Sony WI-1000X
recenze

Sony WI-1000X

Špunty s pořádnou parou

Každý ví, že nejlepší sluchátka bývají nejčastěji ta velká, do kterých se vaše uší schovají jako do peřinky a můžete si užívat kvalitní hudbu do sytosti. Málokdo ale ví, že i obyčejné špunty mají své zástupce v té nejvyšší kategorii, kde dokáží kvalitou zvuku kralovat i velkým sluchátkům. Přesně taková mají být i Sony WI-1000X, kterým se dnes podíváme na zoubek.

Vnitřní hardware a funkce: na plné obrátky

Pokud si sluchátka WI-1000X pořídíte, připojíte si je k jakémukoli zařízení snadno pomocí Bluetooth 4.2, nebo je spárujte s vaším telefonem prostřednictvím NFC. Mohlo by tu být sice už Bluetooth 5.0, ale přítomnost skutečně kvalitních kodeků mi náladu opět spravila. Nechybí aptX, aptX HD ani LDAC. Pokud zároveň vlastníte zařízení s Androidem 8.0 Oreo, můžete sluchátka využívat na maximum. Sluchátka možná tedy stojí hodně peněz, ale dostanete za ně také hodně muziky. Doslova.

Sony WI-1000X

Velmi mě potěšila také přítomnost vibračního motorku, který je umístěn v polstrování nákrčníku, který vždy spočívá na vašem krku. V zimě, kdy máte krk schovaný šálou a máte na sobě spoustu vrstev oblečení, není moc užitečný, ale pokud spočívá nákrčník skutečně na vašem krku, jde o skvělou přidanou hodnotu. Nemusíte mít ani sluchátka v uších a poznáte, že vám někdo volá, jelikož vám zavibruje nákrčník. Jen škoda, že vibrace nefungují i pro jiné aktivity. Sluchátka by mohla zavibrovat třeba při příchodu notifikací nebo jen při úspěšném spárování zařízení. Takhle je potenciál zkrátka nevyužitý.

Na danou velikost sluchátek mohu pochválit také jejich výdrž. Slibovaných 10 hodin výdrže s aktivním potlačením hluku se jim dokonce povedlo o necelé 2 hodiny překonat, takže o baterii se opravdu strachovat nemusíte. A pokud vám přeci jen sluchátka nečekaně zahlásí vybitou baterii, můžete je doplna dobít do hodiny pomocí microUSB, nebo je snadno v balení přidaným jack kabelem s microUSB na druhém konci připojit ke svému telefonu či jinému zařízení. Zamrzí však, že při propojení skrz kabel ztratí bez baterie schopnost aktivního potlačení hluku, takže se z nich stanou prostě jen skutečně kvalitní, ale obyčejné špunty.

Sony WI-1000X

A když už jsme u aktivního potlačení hluku, kterým tato sluchátka oplývají, pojďme se mu podívat na zoubek. Funguje opravdu skvěle a daří se mu odříznout vás od okolního světa. Není sice tak působivé jako u sluchátek Bose, ale přesto rozhodně patří mezi ty nejlepší. V základu si můžete pomocí tlačítka vybrat, zda chcete mít potlačení vypnuto, zapnuto, nebo zda chcete využít funkce Ambient Sound, která přenáší do sluchátek i trochu okolního zvuku, abyste nebyli úplně izolovaní od dění kolem vás.

Více možností však dostanete po stažení aplikace Sony pro sluchátka, která je silnou stránkou sluchátek. Po nainstalování můžete totiž hned ovládat potlačení hluku mnohem detailněji – na výběr máte hned z 20 úrovní. Zároveň je tu také funkce optimalizace potlačení na základě vašeho prostředí. Tato funkce se tak velmi hodí ve vlaku nebo letadle, jelikož bere v potaz i změnu tlaku.

Velmi užitečná je také možnost zapnout u potlačení hluku upřednostňování lidského hlasu, který se k vám snáze dostane. Méně užitečná mi poté přišla volba Adaptive Sound Control. Ta vám neustále upravuje úroveň síly potlačení v závislosti na vašem prostředí, přičemž by měla brát v potaz i vaší polohu. Osobně jsem jí však nevyužíval, jelikož mi nepřišla moc spolehlivá, a navíc mě neustálé přepínání úrovně potlačení otravovalo.

Potlačení hluku není tak působivé jako u sluchátek Bose, ale přesto patří mezi ty nejlepší.

Funkcí je však v aplikaci ještě mnohem více. Najdeme tu ekvalizér, v němž si můžete upravit prostorový efekt zvuku, a jsou tu různé režimy simulování zvuku (třeba koncertní sál, v aréna, venkovní koncert a tak dále). Můžete zde také vybrat kvalitu zvuku, nebo zda chcete mít zapnuté DSEE HX od Sony, které má zlepšovat kvalitu komprimovaných nahrávek a podobně.

Aplikace mi nikdy nespadla, běžela vždy rychle a její prostředí je přehledné. Jednalo se zkrátka o bezproblémového a užitečného společníka, takže by si jí měl každý majitel sluchátek Sony určitě alespoň vyzkoušet.

Zvuk: pravá symfonie

V oblasti zvukové kvality nemohu sluchátkům WI-1000X prakticky nic vytknout. Ve zkratce jsou to ty nejlépe hrající špunty s aktivním potlačením hluku na trhu. Středy i výšky jsou velmi příjemné a čisté, přičemž hlavní pozornost na sebe strhávají hutné basy. Občas jsou u některých skladeb možná až moc silné, ale nikdy ne tolik, aby nějak narušovaly skvělý hudební zážitek. Celkově mají tato sluchátka skvěle vyvážený a čistý zvukový projev, který je v kombinaci s potlačením hluku opravdu působivý.

Sony WI-1000X

Kvalitu zvuku musím zkrátka pochválit. Tyto špunty z ní dokonce lépe než nepatrně dražší velká sluchátka Bose QC35 II, kkterá jsem rovněž recenzoval. Sony má mnohem živější a dynamičtější zvuk, který vás zkrátka donutí pohupovat si hlavou nebo podupávat do rytmu. Poslouchání hudby se vám s nimi nikdy neomrzí a u každé nové skladby nehledě na žánr mě dokázaly svým zvukem znovu překvapovat.

Zároveň jsou velmi čisté a hlasité i hovory, a to pro obě strany. Sluchátka vám hezky vytáhnou především středové tóny hlasu a zároveň slyšíte vcelku dobře i sami sebe, byť občas jsem se přistihl, že do sluchátek zbytečně moc křičím.

Zhodnocení: tohle se prostě povedlo

8 a půl tisíce korun za špuntová sluchátka není málo a spousta audiofilů nad nimi možná i ohrne nos. Takovým však poradím jen jedno – zkuste si je jen na pár vteřin nasadit a uvidíte, že ani ten svět malých špuntů nemusí být špatný. Sluchátka Sony WI-1000X jsou zkrátka proklatě dobrá. Mají vyvážený, čistý a dynamicky působící zvukový projev, pohodlně se nosí na krku, mají řadu funkcí, podporují plejádu kvalitních bezdrátových kodeků a mají skvělé aktivní potlačení okolního hluku.

Sony WI-1000X
Nechvalně známá slabá výdrž baterie bezdrátových špuntů tato sluchátka netrápí.

Ano, mě osobně moc v uších nedržely, ale ostatní po vhodném výběru špuntů stejný problém neměli. Jen ta tlačítka a otravné pěchování kabelu do nákrčníku bych rád změnil. Krom toho jsem však se sluchátky neměl vůbec žádný problém. Propojení se nikdy ani nepřerušilo a především se Sony zbavilo té největší výtky pro tento typ sluchátek.

Nechvalně známá slabá výdrž baterie bezdrátových špuntů totiž sluchátka WI-1000X netrápí, jelikož jsem s nimi vydržel poslouchat hudbu často téměř 12 hodin. To je na danou kategorii skvělá hodnota, a právě díky výdrži se nebojím tato sluchátka doporučit. WI-1000X jsou skvělou alternativou pro velká cestovní sluchátka a nemusíte se bát ztráty kvality zvuku. Jen si pro jistotu před koupí vyzkoušejte, jak vám sedí v uších, abyste z neustálého pocitu vypadávajících sluchátek nebyli stejně otrávení jako já.

Klady
  • velmi kvalitní a dynamický zvuk
  • výborná výdrž baterie
  • podpora řady kvalitních kodeků
  • povedená konstrukce
  • bohaté příslušenství
  • mnoho funkcí v aplikaci
Zápory
  • ovládání tlačítky není nejpohodlnější
  • špunty nemusí sedět dobře v uších