rozsah ultraširokoúhlého fotoaparátu
 • možnost si vybrat mezi redukcí efektu rybího oka a zachováním kvality
Nelíbilo se nám
 • přepínání mezi jednotlivými fotoaparáty je pomalejší
 • zatím chybí podpora natáčení ve 4K při 60 FPS

Software: ve šlépějích Pixelů

Trend poslední doby dávat do smartphonů spíše čistý Android doplněný maximálně o pár aplikaci se rozhodlo následovat i Sony. Uvnitř najdeme verzi Android 9 Pie, v době testování s nejnovějšími červnovými bezpečnostními záplatami a několika užitečnými aplikacemi.

Pro hráče je zde k dispozici například aplikace pro vylepšení herního zážitku, která umožní nahrávání gameplay videí či vypnutí notifikací. Pochopitelně nechybí ani boční snímač Side Sense, kdy poklepáním na bok telefonu zobrazíte nejvíce používané či vámi zvolené aplikace. Tuto funkci jsem však osobně příliš často nevyužíval, neboť ne vždy fungovala tak, jak jsem si představoval. Navíc ji při vhodném uspořádání aplikací na ploše s největší pravděpodobností ani příliš nebudete potřebovat. Obávat se nemusíte ani toho, že byste nedosáhli palcem na vrchní notifikační roletku. Z prostředku displeje stačí provést tah dolů a lišta sjede. Sony za použití takřka čistého Androidu chválím a věřím, že je to ta správná cesta.

Líbilo se nám
 • takřka čistý Android 9 Pie
 • aplikace pro vylepšení herního zážitku
 • nejnovější bezpečnostní záplaty

Diskuze ke článku
Mara Studna
Mara Studna
Velmi pěkná a objektivní nezaujatá recenze!Co jste napsal velmi výstižně,že Sony opravdu v noci fotí přesně to,co vidíte a mohu sám dodat,vzhledem k tomu,že tuto krásnou Sony vlastním,že je to pravda.A musím dodat,že zvláště povedený je na noční fotografie manuální režim,kde se dá dosahovat velmi pěkných výsledků.Bohužel co se týká výběru barvy,na našem trhu se nabízí pouze černá,Vy máte jinou zkušenost?Jinak je to opravdu za mne špičkový stroj a jsem s ním moc spokojen.Ještě jednou dík za Vámi moc hezkou recenzi.
Jab
Absence jacku by měla být v mínusech.
Luboš
Vypadá zajímavě, a uvažuji o ní,jen si jí musím někde vyzkoušet bez přivázání k nějakému kabelu v obchodech. Za mínus považuji, Malé úložiště128gb je prostě málo, 256/512gb by bylo lepší,repro který je dole a ne na čele,bezdrát který není, hybrid.slot, pouze černou verzi, nejsou k ní sluchátka XM3 jako k předchozím modelům. mám XZ2 a k ní byly XM2
Mara Studna
Mara Studna
S tím sice souhlasím,ale dnes je bohužel trend jack již nedávat,s tím se musíme smířit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze