Samsung Galaxy S7 edge
recenze

Samsung Galaxy S7 edge

Bez ostychu na vrchol

Galaxy S7 není jedinou vlajkovou lodí společnosti Samsung pro rok 2016, neboť mnozí vyhlíželi také zakřivenou variantu s přídomkem edge. Samsung u novinky mezigeneračně zvýšil velikost úhlopříčky a samozřejmě ji napěchoval tím nejlepším hardwarem. Výsledný mix zhodnotíme v dnešní podrobné recenzi.

Fotoaparát: 12Mpx, optická stabilizace a spousta režimů

Samsung Galaxy S7 edge disponuje identickým fotoaparátem, jako nedávno testovaný Samsung Galaxy S7. Připomeneme tedy, že se můžete těšit na 12Mpx fotoaparát od Sony (čip IMX260), některé modely pak nabídnou čip přímo od Samsungu. V obou případech se jedná o 1/2,5" snímače disponující PDAF (Phase Detection Auto Focus) ostřením, světelností f/1.7 a s pixely o velikosti 1,4 µm. Oba čipy navíc disponují technologií Dual Pixel. To konkrétně znamená, že až 100 % pixelů na fotočipu je používáno i na zaostřování, ne jen na focení. Z dalších funkcí zmíníme přítomnost spolehlivé optické stabilizace obrazu a přisvětlovací dvoutónové LED diody. Ta je i přes své malé rozměry poměrně výkonná a bez problémů osvítí i menší místnost.

Prostředí aplikace důvěrně známe, pro podrobný popis vás odkážeme na recenzi Samsungu Galaxy S7. Přední fotoaparát je vyzbrojen dnes již klasickým 5Mpx rozlišením, a to v poměru stran 4:3. Fotoaparátu samozřejmě nechybí možnost nahrávat videoklipy, a to až v QHD rozlišení (2 560 × 1 440 pixelů). Dále se nabízí Full HD, HD a základní VGA rozlišení. I u přední kamery můžete zapnout stabilizaci videa. Dalšími benefity přední kamery je možnost uložit obrázek, jaký vidíte v náhledu, tedy bez zrcadlového překlápění.

Prostředí aplikace Fotoaparát

Novinkou je také funkce „Fotografie v pohybu“, která zastupuje řešení Live Photos od Applu a je dostupná jak u primární, tak i u sekundární kamery. Při aktivaci tohoto režimu se zároveň nahraje krátký videoklip, který ukáže, co se stalo před vyfotografováním objektu. Takový výsledný mix se do galerie uloží jako fotografie, která má v pravém horním rohu ikonu videa. Po jejím stisknutí se automaticky přehraje krátký videoklip, který prozradí, co se dělo před zmáčknutím spouště. Nejde tedy o video jako takové, které by šlo sdílet mezi další zařízení – z natočeného obsahu lze pouze udělat otisk obrazovky (a zaznamenat si tak vybraný moment).

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Ukázkové fotografie

Líbilo se nám:

  • špičkové výsledky za ideálních světelných podmínek
  • perfektní makro snímky
  • technologie Phase Detection Auto Focus, Dual Pixel, světelnost f/1.7
  • 1,4µm pixely
  • optická stabilizace obrazu, fotografování do formátu RAW

Nelíbilo se nám:

  • večerní fotografie jsme očekávali v lepší kvalitě (s více detaily)

Video: 4K a Full HD při 60 FPS

Samsung Galaxy S7 edge zvládne nahrávat až 4K videoklipy (3 840 × 2 160 pixelů, UHD) při 30 snímcích za vteřinu. Natáčet však můžete i v QHD (2 560 × 1 440 pixelů), Full HD (1 920 × 1 080) při 30 nebo 60 snímcích za vteřinu, v poměru stran 1:1 (1 440 × 1 440 pixelů), v HD (1 280 × 720 pixelů) a konečně také ve VGA rozlišení (640 × 480 pixelů). Z doplňkových možností se hodí zmínit také slow-motion (zpomalený) záznam v HD rozlišení (1 280 × 720 pixelů) při 60, 120 nebo 240 snímcích za vteřinu (respektive při dvojnásobném, čtyřnásobném nebo osminásobném zpomalení). Samsung disponuje také režimem zrychleného záznamu Hyperlapse. Výsledné záznamy jsou pořizovány ve Full HD rozlišení, 30sekundový záznam se poté smrskne na zhruba 2 sekundy.

Záznam videa: Velikost (30 sekund):
UHD (4K) 176 MB
QHD 92 MB
Full HD - 60 FPS 102 MB
Full HD - 30 FPS 63 MB
1:1 56 MB
HD 44 MB
VGA 12 MB

Samsung Galaxy S7 edge – testovací video, 2160p, exteriér

Samsung Galaxy S7 edge – testovací slow motion video, 720p, 120 FPS

Samsung Galaxy S7 edge – testovací video, exteriér, 1080p, 60 FPS

Samsung Galaxy S7 edge – testovací slow motion video, 720p, 240 FPS

Líbilo se nám:

  • záznam až v UHD rozlišení
  • slow motion a hyperlapse záznam

Nelíbilo se nám:

  • občasné zaseknutí

Senzory: čtečka otisků prstů a senzor tepové frekvence

Samsung Galaxy S7 edge je až na pár detailů identický se Samsungem Galaxy S7 a tedy i on nabídne čtečku otisků prstů. Ta se nachází v domovském tlačítku a funguje spolehlivě, avšak ne tak rychle, jako například čínská konkurence (Huawei, Xiaomi). To ovšem nijak zvlášť nevadí, neboť primární je úspěšnost rozpoznání, která je zhruba 95%. Háklivý je pouze na mokré a mastné prsty, kdy se o identifikaci nemusíte ani pokoušet.

S Health

Senzor tepové frekvence je umístěn na zadní straně vedle čočky fotoaparátu. Senzoru stejně jako u Galaxy S7 opět chybí chromové orámování, tudíž najít ukazováčkem správnou polohu je v prvních pár dnech obtížnější. Občas je nutné měření opakovat hned několikrát, dokud si váš prst na polohu čtečky nezvykne. Následně je již měření stejně rychlé a přesné jako v případě Galaxy S6. Tepová frekvence se po úspěšném změření následně zanese do grafů ve známé aplikaci S Health, tedy stejně jako výsledky vašeho cvičení. Z nasbíraných dat pak vytvoří poměrně zajímavé statistiky.

Gesta: tam a sem

V krátkosti zmíníme také gesta systému. Prvním pomocníkem je „Přímé volání“, které umožní vytočit právě prohlížený kontakt pouhým přiložením zařízení k uchu. Inteligentní upozornění pak oceníte v případech, kdy se po delší době vracíte k uspanému zařízení: jemnou vibrací při zvedání vás rovnou upozorní, jestli máte na displeji očekávat nějakou zmeškanou událost. Další vychytávkou v nastavení je pak možnost vytvoření screenshotu pouhým přejetím ruky po displeji (z jedné strany na druhou). Důležité je pouze po celou dobu udržet kontakt s displejem. Novinkou je také to, že si můžete vytvořit screenshot například celé webové stránky. Stačí po vytvoření screenshotu klepnout na tlačítko „Více“ a postupně přidávat další a další screenshoty.

Gesta systému
Diskuze ke článku
Absolon Novak
Absolon Novak
Naposledy upraveno: 20. 4. 2016 07:52
Opět lagující Touchwiz, sice se nesetká tolik jako u S4, ale pořád laguje. Spuštění hry trvá dvakrát déle než na iPhone 6S Plus.

Největší hrůza hrůzoucí je kvalita fotografií, to je prostě peklo.

Reálný fotky SGS7 Edge ve srovnání s konkurencí vychází Samsung hodně špatně. Sony Z5 fotí o poznání lépe než SGS7. Ve srovnání s LG G3/4 to také není žádný zázrak, oba fotí o mnoho lépe než SGS7. Xiaomi Mi4 a Mi5 má také o poznání lepší výsledky fotoaparátu.

SGS7 (Edge)
https://goo.gl/photos/RNbmkMyVZQRVcPFa6
https://goo.gl/photos/qWBrSqHGjNNNpm538
https://goo.gl/photos/nVZNS3RYtpnVPVYZ8


Když Samsung nedokáže konkurovat ani dva roky starým modelům jako LG G3 to je šílenost.
blue.sun
Netušil jsem, že lidská blbost jde povýšit na takovou úroveň, co předvádí Novák...
DeX.DC
Pres aplikaci AIDA64 zjisten zadni fotoaparat od Samsungu. Nevim jesti je to plus ci minus, ale sem asi jeden z mala.
JaroB
No mne tu v recenzii chýba podstatná a život dosť znepríjemňujúca vlastnosť tohoto mobilu...a to je desné ovládanie jednou rukou, neustále náhodné dotyky obrazovky a s tým spojené problémy / náhodné vytáčanie, uzavretie alebo otvorenie nejakej app atď. Ten telefón proste nejde poriadne chytiť aby si niečo omylom nespravil, vždy sledoval a bol v strehu ...Ergonómia tomuto telefónu absolútne ale absolútne chýba...NEEXISTUJE jednou rukou ovládať tento telefón! Nezalomíš tak palec aby si stlačil multitasking a o šípke späť ani nehovorím...VŽDY si musíš pomôcť druhou rukou čo nie vždy je možné ... je to síce krásny kus telefónu ktorý ustúpil na úkor pohodlnému ovládaniu ...ešte mi nedorazila opravná aktualizácia ktorá by mala opraviť náhodné dotyky na kraji obrazovky...ak to nebude použiteľné ani po nej tak sa asi budem ním musieť rozlúčiť lebo pre mňa je ovládanie dôležitejšie ako vzhľad a pomer displeja

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze