Samsung Galaxy S6 (edge)
recenze

Samsung Galaxy S6 (edge)

Počátek nové éry

Všechno začalo krycím názvem „Project Zero“, výsledkem je Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 edge. Mnohým možná Samsung vyrazil dech, jiní stále nejsou spokojeni. Jedno je ale jisté, obě novinky jsou špičkové, designově povedené a dá se říci, že zcela naplnily naše očekávání. Jak už to ale bývá, ne vše se podařilo dotáhnout k dokonalosti. A i na to se v dnešní podobné recenzi zaměříme.

Čtečka otisků prstů: na novo

Samostatné povídání v části o hardwaru si jistě zaslouží i čtečka otisků prstů, která konečně prošla obměnou. Co máme na mysli? I ti méně všímaví jednici si jistě všimli, že tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku trochu povyrostlo, respektive nově je vyšší. Je to dáno tím, že pod tlačítkem je umístěn nový senzor, který už nefunguje na bázi přejíždění po čtečce, ale reaguje také na pouhé přiložení prstu. Nově čtečka funguje absolutně stejně, jako například u iPhonů nebo u Ascendu Mate 7, zkrátka stačí detailně nasnímat otisk vašeho prstu a následně přiložit z jakéhokoli úhlu. Odpadá tedy nutnost dávat si pozor, jak přes čtečku přejíždíte a jestli to na telefon není moc rychlé. Pro odemknutí navíc stačí tlačítko zmáčknout a prst na něm ponechat, telefon se automaticky jak rozsvítí, tak také odemkne, a to vše za méně než 2 sekundy. Vše je maximálně rychlé a my si dovolíme tvrdit, že přinejmenším srovnatelně rychlé, jako u iPhonů. Možná dokonce ještě o trochu rychlejší.

Postup přidávání otisků prstů

Jak jsme již zmínili, prst je nejdříve nutné detailně nasnímat. Nejdříve vás čeká část, kde přikládáte celé bříško, druhá část procesu pak nasnímá okraje. Celý proces napoprvé zabere asi 2 minuty, další prsty už zvládnete rychleji. Celým procesem vás provede poměrně povedený tutoriál. Dodáme, že kromě odemykání telefonu otisk poslouží i pro přihlášení k Samsung účtu nebo pro internetový prohlížeč.

Senzor tepové frekvence

O čtečce otisků prstů jsme si vše podstatné již řekli, tento zabezpečovací prvek však není jediným senzorem, kterým novinka disponuje. Hodně diskutovaným prvkem je také senzor tepové frekvence, který je součástí tréninkové aplikace S Health. Ten se, jak již víme, nachází v prohlubni na zadní straně hned vedle přisvětlovací LED diody. Senzor tepové frekvence funguje díky infračervené diodě, ta spolehlivě prosvítí váš prst a společně se senzorem vyhodnotí výsledek. A jak tento senzor funguje v praxi? Víceméně spolehlivě.

Samsung Galaxy S6 edge

Samotný průvodce vás upozorní, že byste měli přiložit špičku prstu přímo na senzor a setrvat pár vteřin, po které měření probíhá, v klidu (a nejlépe i potichu), poté se automaticky sepne infračervená dioda, která se postará o zbytek. Právě ono přiložení prstu vám však bude ze začátku možná činit problém, je totiž poměrně obtížné trefit se tak, aby senzor pracoval správně a vaši tepovou frekvenci spolehlivě změřil. Prvních pár pokusů tedy zřejmě skončí neúspěchem, jakmile si ale zvyknete na umístění, které senzor rozezná, máte vyhráno. Tepová frekvence se pak následně zanese do grafů, tedy stejně jako vaše cvičební výsledky. Z nasbíraných dat pak vytvoří poměrně zajímavé statistiky. O účelovosti tohoto senzoru nemá příliš smysl hovořit, někteří uživatelé ho ocení, jiní ho ani nevyužijí, každopádně stejně jako u čtečky otisků prstů hodnotíme kladně alespoň iniciativu ze strany Samsungu nabídnout zákazníkům „něco navíc“. Mezi další možnosti, které aplikace dokáže vyhodnotit je například hodnota SpO2 (okysličení krve), sledování příjmu kofeinu, vody, hmotnosti, další informace lze nahrát ručně (krevní tlak, glukóza v krvi,....). Jediné co chybí je senzor UV záření, kterým se mohl pochlubit například Galaxy Note 4.

Aplikace S Health

Gesta systému

Kromě senzorové výbavy se Samsung Galaxy S6 (edge) pyšní také poměrně rozsáhlou nabídkou gest, na druhou stranu hned na začátku zmíníme, že oproti Galaxy S5 je novinka o pár těchto vychytávek ochuzena. Ale pěkně popořadě. Všechny gesta se ukrývají pod nabídkou „Pohyby a gesta“ přímo v nastavení. Prvním pomocníkem je „Přímé volání“. Jistě tu situaci znáte, díváte se na vizitku určitého kontaktu, nebo vám přijde zpráva a vy chcete okamžitě reagovat – telefonicky. U Galaxy S6 stačí telefon přiložit k uchu a rovnou se hovor s daným kontaktem automaticky vytočí. Inteligentní upozornění pak oceníte v případech, kdy se po delší době vracíte k uspanému zařízení. Jemnou vibrací při zvedání vás rovnou upozorní, jestli máte na displeji očekávat nějakou zmeškanou událost. Perfektně funguje také inteligentní pauza, tu oceníte při sledování vašich oblíbených videoklipů. Telefon neustále detekuje, jestli se na displej díváte, pokud ne, automaticky přehrávané video pozastaví – to aby vám neuniklo nic důležitého. Dobře funguje také ztlumení zařízení při příchozím hovoru, telefon stačí otočit displejem dolů.

Gesta

Poslední (a námi velmi hojně využívanou) vychytávkou v nastavení je pak možnost vytvoření screenshotu pouhým přejetím hranou ruky po displeji (z jedné strany na druhou). Důležité je pouze po celou dobu udržet kontakt s displejem. Chytrý je rovněž pohotovostní režim, který kontroluje, zda se po uplynutí intervalu osvětlení displeje stále díváte na telefon, nebo ne. V prvním případě se displej ponechá rozsvícený, v opačném případě displej pohasne. Jedním příkladem za všechny může být například posouvání stránky podle toho, kam váš zrak právě směřuje nebo rozsvícení displeje s notifikacemi máchnutím ruky nad zhasnutým displejem. Co se týče dalších různých gest, Samsung nabízí možnost konfigurovat trojité stisknutí tlačítka domovské obrazovky, v takovém případě můžete spustit přednastavenou aplikaci. Zajímavou funkcí je také směrový zámek, ten funguje jako další možnost odemknutí uzamčené obrazovky. Stačí na displeji nakreslit minimálně čtyři různé směry šipky (nahoru, dolů, doleva, doprava) a tímto způsobem telefon následně odemknout. Tato funkce funguje spolehlivě, čas odemknutí se však zbytečně prodlouží, než například v případě čtečky otisků prstů. Jistě se ale jedná o zajímavou konkurenční metodu odemykání.

Příslušenství

K novinkám půjde zakoupit mnoho různého příslušenství, my si rozebereme dva kryty a bezdrátovou nabíječku, kterou jsme měli k dispozici v rámci testování. Konkrétně se jedná o kryty Flip Wallet a Clear View Cover a bezdrátovou nabíječku Wireless Charges (Qi standard). Zatímco Flip Wallet je jednoduché pouzdro, které zakryje celý telefon, Clear View umožní průhled na displej, kde se zobrazí jak čas, tak také například příchozí hovor, který můžete skrz kryt přijmout. Jiné notifikace si ale skrz Clear View neprohlédnete. Pokud se zastavíme čistě u praktického hlediska, kryt Clear View je mnohem náchylnější na různé škrábance a nepůsobí tedy po pár dnech používání hodnotným dojmem, a to i přesto, že jeho cena je okolo 1 299 Kč. Klasické zahalené pouzdro Flip Wallet z koženky stojí okolo 700 Kč a působí hodnotněji, i když přijdete o možnost průhledu na displej. Ze zadní strany jsou oba kryty neprůhledné, u Clear View je však pouzdro opět lesklé, a tedy náchylné na škrábance.

Pouzdra a bezdrátová nabíječka

Bezdrátová nabíječka vyjde asi na 1 300 Kč. Jedná se o decentní plošku s pogumovaným a antiskluzovým povrchem, telefon je nutné umístit do jejího středu (respektive aby byl telefon v blízkosti cívky), jinak se nabíjení nespustí. Efektně působí také podbarvení LED diodami, které signalizují nabíjení, dobití a také položení telefonu na nabíječku (modrá a zelená barva). K nabíječce bohužel nedostanete kabel, můžete ovšem použít ten, který je dodáván k telefonu, nabíječka má totiž standardní microUSB konektor. K Samsungu Galaxy S6 je dále k dispozici pouzdro S View Cover (cca 1 000 Kč), které nabízí čtvercový průhled a je tedy ideální variantou k Clear View a Flip Wallet. Toto pouzdro však není dostupné pro Galaxy S6 edge, ten nabízí ještě doplňkovou možnost v podobě krytu Protective Cover (dostupné i pro Galaxy S6, cca 600 Kč). Clear Cover (700 Kč) je pak čisté průhledné pouzdro na zadní kryt dostupné pro obě novinky. Všechny kryty jsou k dispozici v různých barevných variantách.

Diskuze ke článku
DeX.DC
Kdyz se divam na tu recenzi tak obsahla to chvalim ale podivam li se na PLUSY a MINUSY tak je hned jasne ze ten mobil oproti S5 nema nic za co by ho stalo koupit. Je je z hodnotnych materialu ty uz tady jsou par let takze nic noveho. Misto toho aby upravil vzhled GALAXY ALPHA a pridal ji tom HW, IP68, vetsi baterku a uzivatelsky vymenitelnou + SD tak zadeji okopiruje iPhone 6 a jen prida bezdratove nabijeni. Mobil o nicem
anonymní jméno II
Super recenze, díky :-))
radek
ano, je to skvělý telefon, ale nemám v oblibě android od Samsungu s jeho předinstalovaným paskvilem
Kamil
Jak na Edge variantě vypadají third party aplikace, když je zakřivení součástí standardního rozlišení display? Můžete dát pár detailnějších fotek při čelním pohledu, jestli jde vidět vše a něco se neschová?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze