Samsung Galaxy S6 (edge)
recenze

Samsung Galaxy S6 (edge)

Počátek nové éry

Všechno začalo krycím názvem „Project Zero“, výsledkem je Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 edge. Mnohým možná Samsung vyrazil dech, jiní stále nejsou spokojeni. Jedno je ale jisté, obě novinky jsou špičkové, designově povedené a dá se říci, že zcela naplnily naše očekávání. Jak už to ale bývá, ne vše se podařilo dotáhnout k dokonalosti. A i na to se v dnešní podobné recenzi zaměříme.

Telefonní funkce: klasika v novém vzhledu

Telefonní funkce musí být u TOP smartphonu dotaženy k dokonalosti. A tak se také stalo. Když opomeneme pozměněný design aplikace, o čemž jsme se bavili už v kapitole o uživatelském prostředí, zaměříme se na funkčnost. Všechny důležité funkce jsou logicky ukryty pod položkou Telefon. Ta seskupuje standardní číselník s protokolem hovorů, oblíbené položky a konečně také kontakty. Zde se zobrazují jak kontakty uložené na SIM kartě, tak také například z Gmailu, Skypu, WhatsAppu, Linkedinu nebo Viberu. Pokud si některé kontakty nepřejete zobrazovat, stačí pod položkou „více zdrojů“ daný zdroj vypnout. Provázanost se sociálními sítěmi je tak opravdu znatelná, ke každému kontaktu se může přiřadit také fotografie z Facebooku, popřípadě telefon sám automaticky předvyplní narozeniny a zakomponuje je do vašeho kalendáře, na což pak telefon upozorní. Ne že by Samsung Galaxy S6 uměl v tomto ohledu nějaké převratné novinky, na druhou stranu vše co umí, funguje perfektně. Navíc je vše skvěle přehledné, za což ještě jednou musíme Samsung pochválit.

Telefonní funkce

Při vytváření nového kontaktu vás novinky od Samsungu rozhodně nezklamou, co se možnosti dodatečných informací týče, zadat můžete kromě základů také přezdívku, adresu, vztah, webové stránky, poznámku či narozeniny, ty se pak následně synchronizují s vaším kalendářem. Zaměříme se také na kvalitu hovoru, ta je výborná i ve velmi hlučném prostředí a to i přesto, že hlasitost reproduktoru pro hovory nepatří mezi ty nejvyšší. Na druhou stranu je zvuk výrazný, čistý a ani protistrana si nestěžovala na žádné problémy. V tomto ohledu tedy opět můžeme pochválit.

Zprávy a e-mail: vše při starém

Stejně jako u dalších telefonů s operačním systémem Android si můžete zvolit defaultní editor textových a multimediálních zpráv, tedy klasické Zprávy od Samsungu a nebo aplikaci Hangouts, která navíc slučuje i Google chat. Standardní editor zpráv je poměrně propracovaný, kromě standardních funkcí potěší možnost zálohovat SMS zprávy, zablokovat nežádoucí uživatele nebo zprávy přeskupit. Nechybí zde ani možnost přidávat různé nálepky, emotinky a nebo také přílohy, čímž se zpráva automaticky předělá do multimediální zprávy. Typickou přílohou může být obrázek, krátké video, zvuk nebo také vizitka kontaktu ve formátu vCard. Sdílet můžete také vaší polohu, tu následně otevřete v aplikaci Mapy od Googlu a rovnou se na dané místo můžete nechat navigovat. Sjednávání schůzek s vašimi kamarády je tak mnohem jednodušší, a to i na neznámém místě.

Pro e-mailovou komunikaci jsou v Galaxy S6 připraveny hned dvě aplikace, konkrétně E-mail a Gmail. I v tomto případě funguje vše bez problémů, zatímco Gmail nejčastěji zajisté využijete s vaším Google účtem, aplikace E-mail poslouží pro všechny ostatní poskytovatele e-mailových schránek. Dodávat, že obě aplikace fungují naprosto bezproblémově už dnes snad ani nemá smysl.

Organizační funkce: vše potřebné

Kancelářské funkce jsou v Galaxy S6 (edge) zastoupené kompletně, nechybí žádná důležitá aplikace. Kalendář umí zobrazit denní, týdenní a měsíční náhledy. Pracuje i se seznamem událostí a pozvánek. Velmi užitečná je synchronizace s počasím. Když si zobrazíte detail následujícího dne, zobrazí se mi v horní liště aktuální počasí s teplotou, což je nejenom hezké na pohled, ale také přehledné. V tomto se Samsung inspiroval tak trochu od HTC, takovou inspiraci si ovšem necháme líbit. Pod počasím je pak lišta zobrazující, zda má někdo narozeniny. Při měsíčním náhledu vidíte jak jednotlivé dny, tak ve spodním panelu i události konkrétního dne. Dalším pomocníkem, jak si zlehčit život a hodit starosti na jiná bedra, jsou poznámky. Mohou mít textovou nebo zvukovou podobu. Když omrzí ruční zadávání znaků, můžeme jej nakreslit. Vytvořenou poznámku si můžeme vytisknout a sdílet s ostatními zařízeními. Poznámkám nejsou cizí ani přílohy, konkrétně fotografie.

Organizační funkce

Internet a konektivita

Samsung Galaxy S6 (edge) boduje na plné čáře i co se konektivity týče, kromě základu v podobě GPRS a EDGE, které již nemusíme ani připomínat, nabídne také HSPA+ 42 Mb/s, nechybí ani podpora rychlých datových přenosů LTE Cat 6 do rychlosti až 300 Mb/s, navíc s podporou všech českých pásem. Potěšující, avšak zcela očekávanou, zprávou je přítomnost NFC, které využijete například pro rychlejší spárování s dalšími proprietami nebo pro bezkontaktní platby u mobilních operátorů. Samsung na bezkontaktní platby navazuje službou Samsung Pay, ta se však v našich končinách ještě nějaký ten čas určitě neukáže. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n/ac a také Bluetooth ve verzi 4.1. Nechybí ani podpora OTG, bez problému si tedy připojíte USB flashdisk.

Internet a Google Chrome

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak přítomnost infračerveného portu, který je umístěn ve vrchním plastovém průzoru. Ten skvěle poslouží pro ovládání domácí techniky, funguje na vzdálenost zhruba 3 metrů, Samsung nelenil a do softwarové výbavy předinstaloval také jednoduchou aplikaci pro správu ovládání, na výběr je přitom z mnoha značek a typů ovládání, v aplikaci nechybí ani základní TV program. Prohlížení internetu obstará prohlížeč Google Chrome, který Google za poslední dobu dopiloval téměř k dokonalosti. Zaobírat se rychlostí Google Chrome nemá smysl, vše funguje jako lusknutí prstů. Okamžitě, bez prodlev a bez jakýchkoli záseků.

Diskuze ke článku
DeX.DC
Kdyz se divam na tu recenzi tak obsahla to chvalim ale podivam li se na PLUSY a MINUSY tak je hned jasne ze ten mobil oproti S5 nema nic za co by ho stalo koupit. Je je z hodnotnych materialu ty uz tady jsou par let takze nic noveho. Misto toho aby upravil vzhled GALAXY ALPHA a pridal ji tom HW, IP68, vetsi baterku a uzivatelsky vymenitelnou + SD tak zadeji okopiruje iPhone 6 a jen prida bezdratove nabijeni. Mobil o nicem
anonymní jméno II
Super recenze, díky :-))
radek
ano, je to skvělý telefon, ale nemám v oblibě android od Samsungu s jeho předinstalovaným paskvilem
Kamil
Jak na Edge variantě vypadají third party aplikace, když je zakřivení součástí standardního rozlišení display? Můžete dát pár detailnějších fotek při čelním pohledu, jestli jde vidět vše a něco se neschová?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze