Samsung Galaxy S7 edge
recenze

Samsung Galaxy S7 edge

Bez ostychu na vrchol

Galaxy S7 není jedinou vlajkovou lodí společnosti Samsung pro rok 2016, neboť mnozí vyhlíželi také zakřivenou variantu s přídomkem edge. Samsung u novinky mezigeneračně zvýšil velikost úhlopříčky a samozřejmě ji napěchoval tím nejlepším hardwarem. Výsledný mix zhodnotíme v dnešní podrobné recenzi.

Displej: zakřivený Quad HD Super AMOLED

Jak už víme, displej Galaxy S7 edge oproti Galaxy S6 edge povyrostl, a to konkrétně o 4 desetiny palce na nynější úhlopříčku 5,5 palců. Rozlišení QHD neboli 2 560 × 1 440 pixelů zůstalo shodné. To nám dává výslednou jemnost 534 pixelů na palec, což je hodnota více než dostatečná. Samsung zachoval také technologii Super AMOLED. Kdo již má zkušenosti se Super AMOLEDem z jiného smartphonu, bude v případě Galaxy S7 edge „jako doma“. Dodáme, že displej je i v této generaci chráněn odolným sklem Gorilla Glass ve verzi 4.

Samsung Galaxy S7 edge
Zakřivený displej je famózní

Takto špičkový displej však najde využití i u virtuální reality, respektive u speciálního příslušenství Gear VR, které bylo k dispozici zdarma pro první šťastlivce, kteří si novinku předobjednali. Samostatná cena tohoto doplňku pak činí 3 490 Kč. U virtuální reality musíme mít na paměti, že se na displej díváme z nepoměrně bližší vzdálenosti, a proto se vysoké rozlišení hodí. U Samsungu Galaxy S7 edge je zážitek velmi dobrý, pochopitelně stejně kvalitní jako u modelu Galaxy S6. A jak již víme, vyšší rozlišení pro bezchybný zážitek by se stále hodilo. Samsung tedy do budoucna může zapřemýšlet i nad dosazením 4K displeje, který jako jediná nabídne Xperia Z5 Premium od Sony.

Samsung Galaxy S7 Samsung Galaxy S7 edge Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S6 edge +
Úhlopříčka displeje: 5,1 palců 5,5 palce 5,1 palce 5,1 palce 5,7 palců
Rozlišení displeje: 2 560 × 1 440 px 2 560 × 1 440 px 2 560 × 1 440 px 2 560 × 1 440 px 2 560 × 1 440 px
Jemnost displeje: 576 PPI 534 PPI 576 PPI 576 PPI 515 PPI
Technologie zobrazení: Super AMOLED Super AMOLED Super AMOLED Super AMOLED Super AMOLED
Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu mobilů!

Super AMOLED neztratil nic ze své pověsti – jedná se vyloženě o sytý zobrazovač, jehož výrazné barevné podání naštěstí lze v nastavení displeje „uměle“ oslabit, respektive vybrat si můžete mezi sytým nebo adaptivním zobrazením (zobrazení se mění v závislosti na tom, co na smartphonu aktuálně děláte). Co říci o displeji novinky jako o celku? Je bezesporu špičkový, jasný, s příkladnými pozorovacími úhly a díky speciální vrstvě netrpí tolik ani na sluneční odlesky. Co dále můžeme vyloženě pochválit, je nastavení intenzity jasu. Ten lze regulovat natolik velkoryse, že ve tmě displej oči nijak nedráždí (minimální svítivost jsou necelé 2 nity) a ve dne se naopak umí lusknutím prstu změnit ve velice zářivý, kdy nečiní problém ani ostré sluníčko. Zamrzí tedy jen absence odemknutí displeje dvojitým poklepáním a zvýšená citlivost pro ovládání displeje v rukavicích. To konkurence již dávno zvládá.

Novinkou Samsungu Galaxy S7 včetně varianty edge je funkce Always On, kterou starší generace bohužel nedostanou. Jedná se o to, že po zamknutí displeje se na něm úsporně rozsvítí aktuální čas, datum, kapacita baterie a zmeškané události (například zmeškaný hovor, SMS nebo e-mailová pošta), případně náhled kalendáře nebo jedna z přednastavených fotografií. Ihned si tak můžete udělat obrázek o tom, jestli je nutné telefon odemykat. Této funkce samozřejmě prozatím neumí využít všechny aplikace, občas je tedy nutné displej přeci jenom rozsvítit. Funkci Always On lze samozřejmě také vypnout. Po zhasnutí displeje trvá zhruba jednu vteřinu, než se Always On aktivuje; v této době telefon jakoby „zamrzne“ a chvíli se stane neaktivním. Dalším benefitem funkce Always On je také možnost nastavit si jednoduchý barevný grafický motiv. Stále je ale nutné myslet na to, že technologie Super AMOLED umožňuje rozsvítit pouze používané pixely. Čím více zobrazených pixelů, tím logicky i vyšší spotřeba. Pokud si tedy na různé geometrické tvary nepotrpíte, doporučujeme nechat pozadí bez výplně. Ponecháte-li funkci Always On vypnutou, může se hodit notifikační LED dioda, kterou Galaxy S7 edge disponuje také. Ta není konfigurovatelná – můžete pouze určit, jestli ji chcete vypnout anebo naopak.

Samsung pomůže také s ovládáním velkého displeje. První možností je nechat si zmenšit grafiku uživatelského rozhraní. Pro to stačí třikrát poklepat na domovské tlačítko a obraz se automaticky zmenší tak, aby byl pohodlně ovladatelný jednou rukou. Jedním stiskem si navíc můžete zvolit, jestli se displej přiblíží k pravému, nebo naopak k levému kraji obrazovky. To stejné lze zvolit i u číselníku a klávesnice, kdy se vše důležité přiklopí k vámi vybrané straně obrazovky. Pokud vám tato možnost nestačí, můžete aktivovat dvojité okno a ovládat tak dvě aplikace zároveň. Funkci MultiWindow vyvoláte dlouhým stiskem kontextového tlačítka. Následně si vyberete dvojici aplikací, které chcete souběžně používat. U aplikací máte možnost prohodit jejich strany, případně přetahovat informace z jednoho okna do druhého. Potěší také neomezená možnost úprav velikosti jednotlivých oken. Poslední zajímavostí je režim plovoucí aplikace, která umožní, aby se například aplikace Kalkulačka zobrazila přes editor textových zpráv. S tímto oknem následně můžete posouvat dle libosti. Stejně tak snadno můžete měnit velikost plovoucího okna.

Zakřivení: pár funkcí navíc, ale hlavně na parádu

Displej jako takový je samozřejmě perfektní. Dalším bonusem je obsah, který se k zakřivenému displeji vztahuje. Nadstandardní funkce zakřiveného displeje nabízel už model Galaxy S6 edge, u Galaxy S7 edge je využití širší. Váže se především k verzi 6.0 Marshmallow operačního systému Android. Veškerou správu zakřiveného displeje nalezneme v menu nastavení pod položkou Okraj Obrazovky. Zde nalezneme možnost aktivovat panely na okraji a informace v textové podobě a aktivovat můžeme také osvětlení okraje. Všechny možnosti si vysvětlíme v následujících odstavcích.

Samsung Galaxy S7 edge

Panely na okraji

Panely na okraji prošly nejvýraznější změnou. Tak zprvu, jejich velikost se oproti dřívějšku zdvojnásobila, a tak se na panely nově vejde dvakrát více informací. Přibylo také množství panelů, které si můžete nechat zobrazit. Mezi základ patří ten s nejčastěji používanými aplikacemi, kontakty, počasím a dále panel s akciemi a panel nástrojů. Tento panel zahrnuje například jednoduchý kompas, svítilnu nebo pravítko. Další je možné stáhnout ze Samsung Apps, případně můžete nepotřebné v nastavení deaktivovat. Samozřejmostí je také možnost změny uspořádání panelů, aby se na prvním místě objevoval vždy ten nejdůležitější.

Informace v textové podobě

Další zajímavou funkcí je informační panel, kdy stačí dvakrát přejet po délce zakřiveného displeje (při uspaném zařízení). Automaticky se objeví lišta s počasím, lokalitou, časem, úrovní baterie a také s nastavením budíku. Můžete také pomocí scrollování přejet na další lištu, kde se zobrazí například zmeškané události, aktuální stav akcií nebo příspěvky na Twitteru.

Samsung Galaxy S7 edge

Osvětlení okraje

V nastavení si můžete navolit pětici kontaktů, u kterých budete informováni podbarvením displeje, pokud bude telefon položen na rovné podložce displejem dolů. Tuto funkci známe už ze Samsungu Galaxy S6 edge, avšak jedna drobnost se bohužel změnila. Pokud displej otočíte, na boku již nenaleznete barevný pruh, který signalizuje zmeškanou událost. Ta je oznámena pouze vibrací, dále se již musíte zmeškanými notifikacemi probrat manuálně. Je to trochu škoda, šlo o zajímavý efekt.

Zakřivený displej přidává pár funkcí navíc, samozřejmě jde však primárně o pocit exkluzivity.

Večer lze využít také možnost nočních hodin. Ta může zastoupit funkci Always On, jejíž svit může být v noci nepříjemný. Noční hodiny se zobrazí ve stejném pruhu jako textové informace, k dispozici máte také náhled na zmeškané události a budík.

Zakřivený displej tedy přidává pár funkcí navíc, samozřejmě jde však primárně o pocit exkluzivity. Nelze však říci, že by bylo všechno naprosto dokonalé. Bohužel, čas od času se totiž stávalo, že displej nedokázal rozlišit dotyky chtěné od těch nechtěných. Displej totiž reagoval na dotyk dlaně, která se například při psaní SMS zpráv ráda opírala o zakřivenou část displeje. Telefon pak přestane reagovat a je nutné zvolit jiné umístění. Toto se u Samsungu Galaxy S6 edge nestávalo; věříme tedy, že i tato drobnost může být vylepšena s některou z dalších aktualizací firmwaru.

Líbilo se nám:

 • zakřivení přidává na exkluzivitě
 • výborné pozorovací úhly displeje a antireflexní vrstva
 • variabilita podsvícení displeje
 • syté barevné podání s možností uživatelských úprav
 • funkce Always On
 • špičková jemnost displeje 576 PPI

Nelíbilo se nám:

 • funkce Always On občas trochu rozptyluje pozornost

Zvuková stránka: nadprůměrný výkon

Samsung u novinky zvolil stejné umístění reproduktoru jako u předchozí generace. Nalezneme jej tedy na spodní hraně kovového rámečku. Stále se jedná o jeden reproduktor – na stereo si musíme nechat zajít chuť. To je ale asi jedna jediná nevýhoda, kterou můžeme zmínit. Zvuk nás totiž opravdu potěšil. Je skvěle poslouchatelný i při maximální hlasitosti a v žádném případě nepůsobí plechovým dojmem ani nerezonuje. Naopak je skvěle optimalizovaný a potěšit by měl i náročnější uživatele. Za výstup se nemusíte stydět ani na menší party.

Samsung Galaxy S7 edge

To samé musíme říci o kvalitě dodávaných sluchátek. Ta jsou velmi povedená a až na design, který měl jasnou předlohu v těch od Applu, jsou jednoduše perfektní. Nedochází k téměř žádnému zkreslení, zvuk je čistý a jasný a sluchátka navíc skvěle drží v uších, a to nejenom díky sofistikovanému tvaru, ale také díky dodávaným gumovým koncovkám. Samsung tedy dokázal, že i s jedním reproduktorem mohou novinky konkurovat špičkám v oboru, i když HTC i Apple nabízejí ještě o trochu kvalitnější podání a také vyšší maximální hlasitost.

Líbilo se nám:

 • kvalitní výstup
 • maximální hlasitost

Nelíbilo se nám:

 • škoda absence stereo reproduktorů

Baterie a výdrž: nezklamal

Za zvětšením tloušťky u Samsungu Galaxy S7 edge stojí především větší integrovaná baterie. Ta nově nabídne kapacitu 3 600 mAh, což je o znatelných 1 000 mAh více než u Samsungu Galaxy S6 edge. Kapacita baterie povyrostla dokonce i oproti ještě většímu Samsungu Galaxy S6 edge+, kde je nárůst stále velmi výrazných 600 mAh. Samsung tedy vyslyšel nářky uživatelů a pochopil, že mírně vyšší tloušťka bude přijata rozhodně lépe, než nižší kapacita baterie. Byli jsme zvědaví, jak se větší kapacita baterie projeví v praxi. S klidným svědomím můžeme říci, že se výdrž opravdu zlepšila.

Samsung Galaxy S7 edge

Pokud telefon odpojíte od nabíječky zhruba v 7 hodin ráno, můžete se spolehnout na to, že ještě v noci vám pár procent zůstane, u nás to vždy bývalo zhruba 30 až 37 % kapacity baterie. To rozhodně není kapacita pro klidný vstup do dalšího dne, na druhou stranu, pokud v blízkosti není žádný zdroj elektrické energie, můžete se spolehnout na jeden a půl dne výdrže. Samsungy Galaxy S6 edge a S6 edge+ byly klasickou ukázkou jednodenních smartphonů, u novinky se tedy celková výdrž poměrně příjemně zvýšila.

Nutno podotknout, že v rámci našeho testování jsme novinku nijak nešetřili, takže se nejedná o klidové hodnoty. Na telefonu jsme každý den pořídili několik snímků, průběžně komunikovali skrze internetové messengery a samozřejmě uskutečnili i několik středně dlouhých hovorů. Aktualizace na pozadí nebyly potlačeny a čas od času jsme využili i GPS navigaci. Pokud by tedy telefon sloužil jako pasivní zobrazovač notifikací, mohli bychom se dostat i na dva dny výdrže.

Samsungy Galaxy S6 edge i S6 edge+ byly klasickou ukázkou jednodenních smartphonů, u novinky se tedy celková výdrž poměrně příjemně zvýšila.

Samsung samozřejmě neupustil ani od svých oblíbených režimů úspory baterie. Tím prvním je klasický úsporný režim, který omezí jas, frekvenci procesoru a vypne osvětlení a vibrace tlačítek. To vše se projeví na výdrži poměrně pozitivně a v případě krizových situací vydrží telefon v tomto stavu zhruba o 4 hodiny déle než běžně. Samsung však nezapomněl ani na svůj Ultra úsporný režim, který zahalí celé prostředí do černobílých odstínů a omezí většinu funkcí. V takovém případě lze výdrž prodloužit (za ideálních podmínek) až o jeden celý den.

Samsung Galaxy S7 Samsung Galaxy S7 edge Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S6 edge +
Kapacita baterie: 3 000 mAh 3 600 mAh 2 550 mAh 2 600 mAh 3 000 mAh
Nabití na 80 %: 1:05 hodin 1:16 0:55 hodin 0:58 hodin 1:10 hodin
Nabití na 100 %: 1:35 hodin 1:59 hodin 1:24 hodin 1:29 hodin 1:35 hodin
Stream videa (1080p): 8:58 hodin 9:17 hodin 8:37 hodin 8:30 hodin 8:12 hodin
Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu mobilů!

Provedli jsme také náš klasický test výdrže při streamování videa v kvalitě 1080p. Telefon byl přihlášen do LTE sítě, připojen k Wi-Fi, jas displeje snížen na 50 %, aktualizace potlačeny a zvuk o poloviční hlasitosti veden do peckových sluchátek. Výsledná výdrž se dostala na 9 hodin a 17 minut. To je ještě o zhruba 20 minut více, než co vydrží Samsung Galaxy S7. Samsung nám opět udělal radost integrovaným bezdrátovým dobíjení standardu Qi (tedy stejného, jaký používají Lumie nebo Nexusy), ale zejména rychlostí nabíjení. Jak již víme, uvnitř krabičky nalezneme rychlonabíjecí zdroj, který telefon dobije na 80 % za zhruba 76 minut, na kompletní dobití si počkáte o 43 minut déle. Celkem se tedy Galaxy S7 edge dobije během 1 hodiny a 55 minut. Nutno podotknout, že nabití na 80 % proběhne velmi rychle a až poté se nabíjení trochu zpomalí, když posledních 10 % zabere již delší dobu (zhruba 26 minut).

Líbilo se nám:

 • vyšší kapacita baterie
 • bezdrátové nabíjení a podpora rychlého nabíjení Quick Charge
Diskuze ke článku
Absolon Novak
Absolon Novak
Naposledy upraveno: 20. 4. 2016 07:52
Opět lagující Touchwiz, sice se nesetká tolik jako u S4, ale pořád laguje. Spuštění hry trvá dvakrát déle než na iPhone 6S Plus.

Největší hrůza hrůzoucí je kvalita fotografií, to je prostě peklo.

Reálný fotky SGS7 Edge ve srovnání s konkurencí vychází Samsung hodně špatně. Sony Z5 fotí o poznání lépe než SGS7. Ve srovnání s LG G3/4 to také není žádný zázrak, oba fotí o mnoho lépe než SGS7. Xiaomi Mi4 a Mi5 má také o poznání lepší výsledky fotoaparátu.

SGS7 (Edge)
https://goo.gl/photos/RNbmkMyVZQRVcPFa6
https://goo.gl/photos/qWBrSqHGjNNNpm538
https://goo.gl/photos/nVZNS3RYtpnVPVYZ8


Když Samsung nedokáže konkurovat ani dva roky starým modelům jako LG G3 to je šílenost.
blue.sun
Netušil jsem, že lidská blbost jde povýšit na takovou úroveň, co předvádí Novák...
DeX.DC
Pres aplikaci AIDA64 zjisten zadni fotoaparat od Samsungu. Nevim jesti je to plus ci minus, ale sem asi jeden z mala.
JaroB
No mne tu v recenzii chýba podstatná a život dosť znepríjemňujúca vlastnosť tohoto mobilu...a to je desné ovládanie jednou rukou, neustále náhodné dotyky obrazovky a s tým spojené problémy / náhodné vytáčanie, uzavretie alebo otvorenie nejakej app atď. Ten telefón proste nejde poriadne chytiť aby si niečo omylom nespravil, vždy sledoval a bol v strehu ...Ergonómia tomuto telefónu absolútne ale absolútne chýba...NEEXISTUJE jednou rukou ovládať tento telefón! Nezalomíš tak palec aby si stlačil multitasking a o šípke späť ani nehovorím...VŽDY si musíš pomôcť druhou rukou čo nie vždy je možné ... je to síce krásny kus telefónu ktorý ustúpil na úkor pohodlnému ovládaniu ...ešte mi nedorazila opravná aktualizácia ktorá by mala opraviť náhodné dotyky na kraji obrazovky...ak to nebude použiteľné ani po nej tak sa asi budem ním musieť rozlúčiť lebo pre mňa je ovládanie dôležitejšie ako vzhľad a pomer displeja

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze