Samsung Galaxy S6 (edge)
recenze

Samsung Galaxy S6 (edge)

Počátek nové éry

Všechno začalo krycím názvem „Project Zero“, výsledkem je Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 edge. Mnohým možná Samsung vyrazil dech, jiní stále nejsou spokojeni. Jedno je ale jisté, obě novinky jsou špičkové, designově povedené a dá se říci, že zcela naplnily naše očekávání. Jak už to ale bývá, ne vše se podařilo dotáhnout k dokonalosti. A i na to se v dnešní podobné recenzi zaměříme.

Displej: špičkový...

Když Samsung představoval Galaxy S6, většinu pozornosti si stejně uzmula varianta Galaxy S6 edge, která se pyšní oboustranně zakřiveným displejem. Logické, nejdříve se ale zaměříme na to, co obě novinky spojuje. Je to 5,1palcový Super AMOLED displej s QHD rozlišením, konkrétně tedy 2 560 × 1 440 pixelů. Výsledná jemnost je shodných a špičkových 576 pixelů na palec. Situace u Samsungu Galaxy S6 edge tedy není shodná, jako u Samsungu Galaxy Note edge, který má na okraji v podstatě další displej, u novinky jde opravdu jen čistě o designové zakřivení. Co se týče jemnosti, lidské oko těžko rozezná jednotlivé pixely už od hranice zhruba 300 ppi, výsledných 576 ppi v případě obou novinek je tedy zbytečných, i když díky němu nespatříte při blízkém pozorování pixely ani u PenTile matice AMOLED displeje Samsungu tak, jako u Galaxy S5.

Samsung Galaxy S6 edge

Zákazníka ale samozřejmě tento fakt nemusí vůbec zajímat a zkratka QHD zní v dnešní době zkrátka lépe, než mezi smartphony už téměř „tuctové“ FullHD. Co se týče technologie, Super AMOLED s Diamond Pentile maticí neztratil nic ze své pověsti, jedná se tedy vyloženě o sytý zobrazovač, jehož výrazné barevné podání naštěstí lze v nastavení displeje „uměle“ oslabit. Co říci o displeji novinek jako o celku? Displeje jsou bezesporu špičkové, jasné, s příkladnými pozorovacími úhly a díky speciální vrstvě netrpí tolik ani na sluneční odlesky, QHD rozlišení je ale zbytečné, navíc se znatelně podepisuje na nižší výdrži baterie. Už při FullHD rozlišení by jemnost činila 432 pixelů na palec, což je výborná hodnota. Co ovšem můžeme vyloženě pochválit, je nastavení intenzity jasu. To lze korigovat tak, že ve tmě displej oči nijak nedráždí a ve dne se naopak umí lusknutím prstu změnit ve velice zářivý, kdy novinkám nečiní problém ani ostré letní sluníčko.

Displej

...s možností zahnutí

Displej jsme si představili, samostatné povídání si ale zaslouží i položka „okraj obrazovky“ v nastavení v případě Samsungu Galaxy S6 edge. Hned na úvod je nutné zmínit, že okraj nemá tolik funkcí, jako například u Samsungu Galaxy Note edge, kde zkosený okraj slouží zároveň jako doplňkový displej. V případě Galaxy S6 edge je funkcí méně, přesto je ovšem můžeme označit za nápomocné. V následujícím výčtu si poukážeme na všechny funkce, které v souvislosti se zakřivením můžete využít. Hned na úvod ale zmíníme, že informativní část je vždy pouze jedna (pravá nebo levá), tu si musíte nastavit předem v nastavení. Obě zároveň být aktivní nemohou.

Samsung Galaxy S6 edge

Funkce zakřiveného displeje

  • Lidé na okraji: asi nejvyužívanější funkcí a forma notifikace budou „lidé na okraji“. V nastavení máte na výběr celkem z 5 rychlých zástupců, které vám bude Sasmung Galaxy S6 edge barevně indikovat v případě zmeškané události. Každý kontakt má svou barvu, v případě otočeného zařízení tedy ihned poznáte, kdo vám volá a jestli je urgentní hovor přijmout. Ruku na srdce, 5 kontaktů není moc, ale pro vaše nejbližší zřejmě tento počet postačí. Jakmile telefon přetočíte displejem nahoru, ukáže se klasické okno pro přijmutí nebo odmítnutí hovoru. Následně se na pravé části displeje zobrazí v dané barvě (růžová, zelená, hnědá, oranžová a fialová) také nenápadný obdélník, po jehož „vytažení“ se zobrazí počet nepřečtených událostí a rovnou odkaz na možnost danému kontaktu zavolat, případně napsat SMS zprávu. Celé je to doprovázeno poměrně vkusnými animacemi. V případě příchozího hovoru a telefonu položeného displejem dolů se barevně podsvícený pruh displeje houpe jakoby do stylu vlny, nejedná se tedy o statické podsvícení, které by svým svitem nemuselo pro upozornění stačit. K této funkci se váže i jedna zajímavost: v případě, že máte aktivní možnost „rychlé odpovědi“, stačí dvě vteřiny podržet prst na senzoru tepové frekvence a telefon automaticky hovor ukončí a odešle přednastavenou SMS zprávu, kupříkladu: „Nemohu mluvit, ozvu se později.“
  • Lidé na okraji
  • Upozornění při zvednutí: Představme si situaci, kdy hovor zmeškáte. Telefon přestane blikat a uhasne. Jakmile ovšem telefon opět zvednete ze stolu do rukou, ještě před rozsvícením displeje se spustí obrazovka, kde je viditelný čas a barevný obdélník, který signalizuje, od jakého kontaktu máte zmeškané oznámení. Telefon navíc lehce zavibruje. Sice drobnost, ale potěší. I z této „poloprobuzené“ obrazovky, která se blíží spořiči displeje, můžete obdélník vytáhnout a podívat se na počet zmeškaných událostí u jednotlivých kontaktů.
  • Nastavení okraje obrazovky
  • Informační panel: Další zajímavou funkcí je informační panel, kdy stačí dvakrát přejet po délce zakřiveného displeje (při uspaném zařízení). Automaticky se objeví lišta s počasím, lokalitou, časem, úrovní baterie a také s nastavením budíkem. Můžete také pomocí scrollování přejet na další lištu, kde se zobrazí například zmeškané události, aktuální stav akcií nebo Twitter příspěvky (stáhnout si můžete ještě RSS čtečku a lištu, která rozezná neznámá čísla – aplikace WhosCall). Lišta zůstane zobrazena tak dlouho, jak ji v nastavení dovolíte, možnosti jsou: 15 nebo 30 sekund a 1, 2, 5 a 10 minut. Informační panel lze použít také k zobrazení času v nočních hodinách (místo budíku), jakmile ale úroveň baterie klesne pod 15 %, automaticky se tato funkce deaktivuje.
Samsung Galaxy S6 edge

Takže, má zakřivený displej u Galaxy S6 (edge) smysl? Ano, ale ne takový, jako v případě Galaxy Note edge. Samsung to ví, proto se v tiskových materiálech snaží neustále dokola opakovat to samé. Lidé na okraji lze považovat za celkem přínosnou funkci, nás ovšem mrzí, že na výběr máte pouze z 5 možností. Pokud bychom si položili otázku, jestli stojí příplatek zhruba 3 000 Kč za to pořídit si Samsung Galaxy S6 edge místo klasické verze, odpověď zůstane stále stejná: kvůli funkcím ne, kvůli vzhled ano. 3 000 Kč se možná mohou zdát mnoho, ale Samsung moc dobře ví, proč téměř na všech tiskových materiálech ukazuje právě Galaxy S6 edge a ne klasickou S6. Je zkrátka více sexy, působí neotřele, a to mnohým v rozhodování bohatě postačí.

Specifika Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S5 Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S6 edge
Úhlopříčka displeje 4,99" 5,1" 5,1" 5,1"
Rozlišení displeje FullHD, 1 920 x 1 080 px FullHD, 1 920 x 1 080 px QHD, 2 560 × 1 440 px QHD, 2 560 × 1 440 px
Technologie displeje Super AMOLED Super AMOLED Super AMOLED Super AMOLED
Matice PenTile PenTile Diamond PenTile Diamond PenTile
Jemnost displeje 441 ppi 432 ppi 577 ppi 577 ppi

Zvuková stránka: TOP

Samsung u novinek zvolil nové umístění svého reproduktoru, ze zadního krytu se tedy přestěhoval na spodní hranu kovového rámečku. Stále se jedná o jeden reproduktor, na stereo si tedy musíme nechat zajít chuť. To je ale asi jedna jediná nevýhoda, kterou můžeme zmínit. Zvuk je totiž opravdu špičkový, novinky nás opravdu velice příjemně překvapily. Zvuk je skvěle poslouchatelný i při maximální hlasitosti a v žádném případě nepůsobí plechovým dojmem, naopak je zvuk skvěle optimalizovaný a potěšit by měl i náročnější uživatele.

Samsung Galaxy S6 edge

To samé musíme říci o zvuku do dodávaných sluchátek. Ty jsou velmi povedená a až na design, který měl jasnou předlohu v těch od Applu, jsou sluchátka jednoduše perfektní. Nedochází k téměř žádnému zkreslení, zvuk je čistý, jasný a sluchátka navíc skvěle drží v uších, a to nejenom díky sofistikovanému tvaru, ale také díky dodávaným gumovým koncovkám. Samsung tedy dokázal, že i s jedním reproduktorem mohou novinky konkurovat špičkám v oboru, i když HTC i Apple nabízejí ještě o trochu kvalitnější podání a také vyšší hlasitost.

Baterie a výdrž: záleží na vás

Jedním z nejskloňovanějších dotazů v souvislosti s novým Samsungem Galaxy S6 (edge) je jednoznačně výdrž baterie a debaty o kapacitě baterie celkově. My si celou situaci popíšeme popořadě. Tak zprvu, baterie je u obou novinek netypicky nevyměnitelná, za což může nové konstrukční zpracování. Všechny předchozí modely řady Galaxy S byly vždy plastové, zadní kryt tak pochopitelně mohl, a také byl, snímatelný. Novinky se svým kovovo-skleněným zpracováním o tuto výhodu přicházejí. Bohužel, Samsung v tomto ohledu tedy „dorovnává“ konkurenci. Nyní se můžeme přesunout ke kapacitě baterie. V případě Galaxy S6 činí 2 550 mAh, zakřivená verze edge nabídne o 50 mAh kapacity navíc. V obou případech je kapacita nižší, než u Galaxy S5, který nabízel rovných 2 800 mAh. V čem naopak novinky dominují, je přítomnost cívky pro bezdrátové nabíjení, to předchozí Galaxy S5 nezvládal. Tolik tedy teorie.

Samsung Galaxy S6 edge

Jak jsou na tom tedy novinky co se reálné výdrže týče? Při středně náročném používání, kdy budete připojeni neustále k internetu, vyřídíte 20 minut hovorů, pošlete 10 SMS zpráv, strávíte hodinu prohlížením webových stránek a hodinu poslechem hudby, vám po 12 hodinách zbude zhruba 30 až 40 % baterie. Na poloviční kapacitu klesne baterie zhruba kolem 17:00 odpolední, to v případě, že telefon budete odpojovat od nabíječky v 7:00 hodin ráno. Kapacita, která vám zbude večer před spánkem, je tedy už do dalšího dne nepoužitelná, nabíjet tedy budete téměř pravidelně každý večer, výjimkou může být situace, kdy telefon během dne téměř nepoužijete, maximálně pro přečtení příchozích notifikací. Pokud k běžnému vytížení připočtete intenzivní používání e-mailu, internetových messengerů, pár fotek a navigaci skrze A-GPS, procenta baterie bohužel ubývají doslova před očima. Nejvýraznějším žroutem energie je v tomto případě hlavně internetový prohlížeč a také GPS. V takovém případě tedy můžete Galaxy S6 (edge) vybít i během několika málo hodin.

Úsporné režimy baterie a jejich nastavení

Samsung samozřejmě neupustil ani od svých oblíbených režimů úspory baterie. Tím prvním je klasický úsporný režim, který omezí jas, frekvenci procesoru a vypne osvětlení tlačítek a jejich vibrace. To vše se projeví na výdrži poměrně pozitivně a v případě krizových situacích vydrží telefon v tomto stavu zhruba o 2 hodiny déle, než normálně. Samsung však nezapomněl ani na svůj Ultra úsporný režim, který zahalí celé prostředí do černobílých odstínů a omezí většinu funkcí. V takovém případě lze výdrž prodloužit (za ideálních podmínek) až o jeden celý den. Jak si tedy můžete povšimnout, s výdrží to u novinek není zrovna růžové, oproti Galaxy S5 se však příliš změn neodehrálo. Výdrž klesla, ale minimálně, za což může hlavně efektivnější využití procesoru a také Android 5.0 Lollipop jako celek.

Model Kompletní dobití Stream videa Kapacita baterie OS
Samsung Galaxy S6 edge 1:29 hod. 8:37 hod. 2 600 mAh Android 4.4 KitKat
Samsung Galaxy S5 2:14 hod. 6:34 hod. 2 800 mAh Android 5.0 Lollipop
HTC One M9 1:58 hod. 8:37 hod. 2 840 mAh Android 5.0 Lollipop
HTC Desire EYE 2:08 hod. 6:36 hod. 2 400 mAh Android 4.4 KitKat
LG G3 2:03 hod. 7:10 hod. 3 000 mAh Android 4.4 KitKat
Samsung Galaxy A3 2:10 hod. 5:46 hod. 1 900 mAh Android 4.4 KitKat
Samsung Galaxy A5 2:08 hod. 7:56 hod. 2 300 mAh Android 4.4 KitKat
Xiaomi Mi4 3:05 hod. 6:57 hod. 3 080 mAh Android 4.4 KitKat
Samsung Galaxy Alpha 1:52 hod. 8:43 hod. 1 860 mAh Android 4.4 KitKat

Provedli jsme také náš klasický test výdrže při streamování videa v kvalitě 1080p. Telefon byl přihlášen do LTE sítě, připojen k Wi-Fi, jas displeje snížen na 50 %, potlačeny aktualizace a zvuk přenášen na poloviční hlasitost do peckových sluchátek Koss. Výsledná výdrž se dostala na 8 hodin a 37 minut. Loňský Galaxy S5 dosáhl ve stejném testu času 6 hodiny a 34 minut (s verzí Androidu 4.4). V této disciplíně tedy mají novinky i přes QHD displej lehce navrch, reálné používání však ukazuje vyrovnaný souboj. V čem vám ale novinky od Samsungu jednoznačně udělají radost, je nejen integrované bezdrátové dobíjení standardu Qi (tedy stejného jaký používají Nokie nebo Nexusy), ale zejména rychlost nabíjení. Jak již víme, uvnitř krabičky nalezneme rychlonabíjecí zdroj, který telefon dobije na 80 % za zhruba 55 minut, na kompletní dobití si počkáte o 29 minut déle. Celkem se tedy Galaxy S6 dobije během 1 hodiny a 24 minut, zahnuté variantě edge to trvá zhruba o 5 minut déle. To jsou skutečně špičkové časy.

Diskuze ke článku
DeX.DC
Kdyz se divam na tu recenzi tak obsahla to chvalim ale podivam li se na PLUSY a MINUSY tak je hned jasne ze ten mobil oproti S5 nema nic za co by ho stalo koupit. Je je z hodnotnych materialu ty uz tady jsou par let takze nic noveho. Misto toho aby upravil vzhled GALAXY ALPHA a pridal ji tom HW, IP68, vetsi baterku a uzivatelsky vymenitelnou + SD tak zadeji okopiruje iPhone 6 a jen prida bezdratove nabijeni. Mobil o nicem
anonymní jméno II
Super recenze, díky :-))
radek
ano, je to skvělý telefon, ale nemám v oblibě android od Samsungu s jeho předinstalovaným paskvilem
Kamil
Jak na Edge variantě vypadají third party aplikace, když je zakřivení součástí standardního rozlišení display? Můžete dát pár detailnějších fotek při čelním pohledu, jestli jde vidět vše a něco se neschová?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze