Samsung Gear S
recenze

Samsung Gear S

Smartphone omotaný kolem ruky

Větší, tlustší, dražší, zato se zakřiveným displejem a po technické stránce téměř nekompromisní. Takové jsou nové hodinky od Samsungu, takové jsou Gear S. Samsung se nesnažil vyrobit ty nejluxusnější hodinky, ale implementoval výkon a funkce smartphonu do malého těla tak, aby vaše zápěstí aspirovalo na to být nejchytřejší ze všech.

Volání a SMS, GPS: jako smartphone

Samsung Gear S jsou více mobilním telefonem než „pouhými“ chytrými hodinkami, dokazuje to přítomnost telefonního modulu a GPS čipu. Možnosti, jak s Gear S volat jsou dvě – již zmíněné vložení SIM karty, kdy hodinky fungují jako samostatný smartphone, nebo pomocí Bluetooth, kdy si hodinky bez vložené SIM karty pouze přebírají hovory z telefonu. I tímto způsobem lze však hovory uskutečňovat přímo z hodinek – hodinky pomocí Bluetooth pošlou příkaz do mobilního telefonu na vytočení hovoru, hovor se začne spojovat, displej telefonu pohasne a veškerou konverzaci následně obsloužíte pomocí hodinek, a to díky zabudovanému hlasitému reproduktoru a mikrofonu. Využít samozřejmě můžete také náhlavní soupravu připojenou přes Bluetooth. Naprosto stejná situace platí v případě SMS zpráv – v případě, že je v hodinkách vložena SIM karta, SMS zpráva se odešle přímo z nich, v případě, že jsou hodinky připojeny pomocí Bluetooth s telefonem, ale není v nich vložená SIM karta, SMS zpráva se sice z hodinek odešle, ale veškerou komunikaci zprostředkovává mobilní telefon, ne hodinky samotné.

Další možný případ je ten, kdy je SIM karta vložena jak v mobilním telefonu, tak i v hodinkách. V tomto případě máte v podstatě dva mobilní telefony se dvěma různými SIM kartami, na hodinkách si navíc můžete nastavit, že všechny příchozí hovory na mobilní telefon budou přesměrovány na hodinky. Tato funkce je však zpoplatněna jako klasický odchozí hovor, vyplatí se tedy pouze, pokud máte na SIM kartě v mobilním telefonu neomezený tarif. Poslední možný případ je ten, že v hodinkách ani v mobilním telefonu není vložena SIM karta, případně jsou hodinky bez SIM karty odpojeny od telefonu. V takovém případě můžete z hodinek uskutečnit pouze nouzové hovory, respektive volání na 112.

Zastavíme se také u GPS čipu, kterým hodinky disponují. Jedná se o právoplatný GPS modul, hodinky tedy pouze nepřebírají informace z mobilního telefonu, i když tato možnost bude zřejmě častěji využívaná. Ptáte se proč? GPS čip v hodinkách Gear S je málo citlivý a v případě, že se rozhodnete používat hodinky k navigaci bez připojeného mobilního telefonu pomocí Bluetooth, načítají vaši polohu dlouhou dobu, zhruba 1 minutu a to ještě za podmínky, že se nacházíte na volném prostranství s výhledem na oblohu. Za oknem si tedy „ani neškrtnete“.

Samsung Gear S

Něco jiného je, když jsou hodinky spojeny s telefonem. Využívají totiž přesnějšího a rychlejšího čipu v mobilním telefonu a pomocí Bluetooth si „tahají“ informace o poloze. Vyhledání polohy je v takovém případě otázkou zhruba 10 vteřin. Když už se bavíme o GPS, zmíníme také mapovou aplikaci Navigátor, což je převlečená aplikace Here for Gear. Při prvním spuštění aplikace Here for Gear jste vyzváni ke stažení aplikace do telefonu, až poté (druhé a další spuštění) je možné využívat aplikaci nezávisle na mobilním telefonu, avšak s již zmíněným pomalým GPS čipem. Výhodou je možnost stáhnutí si mapových podkladů pro off-line používání, a to přímo z hodinek samotných. Česká republika má zhruba 185 MB, stažení je otázkou pár minut. Navigace je na malém displeji až nad očekávání pohodlná, mapové podklady jsou dostatečně podrobné, na místo určení se můžete navigovat buď formou kompasu (s podporou vibrací, signalizující změnu směru), nebo pomocí map, které jsou však na malém displeji tak trochu „titěrné“. Hlasovou navigaci bohužel na hodinkách nevyužijete.

Samsung Gear S

Wi-Fi a mobilní data: pro on-line svět

Hodinky se dále chlubí podporou Wi-Fi, to využijete hlavně v případech, kdy nejste připojeni k mobilnímu telefonu a využíváte hodinky samostatně, nezávisle na mobilním telefonu. V opačném případě (tedy za předpokladu, že jsou hodinky propojeny s mobilním telefonem pomocí Bluetooth) hodinky VŽDY berou data z mobilního telefonu, pro využívání Wi-Fi je nutné hodinky od telefonu odpojit. Wi-Fi na hodinkách se sice s připojeným telefonem zapne, avšak data se primárně berou z Bluetooth, respektive z mobilního telefonu.

Mobilní data oceníte vždy, když není dostupná Wi-Fi a hodinky máte odpojeny od telefonu. V takovém případě se hodinky automaticky spojí se sítí a začnou čerpat data z vašeho FUP limitu, který na dané SIM kartě vložené v hodinkách máte.

Diskuze ke článku
Driver
V kostce asi takto. Zatím co u Gear2 máte pocit, že musíte tahat stále mobil i hodinky, jinak zmeškáte hovor, a tedy mobil musíte brát a zvažujete zda brát k tomu navíc Gear2, u GearS už mobil nutně nepotřebujete a nosíte jen hodinky. Můžete běhat, mobil Vám nevypadne z kapsy, prostě jste volnější v pohybu a nic nezmeškáte. Je to konečně all in one. Doporučuji buď vše nebo nic. Ale čekat na příští rok je nesmysl. GearS2 budou v prodeji na Vánoce 2015 a budou obsahovat jen drobné vylepšení, takový facelift. Nemají konkurenci, nenutí je nic rychle jít kupředu. Jako Note. Už pátý rok pořád jen drobné vylepšení. A aku neřešte. Den dají a přes noc nabíjíte. Když chcete, vydrží celý víkend včetně Pátku. Ale musíte chtít. :o)
Breta
Samsung nemusím, ale je fakt že tohle je taková předzvěst jak to bude vypadat, smartphone omotanej na zápěstí a možností narovnat a používat tak jako to děláme dneska a pak zase z5 ohnout na zápěstí:). Takhle bych si to představoval a snad i přál:).
Mirek
Vypadaji hezky na fotce, kdyz jde videt jen predni strana, jinak je to ale hodne spatne. Snazi se o elegantni vzhled, ale z jakehokoli uhlu vypadaji lacine a nevkusne.

Myslim, ze se Samsung mel pokusit o hranaty vzhled ala Casio G-shock a bylo by to lepsi. Hodinky jsou modni doplnek, udelat nejake pekne neni jen tak. Funkce jsou az druhorada vec.
wondra
Lidi, podobne hodinky se dají koupi i za par stovek. Na netu jich je moc, umí telefonovat, slot na simku, pametovku, foťák, dotykové, synchronizace pres bluetooth s mobilem a stojí to třeba 700,- :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze