Samsung Gear S3
recenze

Samsung Gear S3

Téměř perfektní
49

Trh chytrých hodinek v současnosti přinejlepším stagnuje. Mnoho výrobců si dalo s novými zařízení i roční pauzu a nová verze Android Wear byla několikrát odložena. Přesto se však na naše zápěstí dostala již třetí generace hodinek Gear S od Samsungu. Dokáže jihokorejský výrobce vzkřísit pohasínající zájem zákazníků, nebo jej nechá zhasnout úplně?

Systém a aplikace: štěstí v neštěstí

Systémem je i v nových Gear S3 domácí Tizen, který se od poslední generace prakticky nezměnil. Kruhového displeje využívá na maximum a navíc umí spolupracovat s mnoha zařízeními. Podporovány jsou jak telefony s minimálně 1,5 GB RAM a Androidem 4.4, tak i iPhone 5 a novější s iOS 9.0. Na jablečné platformě však musíte počítat s jistými funkčními omezeními hodinek. Bližší informace o omezeních pro iOS naleznete na těchto oficiálních stránkách.

Ciferníky a základní prostředí

O běh se stará dvoujádrový Exynos 7270 a 786 MB RAM, přičemž nechybí rovněž 4GB interní úložiště. Do něj můžete ukládat obrázky či hudbu a opět se tak o něco více oprostit od telefonu. Pro tyto účely je však uživatelsky přístupných jen něco málo přes 2 GB. Mezi další funkce patří veledůležité Bluetooth 4.2, Wi-Fi či NFC.

V Tizenu je vše krásně zpracováno, systém běží neuvěřitelně plynulé a spolehlivě (obzvláště v porovnání s Android Wear) a nikdy jsme se nesetkali s žádnými bugy či trháním. V prostředí se pohybujete zejména otočnou lunetou, kdy vás točení po směru hodinových ručiček přepíná rychle v seznamu vámi zvolených aplikací a v protisměru se dostanete do notifikací. Spodní tlačítko na pravém boku slouží pro otevření menu všech aplikací, dvojité stisknutí může provést vámi zvolenou akci a především vás stisknutím v nějaké aplikaci či nastavení vrátí na domovský ciferník. Horní tlačítko tolik funkcí nemá a vrátí vás vždy jen o krok zpět.

Prohlídka nastavením, aplikace pro hudbu a galerie

K plnému ovládání je však samozřejmě nutné využívat také dotykového displeje, kdy klepáním potvrzujete vaše volby a swipe ze shora na ciferníku vás dostane do speciální lišty. Zde najdete pár rychlých zkratek nastavení jako ovládání jasu a hlasitosti, vypnutí/zapnutí režimu „Nerušit“ či tlačítko, které vás dostane rychle do hudebního přehrávače.

Mimo užitečných notifikací z telefonu, na které můžete klidně i odpovídat pomocí klávesnice či hlasem, nabídnou hodinky samozřejmě také aplikace jako kalendář, poznámky, počasí a další. Tím jsme se ovšem dostali k největší bolístce, a tou jsou právě aplikace. Moc jich na výběr není, kvalitou se každá drasticky liší a k jejich stažení je potřeba využívat přímo obchodu od Samsungu, který se nachází jak přímo v hodinkách, tak i v aplikaci Samsung Gear ve vašem telefonu. Pokud tedy chcete třeba podporu Spotify, které přišla teprve nedávno, musíte stáhnout aplikaci dodatečně přímo do hodinek.

Počasí, telefon, kontakty a barometr

To je mnohem těžkopádnější přístup než u Android Wear, kde stačí mít staženou klasickou Android aplikaci ve vašem telefonu a pokud je ta možnost, automaticky se stáhne i „hodinková“ varianta na vaše Android Wear zařízení. Vy nic nemusíte řešit a propojení s Googlem se automatiky o vše postará. U Samsungu tak musíte dělat všechno dvakrát a navíc nefunguje povinná aplikace Samsung Gear v telefonu zrovna spolehlivě.

Aplikace Samsung Gear

Z ní můžete nastavovat všechno možné, co se týče fungování hodinek a jejich obsahu. Je tu také domov všech aplikací a jejich obchodu, což mě přivádí k aktualizacím, kterými jsem byl nucen projít. Drobná aktualizace aplikace zabrala klidně 3 minuty, a to jsem musel mít štěstí, jelikož se často stávalo, že se aktualizace zkrátka správně nestáhla či nenainstalovala a musel jsem začínat od začátku. Rovněž instalace nových aplikací z obchodu se párkrát nepochopitelně zcela zasekla či trvala podezřele dlouho.

Poznámky, kalendář, budík a psaní zpráv

Hlavním problémem však zůstává malé množství aplikací, které nejsou často ani moc dobré či zrovna dvakrát užitečné. Spousta z nich má kostrbaté ovládání a titěrný interface, kde musíte klepat na malinká tlačítka. V oblasti aplikací vytřou zkrátka Apple Watch s Geary podlahu, dokonce i zmiňovaný Android Wear je na tom s jejich integrací lépe. Třeba dokonce i již zmiňované Spotify prakticky nefunguje a neustále hlásí chybu s Bluetooth připojením, byť vše ostatní přes Bluetooth funguje bezchybně.

Obchod Galaxy Apps

Na druhou stranu musím pochválit předinstalované nativní aplikace, které fungují skvěle a jsou výborně navrženy, a nespočet různých ciferníků, které lze sehnat. Samsung nutno v tomto ohledu pochválit, jelikož jsou hodinky vybaveny výborně zpracovaným setem aplikací hned od začátku, což mnoho lidí ocení. Rovněž i aplikace třetích stran umí být samozřejmě velmi dobré, ale musíte se k nim zkrátka prokousat přes desítky těch špatných nebo za ně zaplatit. Placených ciferníků a aplikací je tu až překvapivé množství a občas jsou ceny tak trochu přemrštěné.

Líbilo se nám:

  • pěkné prostředí
  • žádné bugy či sekání
  • spousta ciferníků

Nelíbilo se nám:

  • málo aplikací
  • nekonzistentní kvalita aplikací
  • problémy s aplikací Samsung Gear

Senzory: nic neunikne

Asi nejvýraznějším senzorem je tu ten, který monitoruje váš srdeční tep. Nachází se samozřejmě vespod hodinek a je možné u něj nastavit pravidelné automatické kontroly tepu. K měření však musíte mít hodinky nasazeny lehce za zápěstím, aby senzor neblokovala kost. K tomuto nasazení vás hodinky v případě nouze vyzvou a odmítnou jinak měřit tep, takže na to nemusíte pořád myslet. Naměřené hodnoty jsou sice spíše jen orientační a nepočítejte tak s kdo ví jakou přesností, avšak vždy jsem nějakou hodnotu dostal.

Samsung Gear S3

Dále v hodinkách nalezneme povinou výbavu chytrých hodinek, jako je akcelerometr, gyroskop a dokonce i barometr. Zmíníme opět také senzor okolního světla, který vždy perfektně přizpůsobí jas displeje ještě před samotným rozsvícením, takže vás jas nikdy nepraští do očí. Pochvalu zaslouží také detekce automatického rozsvícení, když se chcete podívat na čas. Za celou dobu používání mě tato funkce nikdy nezklamala a displej se jinak při běžném nošení vůbec sám nerozsvěcoval – pouze pokud jsem chtěl vidět čas. V tom si zaslouží Samsung velkou pochvalu, jelikož ostatní hodinky s Android Wear na tom zatím tak dobře nejsou.

Dále se můžete spolehnout na pedometr (krokoměr), který bude počítat každý váš krok a jehož výsledky lze sdílet i přes aplikaci S Health s vaším telefonem. Hodinky si dokonce pohlídají i to, kolik podlaží denně vyjdete, a pokud budete nepřiměřeně dlouho v jedné poloze, upozorní vás, že byste se měli trochu protáhnout. Novinku potom představuje také integrace GPS a GLONASSu, díky nimž je monitoring pohybové aktivity opět o něco jednodušší a nepohrdnou jí určitě ani zapálení cestovatelé.

Líbilo se nám:

  • plná výbava senzorů
  • GPS i GLONASS
  • spolehlivá automatická regulace jasu
  • skvěle fungující rozsvěcení displeje
Diskuze ke článku
DV
Prileju si trochu do ohne zastupcu smart watch (nekomentuji fitness cast hodinek): k cemu potrebujete mit zmensene repliky aplikaci, her ap. na hodinkach (u S3 jeste s omezenim Tizenem), kdyz stejne mobil vsichni nosime ssebou (i na to ranni probehnuti, kdy nekdo posloucha hudbu a ovladani ma na telefonu nebo snure ke sluchatkam)? Krome notifikaci, ktere jsem (v praci) zacal pouzivat, nevidim ve smart watch zadnou pridanou hodnotu. A to mam specificke wearables (ano, sport watch) uz rok a nosim je kvuli jinym funkcim 24/7)...Je to muj nazor/postreh, ja jsem holt nenasel duvod mit klasicke smart watch jako jsou tyto a dalsi v textu zminene. Presvedci me nekdo, proc mit napr. WhatsUp nebo FB nebo nejakou hru jak na mobilu, tak na pidi smart watch? Ale rozzmne, prosim, mobil meme ssebou neustale :-( Diky.
Marek
Mám na SW jedinej názor. Samozřejmě, že hry a takový blbůstky jsou víceméně zbytečný, ale nikdo vás to nenutí stahovat, nemusí tam být. Se zprávami to mám tak, že mám mobil v kapse na vibrace kvůli škole a proto v 99% případů neodpovím hned kvůli tomu, že to prostě necítím. S hodnikami tohle všechno jde. Navíc Geary jsou hodně samostatný a výdrž je taky docela dobrá podle všech recenzí a názorů takže pro mě palec nahorů. Samozřejmě, každý má rád něco jiného, někdo za to ty peníze nechce dát. Taky lidi musí pečlivě hledat a i třeba nějakou tu stovku nebo dokonce i 1000 ušetří
Kulich
Nemohu s vámi ani trochu souhlasit. Za mě chytré hodinky jsou úžasný kamarád a pomocník. Možnost napsat rychle sms ze zápěstí aniž bych musel vytahovat mobil riskovat, že mi vypadne z ruky a stejně tak samotná možnost volání. Samotné notifikace mě nezajímají tam nevidím žádný smysl, ale další využitá je super. Super je hlavně možnost rychle si napsat nebo namluvit poznámku aniž bych musel složitě manipulovat s mobilem. To vaše pidi v tom je síla. Pokud sedí celý den v kanceláři, tak asi si vystačí s mobilem, ale kdo žije aktivně, tak má plno příležitostí, kdy se smart watch stanou nejlepším kamarádem. Spíš je třeba si uvědomit, že brzy mobil díky možností ohýbání se stane brzy velkým náramkem, který budeme nosit na zápěstí a pak asi budou chytré hodinky opravdu zbytečné.
Jirka.s
Potřeboval bych poradit.Chci hodinkami nahradit kompletně telefon(rozuměj telefonní funkce, SMS a hovory, na ostatní blbosti jako fcb apod mám 8" tablet) a teď řeším které hodinky koupit.Doteď jsem používal sw3 od Sony, no jelikož to na nové hodinky od Sony v dohledné i nedohledné době nevypadá, tak se musím porozhlédnout u konkurence.Koupil jsem nedávno za 300,- DZ09 z činy, volání a SMS dobrý, ale nejdou tam žádné aplikace a já hlavně potřebuji apku na věrnostní karty do různých obchodu,strašně jsem si zvykl to mít v hodinkách na ruce. Gear s3 jsou krásné a byly by horkým kandidátem, ale mají esim a tento způsob u nás bude zprovozněn tak nejdříve za rok podle mého, protože co vím, tak tmobile to začal teprve testovat, nebo se pletu a esim u nás jde zprovoznit u některého operátora?Takže to chce asi klasickou sim,našel jsem jen jednoho kandidáta a tím jsou LG watch urbane w200.Poradí někdo, jsou ještě nějaké s android wear na sim která bude už teď bez problémů fachat kromě LGw200?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze