Samsung Galaxy S6 (edge)
recenze

Samsung Galaxy S6 (edge)

Počátek nové éry

Všechno začalo krycím názvem „Project Zero“, výsledkem je Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 edge. Mnohým možná Samsung vyrazil dech, jiní stále nejsou spokojeni. Jedno je ale jisté, obě novinky jsou špičkové, designově povedené a dá se říci, že zcela naplnily naše očekávání. Jak už to ale bývá, ne vše se podařilo dotáhnout k dokonalosti. A i na to se v dnešní podobné recenzi zaměříme.

Hardware: nesnažte se hledat kompromis

Jak již víme, a jak jste se již jistě dočetli, Samsung se tak trochu přestal kamarádit s Qualcommem, respektive s jeho řadou procesorů Snapdragon 810, a to z důvodu velkého přehřívání v případě vykonávání náročných akcí. Dosadil tedy procesor vlastní výroby s označením Exynos 7420. Ten je dle dnešních standardů osmijádrový a je postavený na 64bitové architektuře. Zajímavostí je rovněž výborná 14nm výrobní technologie, díky které je procesor úspornější. Pro srovnání, Snapdragon 810 je vyráběn 20nm technologií. Čtyři jádra nového Samsungu Galaxy S6 (edge) jsou taktována na 1,5 GHz, zbylá čtyři jádra pak na 2,1 GHz (4× ARM Cortex-A57 + 4× Cortex-A53, architektura big.LITTLE s GTS). Co se týče paměti RAM, ta dosahuje kapacity 3 GB a stejně jako LG G Flex 2 je tato paměť DDR4, čili s dvakrát tak velkou propustností dat. Co se týče operačního systému, tím je zde Android ve verzi 5.0.2 Lollipop.

Jak již víme, Samsung Galaxy S6 (edge) se zbavil slotu pro paměťové karty, na výběr máte mezi 32/64 a 128GB úložištěm. Samsung ve spolupráci s Microsoftem navíc nabídne 100 GB místa na OneDrive. Pokud vás zajímá, kolik paměti ukousne samotný systém a další aplikace, jedná se zhruba o necelých 7 GB. U námi testované verze Samsungu Galaxy S6 edge 32 GB pro uživatele tedy zbývá 25 GB volného místa. Co se týče paměti RAM, ta je zabrána zhruba z 65 až 70 % grafickou nadstavbou TouchWiz a dalšími aplikacemi. Ano, tolik zabírá TouchWiz, který je oproti předchozím verzím značně osekaný, stejně jako počet předinstalovaných aplikací. Běžně je tedy pro spuštění aplikací dostupných zhruba 800 až 900 MB, a to není zrovna moc. Součástí SoC je grafický akcelerátor Mali-T760 MP8.

Benchmark testy – Samsung Galaxy S6 edge

Stále se tu víceméně bavíme o tom, co si můžete přečíst i na internetu ve specifikacích. Nás zajímá to hlavní: jak je na tom Exynos 7420 ve srovnání s jeho největšími konkurenty s procesorem Snapdragon 810? Špičkově, ale jistá daň tu je... Začneme popořadě. V předchozích řádcích jsme vás možná vyděsili tím, že po spuštění zařízení a vypnutí všech aplikací je pro uživatele kvůli náročnosti TouchWizu dostupných jenom 800 až 900 MB paměti RAM, což je v podstatě ještě méně, než nabízel Samsung Galaxy S5 s 2 GB paměti RAM. Není ale důvod k obavám. Jak jsme již řekli, paměť DDR4 se postarala o své a díky lepší propustnosti a také optimalizaci je veškerá obsluha i náročných aplikací naprosto bezproblémová, svižná a rychlá. U Samsungu Galaxy S5 si uživatelé často stěžovali na záseky animací, případně různé záseky prostředí jako takového. Tyto obavy můžete v klidu pustit z hlavy, Samsung Galaxy S6 (edge) je špičkově rychlý a svižný, což mimochodem dokazují také výsledky praktických i benchmark testů, které jsou daleko před konkurencí, a to i tou se Snapdragonem 810. Tohle se Samsungu jednoznačně povedlo.

Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S5 Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S6 edge
Procesor Snapdragon 600 Snapdragon 801 Exynos 7420 Exynos 7420
Takt procesoru 4 × 1,9 GHz 4 × 2,5 GHz 4 × 2,1 GHz + 4 × 1,5 GHz 4 × 2,1 GHz + 4 × 1,5 GHz
Paměť RAM 2 GB 2 GB 3 GB LPDDR4 3 GB LPDDR4
Interní paměť 16/32/64 GB 16/32 GB 32/64/128 GB 32/64/128 GB
Grafický akcelerátor Adreno 320 Adreno 330 Mali T760 Mali T760
Paměťové karty microSDXC (max. 64 GB) microSDXC (max. 64 GB) ne ne

Ono je prakticky úplně zbytečné říkat, že náročné 3D hry typu Asphalt 8 nebo GTA zvládají novinky bez problémů, to lze říci i u méně výkonných strojů. Ono jde o to, že i do budoucna bude Samsung Galaxy S6 (edge) patřit mezi nejvýkonnější zařízení, hardware tedy bude stárnout opravdu jen velmi pomalu a teprve až v průběhu tohoto roku se začnou objevovat zařízení, která se výkonu Galaxy S6 vůbec přiblíží, natož pak že ho předeženou. Jediným omezením tak zůstává interní paměť, i když i základních 32 GB postačí pro pokročilou práci s multimediálním obsahem. O verzích 64 a 128 GB nemluvě. Důležitým poznatkem může být také to, že Samsung Galaxy S6 (edge) zvládá svižný chod i v případě, že je až po okraj naplněný různými aplikacemi. Pro účely testování jsme do zařízení nahráli zhruba 150 různých aplikací a telefon se stále tvářil, jako bychom jej právě vyndali z krabice. V současné době tedy může konkurence sledovat výkonnostní rekordy Galaxy S6 (edge) z jistého odstupu.

Už v úvodu jsme zmínili, že novinky jsou opravdu extra výkonné, svoji daň to však přináší. Tato daň je paradoxně ta, kvůli které Samsung zvolil vlastní procesor. Onou vadou na kráse je poměrně citelné zahřívání zadního krytu, s jistotou větší, než v případě HTC One M9 nebo LG G Flex 2 se Snapdragonem 810. U těchto modelů je zahřívání nějakým stylem zabezpečeno, u HTC One M9 je to umělé snížen výkonu, u LG G Flex 2 potom automatickým snižováním podsvícení, tak jako tak, Samsung Galaxy S6 (edge) se zahřívá více. Je to pochopitelné, výkonnostně oba zmíněné smartphony výrazně převyšuje, i tak se jedná minimálně o zvláštnost, když Samsung sám proti přehřívání bojoval. Naštěstí se nejedná o nic, co by znesnadňovalo používání, při náročných operacích však novinky rozhodně ucítíte.

Uživatelské prostředí: TouchWiz má hald

Už při představení Galaxy S6/edge Samsung propagoval svoji inovovanou grafickou nadstavbu TouchWiz. Ta s příchodem na Android 5.0 Lollipop doznala mnohého zjednodušení, a to jak na pohled, tak také uvnitř. Pryč jsou různé obezličky, zmatečné ovládání nebo záseky, nový TouchWiz je sice stále na paměť nejnáročnější grafická nadstavba, ve všech ostatních ohledech však doznala vylepšení. Navíc se na ni hezky dívá, toto tvrzení bylo v souvislosti s TouchWizem donedávna nemyslitelné. Ale začneme pěkně popořádku. Vzezření jako takové je ještě více flat, než jak tomu bylo u předchozích verzí. Samsung se sice úplně nevzdal různého stínování a náročnějších animací, vše spolu ale nově hezky koresponduje a jak jsme již zmínili v části o hardwaru, záseků se v tomto případě zkrátka nedočkáte. Ať už za to může lepší optimalizace nadstavby nebo výkon telefonu jako takového, nově můžeme s klidným svědomím říci, že v ohledu designu a rychlosti Samsung konečně dohnal i tu nejlepší konkurenci.

Dost už ale teorie. Uzamčená obrazovka bohužel neumožňuje vložení doplňkových widgetů, jakož tomu je u jiných Androidů, vystačit si tak musíte s rychlým přístupem do aplikace Fotoaparát a Telefon, stačí je pouze „vytáhnout“ z pravého nebo levého dolního rohu. Co se týče zástupce na aplikaci Fotoaparát, je zde možná trochu zbytečně, fotoaparát lze spustit i mnohem rychleji, a to dvojím zmáčknutím tlačítka domovské obrazovky, kdy se aplikace spustí zhruba za 0,7 sekundy. Z nastavení telefonu vymizela možnost změny animace při odemykání obrazovky, to ovšem nebereme jako velké mínus. Trochu škoda je, že Samsung také odstranil možnost regulace podsvícení kapacitních tlačítek pod displejem, dříve tu byla i možnost nechat tlačítka rozsvícená po celou dobu. Samsung se tak asi chtěl pojistit, abyste zbytečně nevybíjeli baterku. Po odemčení se dostanete na úvodní plochu, celkově jich můžete přidat kolik chcete, nás to u dvacáté obrazovky přestalo bavit. První plocha je k dispozici také, ta je ale doplňková a umožňuje rychlý vstup do aplikace Briefing. Ta funguje podobně jako třeba Flipboard, z vámi oblíbených témat si následně vytvoříte vlastní časopis (bohužel zatím pouze v anglickém jazyce). Do režimu editace úvodních obrazovek se snadno dostanete delším přidržením prstu na displeji, plochu pak můžete následně dovybavit rychlým zástupcem, widgetem či složkou. Samozřejmě můžete také změnit tapetu obrazovky, Samsung si pro tento účel připravil paletu několika zajímavých obrázků, jako tapetu ale samozřejmě můžete nastavit jakýkoliv jiný obrázek z Galerie nebo třeba i živou tapetu. Novinkou je také možnost rozvržení ikon na domovské obrazovce co se týče velikosti, na výběr je mezi rozložením 4×4, 4×5 a 5×5. Pokud jsou tedy na vás ikony moc velké, není problém tuto možnost upravit.

Uživatelské prostředí

Další velkou novinkou je podpora schémat. Samsung vám předinstaloval dvojici vcelku kýčovitých témat, a to Pink a Space. Obě témata působí více dětsky, v Galaxy Apps však můžete stáhnout asi dalších 25 schémat, navíc zcela zdarma. Schémata vždy změní jak tapetu, tak také ikony a různé nabídky, nejedná se tedy jen o ledajaké přetapetování. Schémata mohou vytvářet i sami uživatelé, v tomto ohledu však Samsung trochu brání v rozvoji a k tomu, abyste mohli témata vytvářet, potřebujete poslat žádost. Samsung vám v závislosti na vašem nápadu a schopnostech tuto možnost buď umožní, nebo nikoli. V krátkosti se také podíváme na spodní lištu. Zde si můžete nastavit čtyři vámi nejpoužívanější aplikace, přičemž pátý, tedy poslední zástupce vás přesměruje rovnou do nabídky nainstalovaných aplikací. Klasika podle Samsungu, chtělo by se říci. Menu působí velmi přehledným dojmem, zmizelo rozdělení na aplikace a widgety (ty jsou tedy nově dostupné pouze v editačním módu na úvodních obrazovkách). Aplikace jsou rozloženy do matice 4 × 5 ikon, i v tomto ohledu novinka nevybočuje ze zažitých standardů. V (dříve) podrobnějším nastavení, které je dostupné pod třemi tečkami v pravém horním rohu, pak už nenaleznete možnost skrýt či organizovat aplikace například pomocí abecedního srovnání, nově se po kliknutí na tuto možnost objeví pouze varianta ikony přenastavit ručně, případně aplikace rovnou odinstalovat. I zde tedy Samsung zjednodušoval.

Podíváme se samozřejmě také na notifikační lištu, s tou si Samsung opravdu vyhrál a naštěstí ji nijak nedegradoval. Kromě informací o aktuálním čase a datu zde naleznete také posuvný jezdec pro nastavení intenzity jasu (samozřejmě včetně možnosti ponechat nastavení na okolních podmínkách), najdete zde také dvojici tlačítek, ty slouží pro rychlé připojení (k jiným zařízením) a také pro vyhledávání v rámci telefonu, respektive aplikací. Chybět samozřejmě nemohou ani rychlé přepínače, k dispozici jsou proto přepínače Wi-Fi, umístění, nastavení zvuku (zvuk, vibrace, zticha), otočení displeje, Bluetooth, datových přenosů, úsporného režimu, režimu letadlo, režimu nerušit a rychlý zástupce pro spuštění baterky. To ale samozřejmě není vše, další přepínače (celkem 7) naleznete v samostatné kategorii, k té se dostanete buď přepínačem přímo v notifikační liště.

Schémata

Příchozí notifikace se na zamčené obrazovce zobrazují přehledně ve formě karet, na ty stačí kliknout a obyčejným posunem se pak dostanete přímo do jejich detailu. Pokud k tomu připočteme režim vibračního upozornění na zmeškané události nebo možnost přímo vytočit hovor při náhledu na danou událost/protokol, stává se používání nových Samsungů velmi návykovou záležitostí. Celkově musíme inovované prostředí TouchWiz pochválit, Samsung konečně vyslyšel prosby uživatelů a dal si záležet.

Režimy pro vaši spokojenost

Galaxy S6 (edge) se chlubí hned několika zajímavými režimy zobrazení, na ty se teď společně podrobně podíváme. Začneme režimem snadné domovské obrazovky, neopomeneme však ani na soukromý režim, režim určený pro vaše ratolesti a tísňovým režimem. Těmito všemi režimy totiž Samsung Galaxy S6 (edge) od základu disponuje.

Snadný režim

Začneme režimem snadného zobrazení. Ten po jeho aktivaci přemění úvodní obrazovku k nepoznání, zvětší se nejenom popisky, ale také samotné ikony a widgety. Po levé straně od úvodní obrazovky můžete jednoduše přidat oblíbené kontakty, po pravé straně pak naleznete zástupce k nejčastěji požívaným aplikacím, po vstupu do dalších aplikací se pak místo klasického menu zobrazí řádkovaný seznam. V něm můžete vyhledávat stejně snadno jako například v telefonním seznamu, po pravé straně se totiž nachází celá abeceda, postupným sjížděním se tedy rychle dostanete k té, kterou zrovna potřebujete.

Snadný režim

Dětský režim

Vzhledem k tomu, že děti začínají používat smartphony již od útlého věku, si připravil Samsung také speciální dětský režim, který je však nejdříve nutné stáhnout a nainstalovat z Galaxy Apps. Na jeho základní obrazovce je přichystána pětice aplikací (fotoaparát, videopřehrávač, galerie, kreslení a diktafon), další můžete přidat ručně. Tento režim například neumožňuje nahlédnutí do notifikační lišty nebo přepnutí do standardního prostředí, k tomu všemu je zapotřebí zadat přístupový čtyřmístný PIN. Tím se dostanete jak do režimu editace (rodičovského režimu), stejně tak se přepnete do standardního zobrazení. Jako rodič můžete nejenom editovat přístupné aplikace, snadno také nastavíte denní limit, po který mají vaše ratolesti možnost si hrát.

Dětský režim

Pokud tento nastavený čas překročí, na displeji se zobrazí postava krokodýla, z této obrazovky pak už není jiného úniku než opětovným zadáním čtyřmístného PIN kódu. Pro starostlivé a pečující rodiče je zde také možnost kontroly, jaké aplikace či hry (i ty do seznamu dodatečně přidané) vaše dítě využívalo nejčastěji. Dětský režim funguje opravdu skvěle, co nepovolíte, to se dítěti spustit nepodaří. Blokovat můžete nejenom zobrazený obsah, zablokovat můžete například i funkci šipky zpět, tato možnost opět slouží pro bezpečnost, dítě se dostane pouze k aplikaci/hře, kterou mu sami předložíte.

Soukromý režim

Pokud váš telefon využívá více lidí, případně k němu má přístup i někdo nepovolaný a vy chcete mít stoprocentní jistotu, že k určitým soborům se nikdo nedostane, skvěle poslouží soukromý režim. Ten po zabezpečení před zvídavýma očima umožní ukrýt cokoli ze správce souborů nebo například přímo z galerie, tento soubor se pak následně uloží pouze do vašeho privátního oddílu, který je zabezpečen například heslem (možností je samozřejmě více, jako zabezpečení můžete zvolit PIN, gesto, nebo třeba čtečku otisků prstů).

Soukromý režim

Po označení daného souboru se zobrazí ikona zámečku, po vypnutí režimu soukromí, soubory jednoduše zmizí. Zobrazíte je pak následně opětovným spuštěním soukromého režimu, samozřejmě budete vyzváni k opětovné identifikaci vámi nastaveným zabezpečovacím prvkem (pouze při první aktivaci je nutné nastavit jako ochranu aplikace gesto).

Tísňový režim

Pokud se ocitnete ve svízelné situaci, Samsung disponuje také sofistikovaným tísňovým režimem. Ten se velmi podobá řešení u telefonů pro seniory. Stačí pouze přednastavit 4 kontakty a po trojím zmáčknutí tlačítka pro vypnutí obrazovky se automaticky odešle přednastavená zpráva, informace o poloze a případně také zvukový záznam a fotografie z přední kamery. Telefon při každém spuštění tohoto tísňového stavu lehce zavibruje a o posílání zpráv také notifikuje.

Tísňový režim
Diskuze ke článku
DeX.DC
Kdyz se divam na tu recenzi tak obsahla to chvalim ale podivam li se na PLUSY a MINUSY tak je hned jasne ze ten mobil oproti S5 nema nic za co by ho stalo koupit. Je je z hodnotnych materialu ty uz tady jsou par let takze nic noveho. Misto toho aby upravil vzhled GALAXY ALPHA a pridal ji tom HW, IP68, vetsi baterku a uzivatelsky vymenitelnou + SD tak zadeji okopiruje iPhone 6 a jen prida bezdratove nabijeni. Mobil o nicem
anonymní jméno II
Super recenze, díky :-))
radek
ano, je to skvělý telefon, ale nemám v oblibě android od Samsungu s jeho předinstalovaným paskvilem
Kamil
Jak na Edge variantě vypadají third party aplikace, když je zakřivení součástí standardního rozlišení display? Můžete dát pár detailnějších fotek při čelním pohledu, jestli jde vidět vše a něco se neschová?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze