Samsung Galaxy S4
recenze

Samsung Galaxy S4

Pan dokonalý?

Není snad telefonu v tomto roce, který by byl očekávanější a byla na něj stržena větší pozornost. Galaxy S4 se začal minulý týden prodávat a doslova se po něm zaprášilo. V té chvíli jsme si pětipalcového mazlíka z Jižní Koreje již hýčkali v redakci a odhalovali novinky. Větší displej, spousta gest, silnější procesor, nejnovější Android. Dokázal v našem redakčním testu obstát?

Telefonní seznam

Oproti ostatním funkcím zmíněným výše, je telefonní seznam velmi klasický a v podstatě stejný jako u loňského modelu. Vše je rozděleno do čtyř záložek, kde nechybí skupiny či oblíbené kontakty. Provázanost se sociálními sítěmi je samozřejmá, stačí jen mít v telefonu příslušnou aplikaci dané sítě. Nativně se tedy vše propojí s vaším Google účtem a načte informace ze sítě Google +. Ke kontaktu lze uložit nespočet věcí, kromě čísel, adresy i e-maily, kontakty na sociální sítě či osobní informace dotyčného. Pokud například máte u kontaktu Skype, můžete rovnou napsat zprávu tímto směrem. Samozřejmě za předpokladu, že si Skype do Galaxy S4 nainstalujete.

l

Kvalita hovoru je na velmi vysoké úrovni. Hlas je zřetelný, čistý a snadno srozumitelný. Žádné problémy nezaznamenala ani protější strana. Telefonovat lze také s krytem S View, kdy na průřezu lze hovor přijmout. I tady fungují různé moderní vychytávky, kdy například s otevřenou kartou kontaktu stačí telefon přiložit k uchu a rovnou telefonujete. Vyzvánění příchozí hovoru pak ztlumíte otočením telefonu displejem dolů.

Zprávy a e-maily

Editor textových zpráv vypadá velmi podobně loňskému modelu. Příchozí zprávy se vrství do konverzací a zůstala zachována možnost měnit barevné pozadí i typ bublin v konverzacích. Snadno si tak vše oživíte a přizpůsobíte obrazu svému. Vhod jistě přijde také snadná změna velikosti písma. Ovládat ji můžete tlačítkem pro regulaci hlasitosti.

Tvorba zpráv probíhá na QWERTZ klávesnici, v režimu na výšku si můžete zvolit také klasické rozestavění 4x3. Klávesnice kromě řádků s písmeny nabízí i stále viditelný řádek s čísly, praktické. Méně praktický je fakt, že se vlastního tlačítka dočkala jen tečka, ale praktická čárka již nikoliv. Místa je přitom opravdu dost. S tím souvisí i nesmyslné šetření prostoru ze strany Samsungu, kdy s ohledem na velikost displeje, jsou tlačítka poměrně malá a osobně dělám častěji překlepy. Při psaní můžete využít prediktivní zadávání textu a spolehnout se na odpočítávání napsaných znaků.

E-maily obstarává klasický Gmail, který podporuje push notifikace, hned tedy víte, že vám dorazila nová zpráva. Zprávy můžeme jednotlivě i hromadně mazat. Dalším klientem je vestavěný klient. Ten zvládá protokoly pop3, imap4, smtp a MS Exchange. Nastavení může být automatické, kdy vše ponecháme na telefonu, nebo manuální, kdy ručně přiřadíme patřičné servery a typ zabezpečení. U e-mailu si lze dokonce zvolit odlišné upozorňování na e-maily z různých schránek. Frekvence kontroly mailů může být v rozsahu každých pěti minut po nejzazší termín kontroly jednou denně. Mezi obligátní nastavení patří název mailu a nastavení podpisu.

Organizační funkce a GPS

Funkce sloužící k organizaci času hrají v Galaxy S4 jednoznačný prim. Přesvědčí vás o tom S Plánovač, který zůstal stejný jako u loňských modelů, a se kterým je opravdu radost pracovat. Nabízí hned několik druhů pohledů. Největším je roční náhled, za kterým následuje měsíční, týdenní, třídenní a denní. Dále si můžete nechat zobrazit agendu a zvlášť úkoly. Velký displej je učebnicově využit a už i při měsíčním náhledů vidíte u jednotlivých dní zadané položky. Navíc jsou k dispozici praktické widgety a třeba právě měsíční náhled na kalendář můžete mít neustále na očích. Není problém pracovat s více kalendáři, které následně barevně odlišíte, necháte zobrazit současně či zvlášť. U zadávání nových úkolů zvolíte čas připomenutí a samozřejmě také důležitost. Sečteno a podtrženo, tento kalendář Samsungem nazvaný S Plánovač nemá chyb a jen těžko najdete na platformě Android nějakou konkurenci. I S Plánovač nabízí možnost bezdotykového ovládání a vždy, když najedete nad den v měsíčním náhledu, zobrazí se vám bublina s událostmi. Praktické a dobře použitelné.

S Plánovač

V další výbavě figuruje známá aplikace S Poznámka, která nabízí možnost zapisovat si důležité věci jak prostřednictvím klávesnice, tak jednoduchým kreslením, které je dobře použitelné díky velkému displeji. Nechybí parta několika opakovaných budíků, které vás však nevzbudí, pokud telefon vypnete. Kalkulačka dostala nový grafický kabát a nabízí i pokročilé funkce, mezi které patří goniometrické funkce, mocniny či logaritmy. Výčet uzavírají stopky, minutka či překladač. V telefonu nechybí ani přehledný správce souborů a lehce skrytý program Polaris Office 5. Ten nenajdete mezi aplikacemi, avšak v momentě, kdy budete chtít otevřít dokument MS Office, bude vám aplikace nabídnuta. Bohužel vše můžete jen číst. Editovat či vytvářet dokumenty možné není.

Citlivost čipu GPS je na velmi dobré úrovni a s asistencí internetu naleznete vaší polohu do desíti vteřin. Pokud internet zakážete, počkáte si zhruba o deset vteřin déle. Stále tedy jde o skvělý výsledek. Výrobce do novinky nepřichystal žádný alternativní obslužný software. Uživatel se tak bude muset obrátit pouze na vestavěné Google mapy. Ty ke svému provozu prozatím potřebují datové připojení, ovšem vybrané oblasti map mohou být uloženy do mezipaměti. Nechybí hlasová navigace v českém jazyce ani ostatní moderní funkce.

Diskuze ke článku
miro
V teste ste nespomenuli že obsahuje teploměr, barometer, meria pulz., že sa dá ovládať v rukaviciach a po dokoupení špeciálneho krytu aj bezdrôtovo nabíjať. A mám aj výhradu k tomu že htc one stojí o 2000 menej. Pozrel som si heureka.cz a začínajú na približne rovnakých cenách okolo 15500 Kč stým že htc one nie je nikde skladom a keď už tak za přemrštěnych 18000, zatiaľ čo s4 je skladom za 15500. Ešte přidám že foťák je za světla a šera nejlepší(okrem Nokii 808), lepší ako Lumia 920 alebo htc one, a horší od nich len v absolútnej tme. A najviac kvitujem oproti konkurencii v podobnej cenovej hladine väčšiu výdrž batérie, vymeniteľné batériu, slot na pamäťové karty, všakovaké originálne dokúpitelnė prislusenstvo(bezdrôtová nabíjačka, rôzne kryty ako sview, sledovač pulzu, hudobný dok.... .)
Dj Addams
unique

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze