Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)
recenze

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)

Větší tablet pro absolutně nenáročné
54

Obyčejné tablety již zdaleka nemají na růžích ustláno. Často je nahrazují telefony s obřími displeji. Segment deseti a vícepalcových modelů však své místo na trhu stále má. Samsung pro méně náročné uživatele připravuje řadu Galaxy Tab A. Nejnovější přírůstek má kvalitní displej, USB-C a slušný zvuk. Bude to stačit na obhájení ceny téměř 7 tisíc korun?

Prostředí: hlavně nově

V tabletu se nachází dle očekávání nejnovější prostředí Androidu 9.0 Pie a nadstavba One UI 1.1. Zde tedy poněkud nedostává svému názvu, neboť tablet jednou rukou skutečně neovládnete. Co se týče bezpečnostních záplat, jsou aktuálně platné k 1. květnu 2019. Tento tablet je zařazen do čtvrtletních aktualizací, takže je nasnadě, že během srpna dorazí nejnovější balíček.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)

Samotné prostředí je přehledné a nezaplněné zbytečnými aplikacemi. Velká plocha přímo vybízí k používání více oken na jednom displeji. Pro tyto účely je tablet plně připraven. Stačí si nechat zobrazit naposledy spuštěné aplikace a vybrané pootevírat v samostatných oknech. Ty mohou být různě velké a dokonce i rozdílně průhledné či samozřejmě zcela neprůhledné. Dle očekávání je možné pracovat i v horizontálním režimu. Kaňkou na kráse je optimalizace, respektive nedostatečný hardware. Náročnější aplikace se spouštějí pomaleji a občas se tablet na malou chvíli zaseká.

Líbilo se nám
  • přehledné prostředí
  • práce s více okny je pohodlná
  • možnost práce v horizontálním režimu
Nelíbilo se nám
  • občasné záseky

Konektivita: i si zavoláte

Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 5.0 je samozřejmostí. Někoho by ještě potěšil infraport nebo NFC, ale obojí bohužel chybí. Na cestách ale více oceníte LT, samozřejmě se všemi pásmy používanými v ČR. Jak v internetovém prohlížeči pro Android, tak v Google Chrome, který snadno synchronizuje vaše záložky s PC, si tedy můžete internet pořádně užít.

Pokud do tabletu vložíte nanoSIM kartu, můžete skrze něj vyřizovat také SMS zprávy a hovory přes příslušné aplikace. V tabletu se dále nachází čip GPS, díky čemuž jej můžete využívat nejen k prohlížení map, ale také k navigaci.

Líbilo se nám
  • rychlé LTE
  • USB-C
  • Bluetooth 5.0
Nelíbilo se nám
  • chybí NFC

Fotoaparát: na momentky stačí

Desetipalcový tablet zřejmě nebudete běžně používat k focení, nicméně je zde připraven 8megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a světelností f/2.0. Na diodu už se nedostalo, což ale u tabletu nijak zvlášť nepřekvapí. Výsledky jsou rozhodně použitelné na momentky a samozřejmě k prohlížení na displeji tabletu. V prostředí aplikace fotoaparátu naleznete i přepínač na rychlé dvojnásobné přiblížení. Jelikož však teleobjektiv chybí, jde pouze o více zpřístupněné digitální přiblížení, čímž trpí celková kvalita fotografie.

Ukázkové fotografie

Záznam videa je umožněn ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Výsledek je veskrze průměrný, ale opět to není něco, co by nás v případě tabletu nějak výrazněji trápilo.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) (testovací video) – 1080p, 30 FPS

V permanenci bude spíše čelní 5megapixelová kamerka, která slouží například pro videhovory. V případě pořízení selfies je kvalita spíše jen dostačující a kdejaký telefon tablet hravě strčí do kapsy.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)
Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu
Líbilo se nám
  • přehledná fotoaplikace
Diskuze ke článku
LeClerc
Apple v tabletech nemá konkurenci. Špatně se to některým přijme, ale je to realita. Tento model Samsungu je určen pouze nenáročným uživatelům, kteří nic neočekávají s nic nedostanou.
pikatchu
7000,- a 2GB RAM... a jak se to narodilo, tak to hned zabili....
Pesedm
Ta cena :))
Za to se dá koupit s 4 GB RAM s 64GB
Dave
Obvykle si místní recenze pochvaluji, ale tentokrát moc nechápu. Tablet týden mám (ve verzi wifi) a nemohu si stěžovat. Procesor je dostačující na běžnou práci a pardon, ale konkurence v dané cenové kategorii nasazuje ještě o trochu slabší Snapdragon 4kové řady. Ano, 2Gb RAM je přeci jen trochu málo, nicméně na prohlížení dokumentů a multimediálního obsahu je to naprosto v pohodě. Jedině tak musím říct, že 7 tisíc za LTE verzi je trochu moc, o tisíc míň a byla by to dobrá koupě.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze